En iyi 12 Belge Tarama Programı & Uygulaması ✔️ 2023

Temel ofis belgelerini taramak için hantal tarayıcılara ve yazıcılara sahip olmanız gerekmez. Android için hazırladığımız en iyi belge tarama programı listemiz sayesinde en iyi tarayıcı programlarını inceleyebilir ve kendinize en uygun olanı seçip kullanabilirsiniz. Bu sayede hızlı ve kesin tarama çözümlerine kavuşmuş olursunuz.

Günümüzde çoğu akıllı telefon iyi bir kameraya sahip olduğundan aşağıdaki en iyi belge tarayıcı uygulamalarından herhangi birini kullanarak belgeleri yüksek kalitede tarayabilirsiniz. Ayrıca, PDF’leri telefonunuzla taramak, masaüstü tarayıcı kullanmaktan daha hızlı ve etkili bir işlem olabilir. Ayrıca taranan belgeleri anlık olarak bulut hesabınıza yükleyebilir ve istediğiniz kişi ya da kişilere mail olarak gönderebilirsiniz.

Android için en iyi belge tarama programı ve uygulamaları
Android için en iyi belge tarama programı ve uygulamaları

En iyi Android belge tarama uygulamalarının birkaç avantajı, buluttan belgelere erişmenize izin vermeleri, güçlü düzenleme özelliklerine sahip olmaları ve hatta bazılarının OCR (Optik Karakter Tanıma) desteğiyle gelmesidir. Android için en iyi belge tarama programları için hazırladığımız bu listeyi oluşturmaya başlayalım…

Android için En iyi Belge Tarama Programı & Uygulamaları 2021

 • Adobe Scan
 • Google Drive Tarayıcı
 • Clear Scanner
 • Ofis Lensi
 • vFlat Mobil Kitap Tarayıcı
 • Google Fotoğraf Taraması
 • TinyScanner
 • TurboScan
 • Smart Doc Tarayıcı
 • Hızlı Tarayıcı
 • Tarama botu
 • Notebloc

1. Adobe Scan (Tavsiye)

En iyi Belge Tarama Programı - Adobe Scan
En iyi Belge Tarama Programı – Adobe Scan

Adobe Scan, tüm notları, formları, belgeleri, makbuzları, görüntüleri taramanıza ve bunları PDF dosyalarına dönüştürmenize olanak tanır. Kullanımı basit ve etkilidir. Telefonunuzun kamerasını taramak istediğiniz belgeye doğrulttuğunuzda, belgeyi otomatik olarak tanıyacak ve tarayacaktır. Ayrıca tarama yaparken belgeyi OCR sisteminden geçirir ve iyileştirir. Belge tıpkı tarayıcıda taranmış gibi görünür.

Hatta sayfaları gerektiği gibi yeniden sıralamanıza izin verir ve ayrıca sayfaların herhangi birinin rengini düzeltebilirsiniz. Ayrıca, taranan içeriği yeniden kullanmanıza izin veren yerleşik OCR vardır. Ayrıca birden çok sayfayı tarayabilir ve bunları tek bir PDF dosyasına koyabilirsiniz.

Ayrıca bu belge tarama uygulaması, taranmış dosyalarınızı e-posta yoluyla göndermenize veya buluta yüklemenize olanak tanır. Genel olarak, Adobe Scan hemen hemen tüm temel özellikleri kapsar. Uygulamanın en iyi yanı,  Adobe Scan’in  reklamsız ve tamamen ücretsiz olmasıdır. Ayrıca Adobe ekosisteminin tüm imkanlarından faydalanmanızı sağlar.

Adobe Scan’i neden yüklemeliyim?

 • Birden çok sayfanın tek bir dosyaya taranmasını destekler.
 • Taranan belgelerdeki lekeler veya kırışıklıklar için renk düzeltme ve temizleme sağlar
 • Android için oldukça iyi bir OCR tarayıcıdır.

Adobe Scan Play Store

2. Google Drive

En iyi Belge Tarama Programı - Google Drive Scanner
En iyi Belge Tarama Programı – Google Drive Scanner

İlk başta, Android için Google Drive uygulamasının belgeleri taramak için yerleşik bir seçeneğe sahip olduğunu bilmek beni şaşırttı. Bu araç, bu listedeki diğer Android tarayıcı uygulamaları kadar zengin özelliklere sahip olmasa da, birçoğumuz Android akıllı telefonunuzda Google Drive uygulamasını zaten yüklediğimiz için denemeye değer.

