IPTV Operatörü Virüsten Saklandı | IPTV Dolandırıcılığı

IPTV dolandırıcılığı ile ilgilenen Macaristan Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi memurları, korsan IPTV sağlayıcısına baskın yaptıklarında, büyük miktarda uydu ve bilgisayar ekipmanı keşfetmeleri şaşırtıcı değildi. Bununla birlikte, koronavirüse yakalanma korkusu nedeniyle aylardır dışarıda olmayan operatör tarafından stoklanan yüzlerce kilo yiyecek oldu.

Koronavirüs salgını bireyler, aileler, ekonomi ve genel olarak sağlık üzerindeki yıkıcı etkisine dair haberlerin olmadığı bir gün bile geçmiyor. Pek çok sektörde olduğu gibi, koronavirüs eğlence sektörlerini de vurdu, insanlar evde kalmaya ve güvende kalmaya zorlandıklarından veya eğilimli olduklarından birkaç yeni film ve TV şovu çıktı.

Bununla birlikte, tüm bunlar boyunca korsan operasyonları, yılın başlarında bildirilen ilgi de kayda değer artışlarla birlikte çoğunlukla çevrimiçi kaldı.

IPTV baskını ve tutuklama

IPTV1
IPTV dolandırıcılığı haberi

Avrupa’nın IPTV arzını azaltma çabalarının bir parçası olarak, birkaç hafta önce Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi’ndeki memurlar korsan bir IPTV sağlayıcısına baskın düzenledi.

CCTV gözetimine sahip, etrafı çevrili ve dikenli tellerle çevrili bir binada yer alan, binanın dışı pek sürpriz olmadı. Gökyüzünden orijinal programlamayı elde etmek için kullanılan çok sayıda uydu çanağıyla süslenmiş yapının duvarları, içeride olabilecekleri açığa çıkardı.

Aslında, binanın ana içeriği beklendiği gibi, örneğin masaları, sandalyeleri ve çeşitli bilgisayarları olan bir ofis, ayrıca resmi sağlayıcılardan TV içeriğini yakalamak ve İnternet üzerinden yeniden dağıtmak için kullanılan sunucu sıraları gibi görünen ayrı bir alan..

Yetkililer toplamda 52 bilgisayara, birkaç kod çözücüye, TV kartına ve yeniden dağıtım için ayrılmış, altı sunucuya el koydu.

Önerilen içerik: İstanbul Bilişim Dolandırıcılık Davaları İle Gündemde!

Operasyonun genellikle Avrupa’nın başka yerlerindeki polis baskınlarında görülen büyük bütçeler üzerine kurulmadığını, ancak ödeme yapan müşteriyle açıkça işlevsel olduğunu gösteriyor.

Hizmet operatörü koronavirüsten korktu

IPTV2
IPTV dolandırıcılığı

Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi’ne göre, hizmet ilk olarak annesinin ücretli TV paketini kendi evine ücretsiz olarak “yönlendirmek” için yola çıkan Nagykanizsa’dan bir adam tarafından kuruldu. Daha sonra arkadaşlarına da sunulan bir hizmet oluşturmak için Budapeşte’den bir adamla birlikte çalıştı.

Ancak zamanla, operasyondan para kazanabileceklerini fark ettiler ve bunu dışarıdan gelenlere sadece davet ile sunmaya başladılar. Müşteri ağı büyüdü ve nihayetinde İnternet aracılığıyla dünya çapında erişilebilir hale geldiler.

Önerilen İçerik: Xtream Codes Kurulum

Ancak bu yılın başlarında, koronavirüs Avrupa’yı kasıp kavurmaya başladığında, operasyondan sorumlu kişilerden biri bölgedeki pek çok kişi gibi tepki gösterdi. Ölümcül bir virüsü yakalanma korkusuyla, yiyecek ve yüzlerce Pound stokladı  böylelikle çok uzağa gitmek zorunda kalmadan hizmetin çalışmaya devam etmesini sağladı.

Yetkililerin açıklaması şu şekilde; “BT ekipmanına ek olarak, dayanıklı yiyecekler Budapeşte’de bulunuyordu. Genç adam, koronavirüs salgını korkusuyla yüzlerce kilo un, konserve yiyecek ve makarna biriktirmişti ve aylardır sokaklara çıkmamıştı ”

Telif hakkı sahiplerinin zarar görmesi ve vergi ödenmemesi

IPTV4
IPTV dolandırıcılığı

Raflarda düzinelerce ve düzinelerce un paketi de dahil olmak üzere yiyeceklerin bulunduğu açıkça görülüyor. Kamera çekimi ayrıca büyük bir buzdolabını ve ardından küçük bir yığın konserve yiyecekleri ortaya çıkardı.

Vergi otoriteleri tarafından sağlanan tahminlere göre, hizmetin yaklaşık 6 milyon HUF (1.97 milyon ABD $) ürettiği iddia ediliyor, ancak açıklanmayan nedenlerle, devlete gerekli vergileri ödemeyi “unuttular”. Bu, vergi makamlarının neden baskına karıştığını açıklıyor.

Telif ücreti ödenmeden sağlanan yasadışı IPTV hizmeti, cezai bir suç olan telif hakkı ile ilgili hakları ihlal etti. Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi, suçluya sekiz yıla kadar hapis cezası verilebileceğini söylüyor.

Birkaç aylık verilen hapis cezasının şimdi birkaç yıllık zorunlu hapis cezasına uzatılıp uzatılmayacağı da bilinmiyor.

Operasyonun görüntüleri:

 

Bu yazımızda IPTV dolandırıcılığından bahsettik sizin bu konu hakkında yorumunuz var mı?

Photo of author

Mehmet Çoban

`TURKEY 🇹🇷 ▪︎`Edit ▪︎`Decup ▪︎`Photoshop ▪︎`Content Producer ▪︎`Social Media Management

Yorum yapın