Disk Boşaltma Bilgisayarı Hızlandırır Mı?
Genel

Disk Boşaltma Bilgisayarı Hızlandırır Mı?

Bilgisayarınızın geri kalan bileşenlerinin ne kadar güçlü olduğuna bakılmaksızın, belki de sistemin hızını yaratan veya bozan en büyük performans darboğazları depolama alanıdır. Birinci sınıf donanıma sahip bir sistemi yapılandırmak doğru fikirdir, ancak sabit sürücünüzü yükseltememek veya daha hızlı bir yarıiletken sürücüyle değiştirmemek yalnızca zaman içinde performans düşüşüne neden olacaktır. Disk Boşaltma Bilgisayarı Hızlandırır Mı? hep birlikte öğrenelim…

Yavaşlama başlangıçta fark edilmeyecek, ancak mevcut depolamayı kademeli olarak doldurmaya başladığınızda, etkileyici yapılandırmanızın 10 yıl önce oluşturulmuş bir sistem gibi davranmaya başlaması sadece bir zaman meselesidir. Aslında disk alanını boşaltmanın bilgisayarınızı hızlandıracağına dair bir yanlış anlama var. Öyleyse, önce bu şüpheyi açıklığa kavuşturalım.

Disk Boşaltma Bilgisayarı Hızlandırır Mı?
Disk Boşaltma Bilgisayarı Hızlandırır Mı?

Disk alanını boşaltmak bilgisayarları hızlandırmaz, ancak dosya bozulma olasılığını azaltır

Acemi bilgisayar sistemi üreticileri genellikle gereksiz disk alanını boşaltmanın sisteminizin yeniden canlandırılmasında ilerlemeye yol açtığını savunuyor. Basitçe ifade etmek gerekirse, günlük olarak kullanmadığınız programları ve diğer dosya parçalarını kaldırın ve bilgisayarınız ilk kez çalıştırdığınız gibi hemen çalışacaktır.

Gerçek şu ki, disk alanını boşaltmak PC’nizi gerçekten hızlandırmaz. Bunun yerine, küçük bir alanı olduğu gibi bırakmak, dosya parçalanma olasılığını azaltır; bu, sabit sürücünüzün birkaç ay sonra yavaş hareket etmeye başlamasının bir numaralı nedenidir. Kısacası, dosya parçalanması asıl sorundur ve düzenli olarak kontrol edilmezse, ikinci bir düşünce olmadan bilgisayarınızı yavaşlatır.

Dosya parçalanması nedir ve bunun için endişelenmeli miyim?

Mümkün olan en kolay tanımda, dosya parçalanması, dosyaların tek bir sürekli konumda bulunmak yerine sabit sürücüye dağılmasıdır. Dosyaları sabit sürücünüzden sildiğinizde parçalanmaya neden olur ve yazılacak yeni veriler için boş alan oluşturmak için depoda küçük boşluklar kalır.

Bu nedenle, daha yeni veriler yazdığınızda ve bu veriler sürücünün parçalanmış kısmına yazılırsa, açmaya çalıştığınızda bu dosyalara erişmek daha uzun zaman alacaktır. Örneğin, yepyeni bir filmi indirmeyi bitirdiniz ve onu izlemek istiyorsunuz, ancak medya oynatıcının o filmi oynatmaya başlaması normalden daha uzun sürüyor.

Disk Boşaltma Bilgisayarı Hızlandırır Mı?

Bu parçalanmanın sonucudur; sabit sürücünün birleştirilmiş kısmındaki diğer dosyalar normal şekilde çalışmaya devam edecek, ancak daha fazla boş alan bloğu kalmadığından yeni dosya bu performans düşüşünden etkilenecektir.

Önerilen İçerik: Silinen Dosyaları Geri Getirme Programı

İstenmeyen dosya ve programları silerek ve yeni veriler ekleyerek alan boşaltma sürecini döngüye alırsanız, parçalanmaya daha fazla katkıda bulunan küçük blok boşlukları ekleyeceksiniz.

Öyleyse, parçalanmanın sonuç olarak sabit sürücünüzü ve bilgisayarınızı yavaşlatmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Genel sistem hızını artırmanın birçok yolu vardır ve bunların hiçbiri disk alanını boşaltmakla yakından uzaktan alakalı değildir. En kolayı, mevcut depolamanızı SATA tabanlı bir katı hal sürücüsüne (SSD) yükseltmektir. Flash tabanlı depolamanın daha hızlı ve uzun ömürlü NVMe PCIe katı hal sürücülerine yer açmak için daha ucuz ve ucuz hale gelmesiyle birlikte, SATA tabanlı sürücüler, sisteminizin normal bir sabit sürücünün yapabileceğinden çok daha hızlı çalışmasını sağlar.

Bununla birlikte, SSD’ler hala normal sabit sürücülerden çok daha pahalıya mal olur ve bütçeniz bir satın alma işlemi için uygun değilse, o zaman önbelleğe alma, donanım düzeyinde arabelleğe alma ve kayıt defterindeki değerleri ayarlama gibi şeyler bir sonraki hedefiniz olacaktır. Bunların karmaşık işlemler olduğunu anlıyoruz, bu yüzden son derece basit bir şeyle başlayalım.

Yeni başlayanlar için, arka planda çok sayıda program çalıştırmayın, özellikle de ihtiyacınız olmayanları. Bu, antivirüs ve oturum açma ekranını gördüğünüzde başlayan yüklü yazılımlar arasında değişecektir. Mavi ayda bir sabit sürücünüzü birleştirmek de çok yararlı bir öneridir. Sürücünüzü her hafta birleştirirseniz, tüm sürücüyü okuyarak ve ömrünü kısaltarak yarardan çok zarar verir.

Temel kural, diski boşaltmanın, sisteminizin hızının aniden artmasının nedeni olmamasıdır. Verileri silme ve yükleme arasında geçiş yapmayarak depolamayı olabildiğince az parçalı tutmak, bu durgunluğu uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.