Dual Sim Ne Demek? Dual SIM Ne Anlama Gelir?

İş hayatımızın yoğunluğu ve benzeri sebepler, telefon kullanımımızı artırabiliyor. Bu artışın bazı durumlarda iş yükünü artırdığını hepimiz biliyoruz. Özellikle telefon kullanımımıza büyük etkisi olan iş hayatımızın yoğunluğu, bir nebze olsun iş ve şahsi telefonu ayırmakla hafifletilebiliyor. İş ve şahsi telefonunu ayıran kişilerin yakından takip ettiği Dual sim ne demek, dual sim ne anlama geliyor bu yazıda hep birlikte öğreneceğiz.

dual sim ne demek
dual sim ne demek

Dual Sim Ne Demek? Dual SIM Anlamı

Bir telefonun içinde birden fazla sim yuvası ve sim kart desteği var ise bu o telefonun Dual Sim olduğu anlamına gelir. Bir diğer deyişle dual sim, bir telefonun birden fazla hat çalıştırabiliyor olmasını ifade eder. Birden fazla telefon hattı olan kişilerin birden fazla telefon taşımak istemediklerinde tercih ettikleri bu telefon türleri, çoklu sim kart desteği sağladıkları için iki telefondan çok daha az yer kaplarlar.

Dual SIM Telefonlar

Dual SIM (Çoklu SIM) Özelliğine sahip telefon satın almak istiyorsanız, benzer modelleri inceleyerek dual sim özelliği olan telefonlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Xiaomi Mi 11 series
 • OnePlus 9 ve 9 Pro
 • Samsung Galaxy Note 20 Ultra
 • Samsung Galaxy S21 series
 • Oppo Find X3 Pro
 • Oppo Reno4 Pro
 • Asus Zenfone 7 ve 7 Pro
 • Asus ROG Phone 5
 • Poco F3
 • Sony Xperia 1 II and 5 II
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR ve daha güncel modeller
dual sim
dual sim

Bu listedeki dual sim akıllı telefonları ile iki hattınızı da aynı zamanda tek telefondan aktif olarak kullanabilirsiniz. Gelen aramalar SIM1 ve SIM2 olarak gelecektir. Telefonda birden fazla whatsapp numarası çalıştırmak bile mümkündür. Hem iş, hem de kişisel telefonunuzu tek bir telefonda çalıştırmak için oldukça iyi bir tercih olan bu dual sim telefonlar, Türkiye’de kolaylıkla satın alınabiliyor. Ürünleri incelemek için Google üzerinde küçük araştırmalar yapabilirsiniz.

Dual sim teknolojisini kullanan telefonların çift sim üzerinden geniş bant dinlediği gerekçesi ile batarya konusunda biraz daha başarısız olduğuna dair dedikodular yayılıyor. Aynı dedikodu otomatik vites arabalar için de yayılmıştı. Bu tür ürünlerin verimli olmadığını iddia eden pek çok kişi ve kaynak bulunuyor olsa da günümüzdeki teknolojinin bu hurafeleri gölgelediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Birden fazla hattı olan kişilerin birden fazla telefon taşımak istememesi sebebi ile çoklu hat destekleyen telefonları tercih etmesine son derece alışkınız. Fakat eski dönemlerde satışa sunulan bu telefonların pek kararlı çalışmadığı düşünülüyor. Bu düşüncenin ana sebebi ise eskiden teknolojinin bu kadar gelişmemiş olmasına dayanıyor. Aslında eskiden çift hatlı telefonlar değil, genelde tüm telefonlar şimdiki kadar iyi değildir. Sorunları vardı ve kararsız çalışıyordu. Tabii bu her telefon için geçerli bir durum değil.

Eski ve özelliksiz telefonların şimdiki telefonlardan çok daha dayanıklı olduğunu biliyoruz. Yeni teknolojiyi, eski telefonların kararlılığı ile birleştirme fikri, telefon markaları arasında oldukça yaygın. Örneğin iPhone. Tasarımda çizgisini koruyarak onlarca yıldır telefon üretiyor. Ve dünyanın en çok telefon satan markalarından biri. Kendi geliştirdiği ekosistemde, kendi tasarımlarının çizgisini bozmayan bir yapıya sahip. Son çıkardığı iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha güncel modellerle birlikte çift sim teknolojisine de yatırım yapan iPhone, bu konuda radikal bir karar almış gibi görülüyor.

Genelde bu tür ekstra özellikler Android tarafında daha fazla karşımıza çıkıyor. Tabii, diğer telefonun bir Android olmasını istemiyor iseniz, ürettiğiniz telefonlar çift sim desteğini eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Çift sim teknolojisine sahip telefonları listelediğimiz bu yazıda Dual Sim’in ne olduğunu öğrendik. Konu hakkındaki soru ve görüşleriniz için her zaman yorum yapabilirsiniz. Sevgiyle kalın…

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın