bilgisayar şifre değiştirme sıfırlama
Güvenlik

Bilgisayar Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar güvenliği verilerimizin gizliliği açısından son derece önemli bir konu. Verilerimizi daha güvenli ortamda saklamak için bilgisayar şifremizi düzenli olarak değiştirmemiz gerekiyor. Bu yazıda sizlere bilgisayar şifre değiştirme işleminin nasıl yapıldığını ve bilgisayar şifre değiştirme işleminin ne kadar önemli olduğunu anlatacağız.

bilgisayar şifre değiştirme sıfırlama
bilgisayar şifresini değiştirme sıfırlama

Bilgisayar şifresi, bilgisayarımızdaki veriler ile yabancı kişilerin arasında duran bir güvenlik katmanıdır. Bilgisayarda oturum şifresi olmadığında bilgisayara fiziksel erişimi olan kişiler verileri okuyup yazabilir. Yani tüm dosya ve klasörümüzü görebilir. Fakat bilgisayara bir şifre koyduğumuzda yabancı kişiler bilgisayara dokunabiliyor olsa bile şifre engeline takılacak ve dosyalarımıza erişemeyecektir.

Düzenli olarak değiştirilmeyen şifre zaman içerisinde başkalarının eline geçebilir. Bu durumda şifrenin bir hükmü kalmayabilir. Böyle durumlarda şifrenin düzenli olarak güncelleniyor olması tavsiye edilir. Şifreleri düzenli olarak değiştirdiğinizde, mevcut birinde ya da bir yerde şifreniz kayıtlı ise (ele geçirilmiş ise) bu şifre geçersiz kalacak ve bilgisayarınız daha güvende olacaktır.

Windows Bilgisayar Şifre Değiştirme

Bilgisayar şifre değiştirme işlemi oldukça basittir. Öncelikle bilgisayarınızın Windows işletim sistemine sahip olduğunu varsayarak şifre değiştirme işlemini görsel olarak izah edelim:

  1. Bilgisayarınızın arama yerine “parola” yazarak parola ve şifre değiştirme işlemini başlatacağınız arayüze gidebilirsiniz. Parola ifadesi ile arama yaptığınızda Parolanızı değiştirin ayarına erişin.
bilgisayar şifre değiştirme
bilgisayar şifre değiştirme
  1. Açılan pencerede Windows parolası ile ilgili bazı bilgiler göreceksiniz. Bu sayfada parola türleri de bulunuyor. Değiştirmek istediğiniz parola türünü seçip değiştir butonuna tıklayın.
bilgisayar parola değiştirme
bilgisayar parola değiştirme
  1. Açılan pencereye geçerli parolanızı girerek ilerleyin ve sonraki sayfada yeni şifrenizi ekleyip kaydedin. Artık şifreniz güncellenmiş olacaktır.
windows şifre değiştirme
windows şifre değiştirme

Hemen yukarıdaki üç basit adım ile bilgisayarınızın şifresini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızın şifresini değiştirebilmek için mevcut hesabın şifresini bilmeniz gerekiyor. Eğer mevcut şifrenizi bilmiyorsanız profesyonel teknik destek alarak şifre sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer şifrenizi düzenli olarak değiştirmezseniz oluşabilecek veri sızıntıları karşısında hazırlıklı olmanızı öneririz.

Windows 10 Şifre Koyma / Bilgisayara Şifre Koyma içeriğimizde de nasıl şifre koyabileceğinizi gösterdik. Eğer bilgisayarınızdaki şifreyi değiştirmek değil bilgisayarınıza bir şifre belirlemek isterseniz ilgili bağlantıyı takip edip bilgisayarınıza şifre belirleyebilir ve bu şifreyi kullanabilirsiniz.

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.