Ekrana Görüntü Gelmeme Sorunu ve Çözümü ✔️ 2023

Ekrana görüntü gelmeme sorunu ve çözümü nedir? Bilgisayar kullanıcılarını sıklıkla karşılaştığı ve çözüm bulunamadığında ellerini kollarını bağlayan sorunlar arasında ekrana görüntü gelmeme sorunu ilk sıralarda yer alıyor.

Ekrana Görüntü Gelmeme Sorunu ve Çözümü
Ekrana Görüntü Gelmeme Sorunu ve Çözümü

Ekrana Görüntü Gelmeme Sorunu

Bilgisayarların ekranına görüntü gelmeme sorunun çok çeşitli nedenleri olabiliyor.

Bu nedenlere göre çözümün sağlanması gerekiyor. Genel olarak en çok görülen sorun bilgisayarın normal çalışmasına, kasa işlevinin normal olarak görevini yerine getirmesine rağmen ekrana görüntüsün gelmemesi ya da çok kısa süre gelip gitmesi konusu oluyor. Bu sorunun çok çeşitli nedenleri olabilir. Ekrana görüntü gelmeme nedenleri arasında;

Görüntü Kablosu Kaynaklı Sorunlar

Ekrana Görüntü Gelmeme Sorunu

Bilgisayarda kullanılan ekran kartı veya ana kart üzerinden bulunan on board ekran kartı ile monitör arasından görüntünün iletilmesi işlevini yürüten kabloda kopma, ezilme, ya da farklı bir sebepten dolayı bu bilgisayar ekranına görüntü gelmemesi sorunu yaşanabilir. Çözümü ise kablonun yenisi ile değiştirilmesidir.

Önerilen: Bilgisayar Açılışta Donuyor Sorunu ve Çözümü

RAM Kaynaklı Sorunlar

RAM Kaynaklı Sorunlar

Bilgisayar kasasının içerisinde yer alan ana kartın üzerindeki RAM soketlerinde yer alan ve görüntü sağlanması içinde gerekli olan donanımda yaşanan sorunlar görüntü iletilememesine neden olabilir. Görüntü problemlerinde en çok görülen sorunların başında gelir. Bu noktada yeni RAM değişimi ya da ana kart üzerindeki Ram soketlerini temizlemek bu sorunun çözümü noktasında işe yarayabilir.

Ekran Kartı GPU Kaynaklı Sorunlar

Ekran Kartı GPU Kaynaklı Sorunlar

Bilgisayar kasasında bulunan ekran kartları kullanım ömrünü tamamlaması ya da çok çeşitli nedenlerden dolayı kullanım ömrünü tamamlayabilir. Özellikle yoğun bir şekilde oyun ve grafik üzerine çalışan bilgisayarlarda bu sorun çok daha fazla görülebilir.

İlk olarak ekran kartı ve ana kart arası soketleri kontrol edilmeli çünkü bazı durumlarda sarsıntı sebebiyle yerinden çıkabiliyor. Daha sonra ise varsa tozlu bölgelerin temizlenmesi gerekiyor. Eğer hala aynı sorun devam ederse ekran kartının değiştirilmesi gerekiyor.

Anakart ve Monitör Kaynaklı Sorunlar

anakart görüntü gelmeme sorunu

Anakarta dahil olan elektronik parçaların arızalanması görüntünün aktarılamaması nedenleri arasında yer alıyor. Anakartın onarılması veya diğer donanım parçalarıyla uyumlu olan yeni bir anakart ile değişimi bu sorunun çözümü için gereklidir.

ekran monitör görüntü gelmeme sorunu

Bilgisayarda kullanılan monitörün arızalanması da görüntü sorununa yol açabilir. Burada yapılacak husus yeni bir monitör ile bilgisayarı test etmek olması gerekiyor.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın