Ana sayfa Önerilen Bilgisayar Açılışta Donuyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar Açılışta Donuyor Sorunu ve Çözümü

0

Bilgisayar açılışta donuyor sorunu nasıl çözülür? Yeni bir bilgisayar alındığında, ilk başlarda bir çita gibi hızlı olsa da, zaman geçtikçe kaplumbağa gibi yavaşlar ve bilgisayarlarda başlangıçta donma sorunları görülmeye başlanır.

Bilgisayar Açılışta Donuyor Sorunu ve Çözümü
Bilgisayar Açılışta Donuyor Sorunu ve Çözümü

Başlangıçta Bilgisayarın Donması 

Bu durum bir süre sonra can sıkıcı bir hal alır. Bilgisayarın açılma aşamasında bilgisayarın yavaşlaması veya donması pek çok sebep yüzünden gerçekleşebilir. Peki, bilgisayar açılırken neden donar?

Başlangıç aşamasında bilgisayarın açılırken donması birçok neden ile alakalı olabilir. Yanlış yüklenen veya  olması gerektiği gibi yüklenmeyen sürücüler yüzünden donma sorunları meydana gelebilir. Bu olasılık başlangıçta yaşanan donma sorunlarından sadece bir tanesidir.

Bilgisayar Açılışta Donuyor

Satın aldığınızda oldukça hızlı olan bilgisayarınız bir süre kullandıktan sonra sizi yarı yolda bırakmaya başladıysa ve açılışta donma sorunu yaşamaya başladıysanız; bunun çözümü için aşağıda anlatacağımız adımları denemek faydalı olacaktır:

Başlangıçta Bilgisayarın Donması Halinde Neler Yapılmalı?

Bilgisayarı açarken en başta F8 tuşuna güvenlik modunu seçerek güvenlik kipi başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu modda bazı programlar çalışmadığı için donmaya neden olan programlar çalışmayacaktır. Daha sonra bu modda, denetim masası üzerine güvenlik yazılımlarını aldırabilirsiniz. Windows 10’dan başlayarak, eski Windows işletim sistemi sürümlerine kadar hepsinde bu sorunun çözümü aynı şekilde yapılmaktadır. Bunların dışında bilgisayar üzerine takılı olan ram belleklerden biri hatalı veya arızalı olabilir. Bilgisayarda soğutma işlemi gören fanlarda, herhangi bir arıza bulunuyorsa; bu durum bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olur ve donma sorunu görülebilir.

Donma Sorununa Neden Olan Diğer Etkenler 

Bilgisayarın başlangıçta donması ve kitlenmesi, yukarıda sayılan nedenler ile alakalı değilse ve donanımsal bir hata bulunmuyorsa; Güvenli mod ile bilgisayar açılışını gerçekleştirdikten sonra sistem geri yüklemesi yapabilirsiniz.

Başlangıçta bilgisayarınızda donma sorunu karşı karşıya kalmak istemiyorsanız; 

Evvela başlangıçta çalışan gereksiz programları kapatabilirsiniz. Bilgisayarımızın bakımını yapmak ve güncel sürücülere sahip olduğundan emin olmak da sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır. Bilgisayarınızı özelliklerine uygun programlar ve yazılımlar kullanmanın yanı sıra bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek ve temizleyerek bu sorunu yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.  Ayrıca herhangi bir virüs saldırısına karşı, kaliteli bir Antivirüs programı ile belli aralıklarla tarama yaparak, bilgisayar açılışta donuyor gibi sorunlara önlem alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!