mkv mp4
Genel

En Popüler İki Dosya Formatı – MKV ve MP4 İle İlgili Her Şey

Video dosyalar bilgisayarlarda çalışılan en yüksek boyutlu dosya tipleridir. Ayrıca bu tip dosyalar bir bilgisayarın işlemcisini yüksek boyutları nedeniyle en çok yoran dosyalardır. Uzun bir video dosyasını düzenlemek ve görüntü kalitesi yüksek bir şekilde yayına hazır hale getirebilmek için performans düzeyi yüksek bir laptop veya masaüstü bilgisayara ihtiyaç duyulacaktır.  

mkv mp4
En Popüler İki Dosya Formatı

Bugün internet altyapısı ve gelişmiş internet yazılım teknolojileri sayesinde videoların internet aracılığıyla aktarılması geçmişe kıyasla nispeten yüksek boyutları olmasına rağmen kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunda en büyük pay ise videoların hem yüksek kaliteli bir şekilde depolanmasını sağlayan hem de o kalitesine kıyasla olabilecek en düşük boyuta sahip olması sonucunu veren video dosya formatlarıdır.  

İşte bu yazımızda bu video formatlarının en popüler olan iki tanesi olan MKV ve mp4 formatlarına ilişkin detaylardan bahsetmek istedik. MKV ve mp4 formatlarının özelliklerinden bahsettikten sonra bu formatların birbirine nasıl dönüştürüldüğü ve bu dönüştürmelerin ne sağladığını anlatmaya çalışacağız. Uzatmadan başlayalım. 

MKV nedir? 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere mkv, video dosyaların kaydedildiği bir video dosya formatıdır. Ruslar tarafından geliştirilmiş olan bu format, çoğunlukla film ve dizi bölümleri videolarının kaydedilmesinde kullanılmakta olan bir formattır.  

Mkv formatının açılımı Matroska Video’dur. En iyi yanlarından biri açık kaynak kodlu olmasıdır. Bu sayede dileyen herkes bu formatı rahatlıkla kullanabilir ve kendi dosyalarını bu formatın getirmiş olduğu avantajlarla kullanabilir.  

Format, C++ ile geliştirilmiş ve GNU, L-GPL adıyla lisanslanmış bir dosya formatıdır.  

Mkv video formatı, adından anlaşılabileceği üzere (Matroska, aslında matruşka demektir, bu formatın ismi de Rusların meşhur matruşka bebeklerinden gelmektedir) içinde farklı dosyaları barındırabilmesi nedeniyle bu kadar popüler olmuştur. 

video player
video player

Mkv dosya formatına sahip video dosyaları bir codec ile sıkıştırılma gibi işlemlere tabi olmazlar. Ancak burada mkv’nin bu kadar popüler olmasını sağlayan çok önemli bir nokta vardır ki bir mkv dosyası içerisinde hem ses hem görüntü ve hem de istendiği kadar altyazı verisinin tutulmasına imkan tanıyor olmasıdır.  

Mkv formatındaki video dosyalarını açabilmek için Matroska codec paketinin bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.  

Mkv dosya formatının özellikleri 

Mkv dosya formatının en güçlü yanları şu şekilde belirtilebilir:   

  • Yüksek boyutlu olmasına rağmen hızlı tarama ve işleme yapılabilmektedir.  
  • Dosyanın bir noktasında hata olsa bile bu hata, dosyanın bütününün okunmasına yansıtılmıyor.  
  • Videoları aralıklara bölerek tek bir dosyada saklayabilme (Bilinen ismiyle chapter özelliği) 
  • Dosya içerisinde birden çok ses bulundurarak bunlardan istenileni seçebilme 
  • Çok güçlü işlemciler gerektirmiyor. Yani işlemciyi çok yüksek tondan çalıştırmıyor. 
  • Dosyada DVD ve Blu-ray’lerde olduğu gibi kendine has menü oluşturmak mümkündür. 

Mp4 nedir? 

Mp4’te tıpkı mkv gibi bir video dosyası formatıdır. Mp4 denildiğinde akıllara bir dönem fırtınalar estiren efsane ses dosyaları formatı mp3 gelse ve pek çok kişinin aklında mp3 ve mp4’ün birbirine çok yakın dosya formatları olduğu gelse de mp3 ile mp4 dosya formatları arasında çok ciddi farklar bulunmaktadır. 

mp4 h264
mp4 h264

Tabii ki aralarındaki en temel benzerlik hem mp3 hem de mp4 dosya formatlarının MPEG katmanları ile çalışıyor olmasıdır. Ancak mp3 MPEG – 1 ses katmanı 3 ile çalışması mümkün iken mp4’ün mpeg4 bölüm 14 ile işi vardır.  

Mp3 formatı 1993 yılında piyasada serbest kullanıma açılmışken mp4 formatının piyasada kullanılmaya başlandığı tarih 2003 yılıdır. İkisi de oldukça eski ve uzun yıllardan beri çok yaygın olarak kullanılan dosya formatlarıdır.  

Temel olarak mp4 formatı ile daha önce yukarıda açıklamış olduğumuz mkv formatı arasındaki en temel benzerlik iki dosya formatının da birden fazla altyazı ve ses verisini saklayabiliyor olmasıdır. Ancak mkv’nin kalitesi mp4’e göre çok daha yüksek olsa da mp4’ün burada mkv’ye kıyasla avantajı ise bu formattaki dosyaların boyutlarının daha düşük olmasıdır. Yani bir mp4 dosyası ile mkv’nin sunduğu avantajları daha düşük boyutlar ile çözmek mümkündür. İşte bu yüzden mp4 çok yaygın kullanılan bir video formatıdır.  

Mp4’ün özellikleri 

Mp4’ün bu kadar yaygın kullanılmasını sağlayan en temel özellikleri şunlardır:   

  • Düşük boyut sunması nedeniyle mkv’den daha hızlı işlenirler.  
  • İnternet sitelerinde video oynatmak için en yaygın video dosya formatıdır. Eğer videonuzu internet sitelerine yükleyeceksek en rahat format mp4 olacaktır.  
  • Mkv’den farklı olarak bir codec paketidir ve sıkıştırma yapar. Bu da dosyanın boyutunu düşürür. 
  • Mkv’den en büyük farkı dosya kalitesidir. Mkv dosyalarının kalitesi her zaman için mp4 dosyalarından daha iyidir.  

MKV’yi MP4’e çevirme 

İki dosya türünün de detaylarından kısaca bahsetmeye çalıştık. Zaten dosya türlerinin farklı yanları nedeniyle bu dosyaların neden birbirlerine çevrilmeye ihtiyaçları olduğu gayet açıktır.  

Mkv dosyaları daha çok görselliğin ön planda olduğu yerlerde mesela film festivallerinde bir filmin izletilmesi ya da daha kaliteli içeriklerin paylaşımının daha rahat yapıldığı internet sitelerine video yüklerken önemlidir. Yani mp4’e göre daha kalite odaklı bir dosya formatıdır.  

Ancak mp4 ise mkv ile aynı şekilde farklı ses ve altyazı dosyalarını aynı dosya içinde barındırma imkanı sunmakla birlikte bunu daha düşük boyutlarda yapabildiği için önemlidir. İşte bu yüzden dosya boyutlarının önemli olduğu internet sitelerinde hızı arttırmak için mp4 kullanılmaktadır.  

Bu iki dosya kullanım amaçları doğrultusunda MKV’yi MP4’e çevirme programları aracılığıyla kolayca birbirlerine dönüştürülebilmektedir.  

Bu video çevirme programları üzerinden bu dosyaların birbirlerine yeterli desteği vermediği yani bir video oynatıcı mp4’ü oynatırken bir video oynatıcı sadece mkv’yi oynattığında önem arz etmektedir. 

İlgini Çekebilir: En İyi Video Birleştirme Programı

Bu tip programları kullanarak çevirme işlemi kolayca yapılabilmektedir. Çevirmek istediğiniz dosyayı ekleyin ve çevirmek istediğiniz formatı seçin. Gerisini program sizin için halletsin. 

Günümüzün en popüler iki video dosya formatı olan mkv ve mp4 formatları, birbirlerinin işlerini gören ve belirttiğimiz şartlar nezdinde değerlendirilmesi gereken iki farklı dosya formatıdır. Ancak bunların böyle farklı formatlara sahip olması göz korkutmamalı. Çünkü mp4’ü MKV’ye çevirme programları sayesinde bu dosyaların birbirlerine dönüştürülmesi kolaylıkla yapılabilmektedir.  

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.