En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2023

En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri özellikle gelişen reklam sektöründeki veri savaşları için önemli rol oynamaya başladı. Ücretli VPN hizmetlerine para ödemek istemeyen kullanıcılar açık kaynaklı projelere yönelmeye başladı. Web siteleri üzerinden çeşitli verilerin toplanması ve reklam şirketlerine bu verilerin satılması VPN kullanımını gün geçtikçe yaygınlaştırıyor.

En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020

İnternet ortamında anonim olarak gezinmek için VPN kullanmak şart. Ayrıca son zamanlarda hacker’ların VPN hizmetlerini hedef alıyor olması da VPN tercihlerimizi tekrar gözden geçirmemizi sağlıyor. Açık kaynak VPN hizmetleri tercih etme sebeplerimizin başında ise açık kaynak projelerin sürekli geliştirilebiliyor olmasıdır. Bu sayede daha çok geliştirici tarafından daha çok güvenlik önlemi alınıyor olacaktır.

Ayrıca tüm kodlarına erişilen VPN hizmetlerinin şeffaflığı da verilerin ne denli güvende olduğunu anlamaya yardımcı oluyor. Açık kaynak projelerin Ücretli olanlara nazaran daha hızlı gelişiyor olması da bir diğer kriter. Fakat Ücretsiz ve açık kaynak VPN hizmetleri bazı konularda ücretli VPN hizmetlerinin gölgesinde kalabiliyor. Ücretli VPN hizmetlerinde bulunan kill switch, Double VPN, DNS Leak koruması gibi özellikler açık kaynak VPN hizmetlerinde bulunmayabiliyor.

Bu sebeplerden yola çıkarak sizler için en iyi ücretsiz açık kaynak VPN hizmetlerini listelemeye karar verdik.

En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2022

  1. OpenVPN
  2. Libreswan VPN
  3. SoftEther VPN
  4. Openswan VPN
  5. Freelan VPN

1. OpenVPN – Genel Olarak En İyi Açık Kaynak VPN

En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020
En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020

Bu listedeki ilk sıra şüphesiz işletmeler ve günlük tüketiciler için tam teşekküllü açık kaynaklı bir VPN çözümü olan OpenVPN’e ayrılmıştır. OpenVPN’in tüketici VPN’ine Özel Tünel denir ve işletmeler için zengin özelliklere sahip VPN çözümleri sunar. Windows VPN Ekleme makalemizde kurulumu mevcuttur.

OpenVPN’in teknolojisini kullanarak, koruma için OpenSSL kütüphanesinin sertifika, şifreleme ve kimlik doğrulama özelliklerini dağıtabilirsiniz. VPN, dinamik IP adresleri ve DHCP için destek sağlar ve üçüncü taraf uygulamaları kullanarak işletim sistemlerinin çoğuna taşınabilir.

OpenVPN Android, macOS, Linux, Windows ve iOS için kullanılabilir.

2. Libreswan VPN – Güvenilir açık kaynaklı VPN

En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020
En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020

Libreswan, popüler IPsec ve IKE VPN protokolleri standartlarına dayanan ücretsiz ve açık kaynaklı VPN hizmeti sunar. Standartlar İnternet Mühendisliği Görev Gücü (“IETF”) tarafından yönetilmektedir.

Linux kullanıcısıysanız, bu açık kaynak VPN’iniz olmalıdır. Libreswan yerleşik   XFRM  IPsec yığını (linux-ipsec) ve NSS kripto kütüphanesini kullanır. Bu açık kaynaklı VPN, Fedora, Arch Linux ve RHEL / EPEL gibi çeşitli Linux dağıtımlarıyla birlikte gelir. Libreswan, 15 yılı aşkın bir süredir aktiftir ve bu da güvenilirliğinden şüphe etmemizi zorlaştırır.

3. SoftEther VPN – Ücretsiz açık kaynaklı, çok protokollü VPN

En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020
En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020

SoftEther “Yazılım Ethernet” i ifade eder ve çoklu protokolleri destekleyen ücretsiz, açık kaynaklı bir VPN’dir. Hızı ve sunduğu sorunsuz entegrasyonu sayesinde OpenVPN’in en uygun alternatiflerinden biri olduğunu iddia ediyor.

SoftEther VPN, güvenlik duvarı direnci, düşük gecikme süresi ve hızlı işlem hacmi sağlayan ultra optimize SSL-VPN protokolü kullanır. Dahili NAT geçişli bir ağ güvenlik duvarına kolayca nüfuz edebilir. SoftEther VPN’i tercih ettiğiniz açık kaynak VPN olarak kullanmanın bir diğer avantajı, SSL-VPN, L2TP, IPsec, EhterIP, OpenVPN ve L2TPv3 protokollerini tek bir VPN yazılımı olarak desteklemesidir.

4. openswan VPN – Linux için En İyi Açık Kaynak VPN

En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020
En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020

OpenSwan VPN, en popüler VPN’lerden biridir ve Linux kullanıcılarının ağ güvenliği taleplerini karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır. Linux için bir IPsec uygulamasıdır ve Fedora, Ubuntu, Debian, Gentoo ve Red Hat’ın çeşitli Linux sürümlerinde önceden yüklenmiş olarak gelir.

Openswan VPN ile, mobil istemciler ve kurumsal bilgisayarlar arasında IPsec bağlantıları kurabilirsiniz. GPL altında bulunan Openwan VPN, IKEv2, X.509 Dijital Sertifikalar, NAT Geçişi ve diğerleri gibi farklı IPsec uzantılarıyla uyumludur.

5. Freelan – Windows için ücretsiz açık kaynaklı VPN

En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020
En İyi Açık Kaynak VPN Hizmetleri 2020

Freelan, GPLv3 lisansı altında yayınlanan ve en üst düzeyde güvenlik ve gizlilik sunmak üzere tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynaklı bir VPN’dir. Hizmet üç yapılandırmada kullanılabilir: istemci-sunucu, eşler arası ve karma.

Windows, Linux ve macOS desteğiyle, Freelan temel olarak web sitelerinin engellemesini kaldırmak, IP adreslerini maskelemek ve internet trafiğini şifrelemek için sanal özel ağınızı oluşturmak için geliştirildi. Bununla birlikte, Freelan’ın bir kullanıcı arayüzü yoktur, ancak bunu Freelan’ı uygulamalara entegre edebilirsiniz.

En iyi açık kaynaklı VPN hizmetleri listemizde bahsettiğimiz VPN’lerin çoğu, tüm popüler işletim sistemleri için kullanılabilir. Açık kaynak olmanın yanı sıra, bunlar NAT üzerinden ethernet köprüleme, SSL-VPN tüneli ve tünel ağları gibi mükemmel özellikler sunar.

İnternet ortamında verilerinizin güvenliğine siz de değer veriyor iseniz mutlaka bir vpn programı tercih edin. Özellikle açık kaynak vpn hizmetlerinden birini seçmek isterseniz listemizden faydalanabilirsiniz. Yasaklı sitelere girmek için bilgisayardan yasaklı sitelere giriş programları konusunu inceleyin ve size en uygun VPN programını seçin.

Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için yorum yapmayı ihmal etmeyin.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın