DSL Işığı Yanıp Sönüyor, Ne Yapılmalı?

Dsl ışığı yanıp sönüyor ya da sabitlenmiyorsa kullandığınız DSL alt yapınızda sorun var demektir. Genel olarak sistemin alt yapısında kullanılan kablolarda problem varsa ve internet kullanıcısı splitter kullanıyorsa dsl ışığı yanıp sönüyor internet yok hatası alınacaktır. Sistemde kablosuz iletişimi güçlendiren yönlendirici (router) kullanımı da bu soruna yol açabilir. Bütün sistem akışında en ufak bir iletişim kopması bu hatayı almanıza neden olabilir. Bu yüzden hatanın neyden kaynaklandığını öğrenmek, sorunun çözümü için atılması gereken ilk adımdır.

DSL Işığı Yanıp Sönüyor, Ne Yapılmalı?
DSL Işığı Yanıp Sönüyor, Ne Yapılmalı?

DSL Işığı Yanıp Sönüyor ise ne yapılmalı? 2023

Evinizdeki ya da işyerinizdeki modemde DSL ışığı sürekli yanıp sönüyorsa, yani sabit olarak yanmıyorsa hattınızda kopukluk olabilir. Hattaki bu sorunun birkaç temel nedeni vardır:

  • Evinize giren internet kablosunun ucunda sorun olabilir.
  • Evinize gelen kablonun santral tarafında sorun olabilir
  • Modeminizin DSL kablosunun girişinde sorun olabilir
  • Bölgenizdeki internet hatlarında sorun olabilir
  • Geçici ve anlık bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

DSL ışığı yanmıyor ise yukarıdaki sebeplerden bir ve birkaçı sebebiyle yanmıyordur. Bu sorunu çözmek için izlenmesi gereken ilk yol ISS (internet servis sağlayıcınız) ile iletişime geçmektir. Arıza kaydı oluşturarak evinizdeki sorunun nasıl giderilebileceğiyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Elbette öncesinde tüm kabloların yerli yerinde olduğundan emin olmalısınız. Evinizin içindeki ve dışındaki tüm internet kablolarının sağlam olduğundan emin olduktan sonra ISS’inizi arayabilirsiniz.

Kutudan Eve Gelen Kablo Sağlam mı?

Telekom dış hattından evinize kadar gelen kablolarda eziklik, kopma ya da kutudaki bağlantıda kopma sorunu, dsl ışığı yanıp sönüyor internete bağlanmıyor hatasını almanıza yol açacaktır. Bazen de modeminize gelen kablonun dağıtıcı hattına olan mesafesi çok uzun olması söz konusu. Bu durumda da sık sık DSL ışığı sönecektir.

Kullanıcının baş vurabileceği bir diğer yöntem, kablo sağlam ise modemi kapatıp 10 dakika beklemek, ardından modemi yeniden açmaktır. Bu şekilde modem kendini yeniler. Ayrıca internet aldığınız santrale, modeminiz tarafından yeni talep gönderilir. Santral bu talebe yeni yanıt vereceği için anlık DSL sorunları bu yöntem ile çözülebilir.

DSL kablosunu yönlendirici olmadan takın
DSL kablosunu yönlendirici olmadan takın

Modemi kapattıktan sonra modemin güç adaptörünü de prizden çekmeniz yararlı olacaktır. Eğer hala dsl ışığı yanıp sönüyor ama internet gelmiyorsa, modeminize bağlı olan splitteri iptal edin. Telefona giden hattı çıkarın ve hattı sadece modeme bağlayın. Yani dışarıdan gelen internet kablosunu herhangi bir aracı olmadan doğrudan modeme takın. Bu sayede aradaki parçaların bozuk olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Dsl ışığı yanıp sönüyor ama sabitlenmiyor

İlgili DSL ışığının sabitlenmesi, sizi bir miktar bekletebilir. Bu yazıda anlatılan önlemleri aldığınız halde, halen dsl ışığı yanıp sönüyor internete bağlanmıyor hatası alıyorsanız, yapabileceğiniz şey, modeminizdeki ayarları bir yere not edip, bu bilgileri başka bir modem bağlayarak ISS servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı bilgileri ile modemi kurmak ve internetin durumunu kontrol etmektir.

Modeminiz TP-Link ise paneli daha rahat kullanmak için TP Link Modem Arayüzü Kullanım Kılavuzunu kullanabilirsiniz. Eğer modem arayüzüne erişmek için şifrenizi bilmiyor iseniz Modem Arayüz Şifresini Unuttum bağlantısını ziyaret ederek modeminizin şifresini bulabilirsiniz. TTNET kullanıcı adı ve şifre genelde aynı oluyor fakat yeni modemlerde durum farklılık gösterebiliyor. Her koşulda şifreye ulaşamıyor iseniz ve TTNET ya da Türk Telekom abonesi iseniz TTNET şifre değiştirme talebinde bulunabilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra modeminizin DSL değil, internet ışığı yanmıyor ise farklı bir metot uygulamanız gerekir.

farklı bir modem ile dsl ışığını kontrol edin
farklı bir modem ile dsl ışığını kontrol edin

Başka bir modemi denerken ayarların ya manuel ya da otomatik olarak yapılmasının ardından, internet hattınızın gelmesi ve ışığın sabitlenmesi gerekir. Sorun halen devam ediyorsa, hizmet sağlayıcınızla görüşmeniz gerekir. Türk Telekom size bu hizmeti veriyorsa 444 0 375 numaralı hattı arayarak teknik yardım alabilirsiniz. Bazen kullandığınız VPN hizmet sağlayıcıları da bu probleme yol açabiliyor. Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine bağlanmak için ilgili yazıyı okumanızı öneririz.

Eğer VPN hizmeti alıyorsanız, geçici süreliğine bu hizmeti durdurun ve DSL ayarlarınızı varsayılan olarak ayarlayın. Bu şekilde bir sonuç alamazsanız, servis sağlayıcınızdan teknik destek almayı deneyin.

Daha fazla ilgili içerik;

Bu yazıda sizler için DSL ışığının yanıp sönmesi durumunda neler yapılabileceği hakkında bazı bilgiler verdik. Umarım DSL ışığınızın kırmızı yanması ya da yanıp sönmesi sorununuza çözüm üretebilmişizdir. Bu ve benzeri içerikler için sitemizi takipte kalmayı ihmal etmeyin.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın