Başlangıç Internet Modem İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Modem İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

0

Modem İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu ile karşılaşan kullanıcıların, çeşitli adımları uygulamadan internet erişimi sağlaması pek de mümkün görünmemektedir. Uygulanacak olan adımlar, kimi zaman kullanıcının yapabileceği düzeyde olsa da kimi zaman internet sağlayıcısının yardımıyla yapılabilmektedir.

modemin internet ışığı yanmıyor
modem internet ışığı yanmıyor

İnternet bağlantısı için hizmet alınan internet servis sağlayıcısı, modemin bulunduğu adrese en yakın santral üzerinden modeme kadar internet bağlantısını taşır. Taşıma esnasında kablolardan kaynaklı olarak internet kesintileri meydana gelebilir. Meydana gelen kesintinin göstergesi olarak da modem üzerindeki internet ışığında yanmama durumları yaşanır. Elbette yalnızca bu sebepten kaynaklı olarak meydana gelmez. Bunun yanında modem ve internet servis sağlayıcısı kaynaklı kesintiler de meydana gelebilir. Yaşanan kesintilerin nereden kaynaklandığının tespit edilebilmesi için çeşitli denemeler yapmak gerekir. Modem internet ışığı yanmıyor sorunu kapsamında yapılacak olan denemeler, daha net bir fikre sahip olunmasını sağlar.

Modem İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu – Sebepler

Bir modemde bağlantının kontrolünü için kullanılan ışıklandırma metodu, internet bağlantısının kesintiye uğraması durumunda işe yaramaktadır. Bağlantı kesintisinin nereden kaynaklandığı konusunda ipucu vermektedir. Işığı yanmayan kısmın kontrol edilmesini sağlamaktadır. Modem internet ışığı yanmıyor sorununun yaşanmasının ilk sebebi olarak modem ışıklarının bozulması akla gelmektedir. Işığı bozulsa da internet bağlantısı sağlamaya devam edecektir. İnternet bağlantısında da kesinti meydana gelmişse sorunun ışıklardan kaynaklanmadığı anlaşılmaktadır. Bu bağlamda sorunun yaşanmasına sebep olabilecek durumlar şunlardır:

  • İnternet bağlantısının gerçekleştiği kablolarda kopmalar meydana gelmiş olabilir.
  • Santralden gelen kabloların binaya girişi esnasındaki bağlantı yerlerinde sorun olabilir.
  • Elektrik kesintileri sonucunda modem de arızalar meydana gelmiş olabilir.
  • Modeme takılan kablolar yerine tam oturmamış olabilir.
  • Yoğun kullanımlar sebebiyle internet servis sağlayıcısında sorunlar meydana gelmiş olabilir.
  • Telefon hatlarının yer aldığı santralde çalışma yapılıyor olabilir.
  • Binaya giren telefon kablolarının eski olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Modem İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu – Çözümler

Modem ışıklarında yanmama veya yanıp sönme gibi sorunlar yaşandığında, sorunun çözümü için neler yapılabileceği konusunda incelemeler yapmak gerekmektedir. Öncelikle sorunun nerelerden kaynaklanabileceği konusunda fikir sahibi olmak, sonrasında buna uygun çözümler uygulamak gerekmektedir. Modem internet ışığı yanmıyor sorununda uygulanabilecek çözüm yöntemleri şu şekildedir:

1. Modemi kapatıp yeniden açınız.

internet ışığı yanmayan modemi yeniden başlatın
internet ışığı yanmayan modemi yeniden başlatın

Işığın yanmıyor olmasının sebebi modemin 7/24 çalışıyor olmasından kaynaklanabilmektedir. Uzun süredir çalışan ve hiç dinlenmeyen modemler, bazen doğru çalışmamaktadır. Doğru çalışmayan modemde sık sık internet kesintileri yaşanmaktadır. Yaşanan kesintiler için farklı sebepler aransa da sebebin aslında modem olduğunun farkına varılamamaktadır. Bu durumdan ötürü ilk olarak modemde bir sorun olup olmadığı tespit edilmelidir. Mümkünse birkaç saatliğine modem kapatılarak dinlendirilmelidir. Sonrasında açıldığında internet bağlantısının kurulması için yeniden deneme yapılmalıdır.

2. Kablolarınızı kontrol ediniz.

internet ışığı yanmayan modemin kablolarını kontrol edin
internet ışığı yanmayan modemin kablolarını kontrol edin

Modemden kaynaklanmayan internet bağlantısı kesintilerinin bir diğer sebebi de kablolardır. Kablolarda yaşanan kopukluklar veya hatalı bağlantılar, internet kesintisine sebep olmaktadır. Bunun doğrultusunda da modem internet ışığı yanmıyor sorununu meydana getirmektedir. Bu sebepten ötürü ilk olarak binaya girişten itibaren yapılan kablo bağlantılarında bir hata olup olmadığını kontrol ediniz. Sonrasında kablolarda bir kopma olup olmadığını kablo ediniz. Mümkünse kablolarınızı farklı bir binadaki internet ağında kontrol ediniz. Komşularınızla aynı DSL bağlantısı üzerinden internete erişiyorsanız, komşularınızda internet kesintisinin olup olmadığını öğreniniz.

3. DNS ayarlarınızı değiştiriniz.

bilgisayarınızın DNS ayarlarını kontrol edin
bilgisayarınızın DNS ayarlarını kontrol edin

Modem ve kablolar kaynaklı bir internet kesintisinin yaşanmadığı konusunda bir fikre sahipseniz, mutlaka DNS ayarlarınızı değiştiriniz. Bazı durumlarda DNS sunucularından kaynaklı olarak kesintiler de meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumdan kaynaklı olarak sorun yaşamamak adına popüler ve güncel DNS ayarlarını kullanarak değişim yapınız.

4. İnternet sağlayıcınızla görüşünüz.

internet servis sağlayıcınızı arayın
internet servis sağlayıcınızı arayın

Modem internet ışığı yanmıyor sorununu çözmek adına kullanıcı olarak üzerinize düşen tüm kontrolleri sağladıktan sonra internet sağlayıcınızla iletişime geçiniz. Yaşamış olduğunuz sorunu ve bu sorun kapsamında gerçekleştirdiğiniz kontrolleri iletiniz. İnternet bağlantısını almış olduğunuz santralin bulunduğu bölgede herhangi bir çalışma olup olmadığını, yakın çevredeki kullanıcılardan da aynı şikâyetlerin yapılıp yapılmadığını sorunuz. Görüşmüş olduğunuz kişi durumla ilgili size daha detaylı bilgi verecektir. İnternet sağlayıcısının yetkili kişisi tarafından da kontroller yapıldıktan sonra arızanın tespiti ve onarımı için ekipler yönlendirilecektir.

Modem ışığının yanmaması durumu pek çok değişkene bağlı olabileceği gibi bazen basit bir kablo sorunu, bazen bölgesel bakımlar, bazen ise faturanın bile ödenmemiş olması ihtimalinde yaşanan bir sorundur. Tüm şıkları eleyerek bu sorunun çözümüne ulaşmak için bu içerikteki önerileri dikkate alabilirsiniz. Modem DSL Işığı Yanmıyor Ne Yapmalıyım? başlığına sahip içeriğimizde ise benzeri çözümleri bulabilir ve modem ışığı ile ilgili yaşamış olduğunuz sorun için daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!