Haber, Genel

Fotoğraftaki Yazıyı Kopyalama İşlemi Nasıl Yapılır? ✔️ 2022

Okulda veya iş yerinde not amacıyla çektiğimiz pek çok görüntüyü metne çevirme ihtiyacımız olabiliyor. Fakat gün içinde yapacağımız daha öncelikli işler göz önüne alındığında elle yazmak vakit kaybı olabiliyor. Neyse ki tarayıcı uygulamalar herhangi bir fotoğraftaki yazıyı kopyalama işlemi için yardımımıza koşuyor. Bu yazımızda fotoğraftan yazı kopyalama işlemi için oluşturulmuş bazı uygulamalardan bahsedeceğiz.

Hali hazırda iPhone‘un bazı sürümlerinde Canlı Metin aracı ile bu işlemi yapabilmeniz mümkün. Android cihazlarda da Google Lens gibi kamera uygulamaları aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün fakat sürümünüz bu araçları barındırmıyorsa ve PC ile işlem yapmak istiyorsanız, bu işlem için üretilmiş başka ücretsiz yazılımlardan da faydalanabilirsiniz. Öncelikle iPhone ve Android cihazlarda fotoğraftaki yazıyı kopyalama işlemi nasıl yapılır bundan bahsedelim.

Fotoğraftaki yazı nasıl kopyalanır?
Fotoğraftaki yazı nasıl kopyalanır?

iPhone’da fotoğraftaki yazı nasıl kopyalanır?

Eğer iPhone 15.1 ve daha üstü bir sürümüne sahipseniz iPhone’un fotoğraftaki yazıyı kopyalamak için Canlı Metin adında tarayıcı bir aracı bulunuyor. Canlı Metin, telefonunuzdaki fotoğrafların ve çevrimiçi görsellerinizin bilgilerini algılıyor. Bu sayede kameranızı metin içeren bir görsele doğrulttuğunuzda fotoğraftaki yazıyı metne dönüştürme ve dil çevirme gibi pek çok işlem yapabiliyor. Ayrıca telefonunuzda bulunan Anımsatıcılar ve Notlar gibi kamerayı kullandığınız pek çok yerde Canlı Metin aracını kullanabilirsiniz.

Canlı Metin aracını açmak için:

  • Ayarlar uygulamasına gidin.
  • Genel‘e dokunun ardından Dil ve Bölge‘yi seçin.
  • Canlı Metin‘i açın.

Sonrasında şu adımlarla devam edin:

  1. Fotoğraflar uygulamasına gidip herhangi bir görseli seçin.
  2. Görselde bulunan herhangi bir sözcüğe basılı tutun ve seçim üzerinde ayar yapmak için tutma noktalarını hareket ettirin.
  3. Kopyala veya Tümünü Seç ibaresine dokunun.
  4. Artık metninizi herhangi bir yere yapıştırabilir veya birisiyle paylaşabilirsiniz.
Fotoğraftaki yazıyı kopyalama
Fotoğraftaki yazıyı kopyalama

Google Lens ile fotoğraftaki yazı nasıl kopyalanır?

Android telefonlar için fotoğraftaki yazıyı kopyalama veya dönüştürme işlemi Google Lens aracılığı ile yapılabiliyor. Aşağıdaki adımları izleyerek herhangi bir görseldeki metni kopyalayabilir ve her uygulamada paylaşabilirsiniz.

  • Akıllı telefonunuzda Kamera‘yı açın ve Google Lens sembolüne dokunun.
  • Kopyalamak istediğiniz metni kamera aracılığı ile görüntüleyin.
  • Sol alt köşede bulunan Metni Kopyala ibaresine dokunarak kopyalama işlemini tamamlayın.
Fotoğraftan yazı kopyalama
Fotoğraftan yazı kopyalama

OCR ile fotoğraftaki yazı nasıl kopyalanır?

OCR yani Optik Karakter Tanıma(Optical Character Recognition) ile fotoğraftaki yazıyı kopyalama işlemini hem kişisel bilgisayarınız hem de telefonunuz aracılığı ile yapabilirsiniz. OCR, fiziksel ortamdan aldığınız herhangi bir görüntüyü dijital ortamda görüntüleme ve işleme olanağı sağlar. OCR yazılımları tarayıcınız üzerinden erişebileceğiniz yazılımlardır.

En iyi 12 Belge Tarama Programı & Uygulaması ✔️

İlgili İçerik

OnlineOCR ile 15 sayfaya kadar olan görüntülerinizdeki metinleri Word dosyası olarak dönüştürebilir ve üstünde işlem yapabilirsiniz. OnlineOCR tarama yazılımı Türkçe de dahil olmak üzere yaklaşık 50 adet dili desteklemektedir. Tarama uygulamasına girip görselinizi yükledikten sonra dosya dilini seçip Convert butonuna basmanız yeterlidir.

Alternatif tarama uygulamaları olarak i2OCR ve ABBYY FineReader Online‘ı deneyebilirsiniz.

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.