Drive uygulamasında tarayıcı seçeneğini bulmak için, sağ alt köşedeki ‘+’ düğmesini bulun ve üzerine dokunun. Bu, ‘Tara’ seçeneği dahil olmak üzere yeni seçenekleri ortaya çıkaracaktır. Artık Google tarayıcı özelliğinin çalışması için kamera izni vermeniz gerekecek. Araç, belge, renk değiştirme seçenekleri, görüntü kalitesi seçici vb. İçin temel kırpma ve ayarlama özelliklerine sahiptir.

Neden Google Drive’ın tarayıcısını kullanmalıyım?

 • Halihazırda Drive uygulamasına sahipseniz herhangi bir ekstra uygulama yüklemenize gerek yok
 • Belgeleri doğrudan Drive’a kaydedin
 • İhtiyacınız olan tüm temel seçenekler Google Drive’da

Google Drive Play Store

3. Clear Scanner

Clean Scanner
Clean Scanner

Clear Scan, Android için en iyi belge tarama programlarından biridir. Herhangi bir belgeyi veya resmi doğrudan telefonunuzdan hızlı bir şekilde taramanıza olanak tanır. Taranmış belgelerinizi ve resimlerinizi PDF veya JPEG formatına dönüştürebilirsiniz. Android için bu mükemmel tarayıcı uygulaması hafiftir ve hızlı işlem sağlar.

Cloud Print’i kullanarak taranan belgeleri veya resimleri yazdırabilirsiniz. Bu Ücretsiz tarayıcı uygulaması, görüntüleri galeriye kaydettikten sonra bile çeşitli profesyonel düzenleme özellikleri sunar. Ayrıca, tek bir belgede birden çok sayfa kaydedebilir, sayfaları yeniden sıralayabilir, PDF için sayfa boyutlarını belirleyebilir. Ayrıca Google Drive, OneDrive ve Dropbox için bulut desteğine sahiptir.

Bahsettiğim gibi, Clear Scanner’ı indirmek ücretsizdir; ancak, bazen rahatsız edici reklamlarla karşılaşabilirsiniz.

Clear Scan’i neden yüklemeliyim?

 • Hafif bir mobil tarayıcıdır
 • Hızlı çalışabilir.
 • Bulut desteği vardır.

Clear Scanner Play Store

4. Office Lens

Office Lens
Office Lens – Belge Tarama Uygulaması

Office Lens, belgeleri ve beyaz tahta görüntülerini taramak için Microsoft tarafından geliştirilmiş güvenilir bir telefon tarayıcı uygulamasıdır. Herhangi bir belgeyi hızlı bir şekilde yakalayabilir ve görüntüleri PDF, Word veya PowerPoint dosyalarına dönüştürebilir.

Ayrıca dosyalarınızı OneNote, OneDrive veya yerel depolama alanınıza kaydetmenize olanak tanır. Uygulama hem iş hem de okul amaçlarıyla tercih edilmektedir. İngilizce dışında Almanca, İspanyolca ve Basitleştirilmiş Çince dillerinde de çalışır.

Office Lens reklamsızdır ve herhangi bir uygulama içi satın alma içermez.

Office Lens’i neden yüklemeliyim?

 • Çalıştırması hızlı ve kolaydır.
 • Hem okul hem de iş amaçlı üretken bir tarayıcı uygulamasıdır.
 • Reklamsız çalışır

Office Lens Play Store

5. vFlat

vFlat Mobile Book Scanner
vFlat Mobile Book Scanner

Adından da anlaşılacağı gibi, vFlat Android tarayıcı uygulaması, kitapları ve notları hızlı ve verimli bir şekilde taramak için tek adresiniz olmayı hedefliyor. Üst kısımda, uygulamanın düzenli olarak fotoğraf çekmesini sağlayan ve süreci daha sorunsuz hale getiren bir zamanlayıcı seçeneği var.

Deneyimlerime göre, 3 saniyelik zamanlayıcı iyi çalıştı ve diğer el ile sayfaları çevirmek için bana yeterli zaman verdi. Bu şekilde, sayfaları çevirdikten sonra deklanşöre tekrar tekrar dokunmanıza gerek kalmaz.

Taranan sayfalar, tek bir PDF belgesinde birbirine eklenebilir ve dışa aktarılabilir. Bir OCR seçeneği de var, ancak bence yeterli olan günlük 100 tanıma limiti ile geliyor.

Kitap taramak için neden vFlat kullanmalısınız?

 • Hızlı tarama için otomatik deklanşör seçeneği
 • Kolay PDF birleştirme ve dışa aktarma

vFlat Play Store

6. Google Fotoğraf Taraması (PhotoScan)

Google PhotoScan Belge Tarama Uygulaması
Google PhotoScan Belge Tarama Uygulaması

Android telefonunuz için en iyi belge tarama programı arıyorsanız, belgeleri taramak için değil, eski basılı fotoğrafları taramak için, Google Fotoğraf Taraması sizin için mükemmel bir seçimdir.

Ayrıca Oku: Google Fotoğraflar Güvenli Mi?

Android uygulaması fotoğrafları anında tarar ve varsa parlamaları otomatik olarak kaldırır. Dolayısıyla, aydınlatma koşulları endişelenmeniz gereken bir konu değil; bunun yerine eski fotoğraf albümünüzü bulmaya odaklanmalısınız. Uygulama ayrıca, kenar algılama özelliğine göre görüntüleri kırpar.

Yazdırılan resimleri taradıktan sonra, bunları hemen Google Foto çevrimiçi depolama alanına yükleyebilir ve arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabilirsiniz.

Photo Scan’i neden yüklemeliyim?

 • Otomatik parlama giderme
 • Eski fotoğrafların dijital kopyalarını saklamak için en iyisi

Google Photo Scan Play Store

7. Tiny Scanner

Tiny Scanner
Tiny Scanner

Tiny Scanner, Android için standart özelliklerin çoğunu sağlayan güvenilir bir belge tarama uygulamasıdır. Uygulama, kullanımdan önce herhangi bir giriş gerektirmez, böylece hemen başlayabilirsiniz.

Belgeleri, makbuzları, raporları veya diğer dosyaları tarayabilir ve bunları PDF formatında kaydedebilirsiniz. Önemli bulut depolama hizmetlerinin çoğu için desteğe sahiptir ve gerekli dosyalarınızı dakikalar içinde yazdırmanıza olanak tanır. Tiny scanner en iyi belge tarama programlarından biridir.

Dahası, görüntüleri düzelterek bozulmayı önlemeye yardımcı olabilecek otomatik kenar algılama özelliğine sahiptir. Uygulama beş kontrast seviyesi, belge başlığına göre hızlı arama, önemli dosyalar için şifre koruması, vb. özellikler içerir.

Tiny Scanner, reklam desteklidir ve uygulama içi satın alımlara sahiptir.

Tiny Scanner’ı neden kurmalıyım?

 • Hızlı çalışacak şekilde optimize edilmiştir.
 • Renkli, gri tonlamalı veya siyah beyaz tarayabilirsiniz.
 • Dropbox, Evernote, Google Drive vb. Bulut Depolama hizmetleri için destek sunar.

Tiny Scanner Play Store

8. TurboScan

TurboScan
TurboScan – Android Belge Tarama

TurboScan, ücretsiz ve ücretli bir sürümü olan güçlü ve tam özellikli bir Android tarayıcı uygulamasıdır. Çok sayfalı belgeleri yüksek kaliteli PDF veya JPEG’lerde taramanıza ve paylaşmanıza olanak tanır. Çok keskin taramalar için “SureScan” moduna sahiptir ve sayfa ekleme, yeniden sıralama ve silme gibi çok sayfalı düzenleme özellikleri içerir.

Bu telefon tarayıcı uygulamasını, birden çok fişi veya kartviziti tek bir PDF sayfasında düzenlemek için de kullanabilirsiniz. Dropbox, Evernote, Google Drive vb. Diğer uygulamalarda PDF veya JPEG’leri açabilir veya gerekli belgelerinizi Cloud Print kullanarak yazdırabilirsiniz.

Turbo Scan reklamsızdır ve uygulama içi satın alımlar sunar.

TurboScan’i neden kurmalıyım?

 • Hafiftir ve neredeyse tüm gerekli özellikleri içerir.
 • Keskin taranmış belgeler sağlar.
 • Hızlı ve kullanımı kolaydır.

Turbo Scan Play Store

9. Smart Doc Scanner

Smart Doc Scanner
Smart Doc Scanner

Smart Doc Tarayıcı, belge taramaya yönelik birçok temel özelliği kapsar. 40’tan fazla dilde resimlerden metin okumak için OCR desteği vardır ve ayrıca yazım denetimi içerir. Sayfa boyutunu ayarlayabilir, çok sayfalı belgeler için toplu tarama modunu etkinleştirebilir ve çok daha fazla özellik içerir. Sayfaları daha iyi taramak için kırpma ve yakınlaştırma özellikleriyle birlikte gelir.

