Başlangıç Haber Erzurum Oyun Geliştiricisinden Jahrein’e Sert Tepki!

Erzurum Oyun Geliştiricisinden Jahrein’e Sert Tepki!

0

Son zamanlarda sosyal medyanın gündeminde kendine yer bulan Türk yapımı oyun Erzurum’un yapımcısı, Geçtiğimiz günlerde oyunu eleştirip geri iade eden Jahrein’e ve takipçilerine sert cümleler kullandı.

erzurum oyunu jahrein
erzurum oyunu jahrein

Türk yayıncıların Erzurum oyununu eleştirmesi üzerine oyunun geliştiricisi (Proximity) oldukça sert ifadeler ile bu eleştirilere karşı tutumunu sergiledi. Oyunu her ne kadar The Long Dark’a benzetsek de özgün olduğu noktalar var. Bu noktaların başında Erzurum soğuğu da yer alıyor. Oyun içerisinde yerelleştirme müdahaleleri de yapılmış. Fakat yine de Türk yayıncılardan ve bazı kullanıcılardan oldukça ağır eleştiriler almaktan kaçamamış.

Yapılan açıklamanın başrolünde ise ünlü yayıncı Jahrein yer alıyor. Canlı yayında Erzurum oyununu satın alıp kısa süre içinde beğenmediğini söyleyerek iade eden Jahrein, geliştirici Proximity’nin hedefi oldu. Bu açıklamaya hak verenler ve karşı çıkanlar olarak iki farklı kitle oluştu. Bazı Kullanıcılara göre Jahrein, oyunu tam olarak oynamadan hemen geri iade ettiği için haksız. Bazı kullanıcılara göre de oyun The Long Dark kopyası.

proxymity
proxymity

Proje ilk oluşturulurken adının My Project olarak varsayılan isimle oluşturulması ve geliştiricinin de bu ismi şuan bile değiştirmemesi de gözlerden kaçmıyor. Başlarda yanlışlıkla bu ismi alan proje, günümüzde geliştiriciye o günleri hatırlattığı için anı değeri taşıdığı için değiştirilmiyor.

Oyun geliştiricisi Proximity ise bu durum karşısında oldukça sert ifadeler ile Jahrein’e yanıt verdi.

Emeğe saygı bakımından oyunun sert bir dille değil de güzel bir dille eleştirilip daha çok gelişmesi için yapıcı bir tutum sergilenebilirdi. Fakat sadece yerli bir proje diye de hatalar göz ardı edilemezdi. Bu yüzden yayıncı ve geliştirici savunucuları ikiye bölünmüş durumda. İlerleyen zamanlarda Erzurum oyununun gelişimine tanık olmayı umuyoruz. Ülkemize bu ve benzeri daha çok proje gerek…

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!