Başlangıç Windows Windows 10 Klavye Dili Değiştirme

Windows 10 Klavye Dili Değiştirme

0

Windows 10 klavye dili değiştirme nasıl yapılır? Yeni klavye satın alındığında klavye dili İngilizce olarak gelebildiği için veya klavye birden fazla dilde kullanılmak istendiği için Windows 10 klavye dili değiştirme ihtiyacı duyulabilmektedir.

Windows 10 Klavye Dili Değiştirme

Bu işlem son derece basittir. Windows 10 ayarlar kısmından klavye dilini değiştirmek mümkün. Bilgisayar kullanımı konusunda acemi olsanız bile, bu ayarları uygulamak için endişe etmeyin. Sadece acele etmeden adım adım ilerleyin.

Windows 10 Klavye Dili Değiştirme Adım Adım

Klavyeye farklı bir dil seçeneği eklemek veya varsayılan dili değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edin;

  • Başlat butonuna tıkladıktan sonra sol alt kısımdan “Ayarlar” butonuna tıklayın.
  • “Ayarlar” bölümünden “Zaman ve Dil” ayarlarına tıklayın.
  • Sol menüden “Dil” sekmesine geçiş yapın. Ardından sağ bölmedeki “Tercih edilen diller” bölümünde yer alan varsayılan dilin altındaki “Seçenekler” butonuna tıklayın.
  • Açılan ayarlar bölümünden “Klavye ayarları” başlığı altındaki “Klavye ekle” butonuna tıklayın. Karşınıza gelen pencereden klavyeye eklemek istediğiniz dili seçin.
  • Klavye türkçe yapma veya farklı bir dil yapmak için Windows 10 görev çubuğunun sağ alt kısmında yer alan “TUR” yazısına tıklayın. Buradan istediğiniz dil arasında geçiş yapabilirsiniz.

Klavye Dili ve Düzeni Değiştirme Kısayolu

Klavyeyi görev çubuğunun sağ alt kısmından fare ile değiştirmek yerine tuş kombinasyonları yani kısayollar ile de değiştirebilirsiniz. Kısayol ile geçiş yapabilmeniz için yukarıda yöntemde anlatıldığı gibi ilk önce klavye dili eklemeniz gerekir.

Önemli bir iş esnasında bu tuş kombinasyonlarına hata ile bastığınız için klavye diliniz değişir. Artık tuş kombinasyonlarını öğrendiğiniz için yanlışlıkla klavye dilinin değişme ihtimalide azalmış olur.

  • Alt + Shift tuş kombinasyonu ile farklı diller arasında geçiş yapabilirsiniz. Örnek olarak Arapça > Türkçe.
  • Ctrl + Shift tuş kombinasyonu ile Türkçe Q > Türkçe F şeklinde klavye düzenleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Windows klavye dili değiştirme tek seferlik bir işlemdir. İstediğiniz dili ekledikten sonra diller ve düzenler arasında kısayollar vasıtasıyla hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!