Belge tarayıcı uygulaması, JPEG, PNG, BMP, GIP ve WebP gibi neredeyse tüm popüler görüntü formatlarında çıktıyı destekler. Ayrıca Dropbox, Google Drive ve diğer bulut depolama seçenekleriyle entegre edilmiştir.

Uygulama, reklam göstermez ve uygulama içi satın alımlar sunar.

Smart Doc Tarayıcıyı neden kurmalıyım?

 • Hafiftir.
 • Kullanıcıların hızlı bir şekilde tarama yapmasına izin veren sezgisel bir arayüze sahiptir
 • OCR ve bulut depolamayı destekler

Smart Doc Scanner Play Store

10. Fast Scanner

Fast Scanner
Fast Scanner

Fast Scanner, tipik işlevlerin çoğunu içeren başka bir güvenilir belge tarama uygulamasıdır. Herhangi bir belgeyi taramanıza, bunları PDF veya JPEG biçiminde dışa aktarmanıza, taranan belgelere birden çok düzenleme eklemenize vb. Olanak tanır. Ayrıca yeni sayfalar ekleyebilir veya dosya içindeki mevcut sayfaları silebilirsiniz. Dahası, belgelerinizi Cloud Print kullanarak yazdırabilirsiniz.

Uygulamayı indirmek ücretsizdir ve reklamlar içerir.

Neden Hızlı Tarayıcıyı kurmalıyım?

 • Çoklu sayfa düzenleme desteği.
 • Hızlı çalışacak şekilde optimize edilmiştir.

Fast Scanner Play Store

11. ScanBot

ScanBot
ScanBot – Android Tarayıcı Uygulaması

En iyi belge tarayıcı uygulamaları için bir diğer popüler seçenek, daha fazla özellik barındırdığı için genellikle Office Lens ve Adobe Scan’e alternatif olarak kullanılan Scanbot’tur.

Scanbot, belgeleri taramak için son derece hızlıdır ve kullanıcılar taramayı PDF veya JPG olarak kaydedebilir. Belge taramalarının yanı sıra, QR kod tarama ve barkod tarama özelliklerine de sahiptir.

Scanbot’un OCR metin tanıma özelliği olağanüstüdür. Android için tarayıcı uygulaması Dropbox, Google Drive, OneDrive, Evernote, Slack, Todoist ve birkaç tane daha dahil olmak üzere çeşitli bulut hizmetlerini destekler. Otomatik yükleme seçeneği de vardır.

Scanbot’u neden kurmalıyım?

 • Mükemmel belge tanıma
 • Otomatik yükleme özelliği
 • Bulut Depolama Hizmetleri ile uyumlu

ScanBot Play Store

12. Notebloc

NoteBloc
NoteBloc

Notebloc, Android kullanıcıları için en iyi ücretsiz tarayıcı programlarından biridir. Notebloc hakkında iki harika şey; filigran olmaması ve kayıt gerektirmiyor oluşu.

Bunun da ötesinde, uygulama 18’den fazla farklı dil destekli OCR içerir. Android tarayıcı uygulamasının öne çıkan özelliği, tıklanan görüntülerdeki herhangi bir gölge izini kaldırmasıdır.

Bunun dışında kullanıcılar birden çok sayfayı tarayabilir ve bunları tek bir belgeye ekleyebilir. Ayarlarda, kullanıcılar PDF belgesinin sayfa boyutunu değiştirebilir. Notebloc’taki tek sorun, bir belgeyi her taradığınızda açılan tam ekran reklamlardır.

Notebloc’u neden kurmalıyım?

 • Gölgeleri kaldırır ve belgenin doğal görünmesini sağlar
 • 18’den fazla farklı dil için OCR içerir

NoteBloc Play Store

Peki Android için En iyi Belge Tarama Programı Hangisidir?

Bu listedeki uygulamalar, 2021’in android için en iyi En iyi Belge Tarama Programlarıdır. Ancak doğru olanı seçmek, ne tür bir kullanım aradığınıza bağlıdır. Google Drive veya Office Lens gibi önceden yüklenmiş ve kullanımı kolay bir belge tarayıcı veya gelişmiş tarayıcılar istiyorsanız, o zaman Clear Scanner, Adobe Scanner, Fast Scanner vb. gibi uygulamaları tercih etmelisiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın