Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları ✔️ 2023

Bilgisayarımızda silinen dosyaları geri getirme programları bulundurmak oldukça önemlidir. Zaman içerisinde çeşitli sebepler ile bilgisayarımızdan silinen dosyaları geri getirmek zorunda kalabiliriz. Yanlışlıkla silinen dosyalar, yanlışlıkla biçimlendirilen hafıza kartları ve bellekler silinen dosyaları geri getirme programları ile birlikte eski verilerine kavuşabiliyor ve silinen dosyalar geri getirilebiliyor.

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

Bu içerikte silinen dosyaları geri getirme programlarını inceliyor olacağız. Öncesinde silinen dosyaları geri getirmeden önce yapılması gerekenler hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

Silinen Dosyaları Geri Getirmeden önce bilinmesi gerekenler;

Silinen dosyaları geri getirmeden önce bilmeniz gereken ilk bilgi, yeni silinmiş dosyaların daha kolay geri getirilebiliyor olmasıdır. Örneğin bir hafıza kartında binlerce resminiz vardı ve silindi. Hemen kartı bilgisayara takıp silinen dosyaları geri getirme programları ile  geri getirmeye çalıştınız.

Burada resimlerin bazılarının geri geldiğini gördünüz. Geri getirilen resimlerin bu işlemi hemen yaptığınız için geri getirilebildiğini bilmek oldukça önemlidir. Bu yüzden herhangi bir donanım biriminde silinen dosyalar geri getirilecekse acele edilmelidir.

Silinen dosyaları geri getirmeden önce bilinmesi gereken diğer bir konu dosyaların silindiği donanım üzerinde silinme işleminden sonra okuma-yazma yapılmamasıdır. Her okuma-yazma işlemi, öncesinde silinmiş olan dosyaları disk sürücüsünün hücrelerinde daha da derinlere götürecek ve o verilere ulaşılmayı zorlaştıracaktır. Bu yüzden bir dizinde ya da depolama aygıtında yanlışlıkla dosya silerseniz bu dosyayı kurtarmak dışında okuma-yazma işlemi yapmamaya dikkat edin.

Silinen dosyaları geri getirmeden önce bilinmesi gereken diğer bir konu her geri getirme işleminin verileri biraz daha ulaşılmaz kıldığıdır. Her bir dosya geri getirme girişimi, silinen ve geri getirilmesi istenen verileri daha da ulaşılmaz kıldığı için Silinen dosyaları geri getirme programları özenli şekilde seçilmeli ve kullanılmalıdır. Silinen dosyalar önemli olduğu için bu işlemlerin tümü dikkatlice yapılmalıdır.

Silinen dosyaları geri getirmeden önce bilinmesi gereken diğer bir konu her silinen dosyanın geri getirilmeyebileceğidir. Silinen dosyaları geri getirmek her zaman mümkün olmayabilir. Var olan dosya geri getirme teknikleri ve programları ile belirli oranda dosya geri getirme işlemi yapılabilir. Eğer her silinen dosya geri gelebiliyor olsaydı profesyonel veri kurtarma yazılımları ve hizmetleri var olmazdı. Kaldı ki bu hizmetler sayesinde bile her türlü silinen bir veri geri gelemeyebiliyor.

Windows’taki kayıp dosyalarınızı kurtarma şansınızı artırmak için, verilerinizin silindiğini fark ettiğiniz anda, depolama cihazının bağlantısını kesmenizi öneririz. Ayrıca, silinen dosyalarınızın bulunduğu sürücüden önyükleme yapmamak daima daha iyidir. Kayıp verilerle sabit sürücünüzün harici bir kasada sabitlendiğinden emin olun ve dosya kurtarma işlemini başlatmaya hazır olana kadar kullanmaya çalışmayın.

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları – 2022

Silinen dosyaları geri getirme programlarını kullanmadan önce bilmeniz gerekenleri özetle açıklamış olduk. Şimdi ise Silinen dosyaları geri getirme programlarını listelemeye başlayalım:

1. Recuva

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

Silinen dosyaları geri getirme programı deyince aklımıza gelen ilk programlardan biri Recuva’dır. Recuva ile resimleri, müzikleri, belgeleri, videoları, e-postaları veya kaybettiğiniz diğer dosya türlerini kurtarabilirsiniz.

Hasarlı disklerden veri kurtarmak için de kullanılan Recuva, biçimlendirilmiş sürücülerde de veri kurtarmaya imkan sağlıyor. Silinen ve bulunması zor olan dosyaları derin tarama modu ile detaylı olarak tarayan Recuva ile silinen dosyaları geri getirmek oldukça mümkün.

Silinmesini istediğiniz verilerin silinmesine de yardımcı olan Recuva, endüstri ve askeri standart silme tekniklerini kullanıyor.

Recuva kurtarma yazılımının özellikleri:

 • Üstün dosya kurtarma
 • Gelişmiş derin tarama modu
 • Endüstri ve askeri standart silme tekniklerini kullanan güvenli üzerine yazma özelliği
 • Hasarlı veya yeni biçimlendirilmiş sürücülerdeki dosyaları kurtarır
 • Kolay Kullanıcı arayüzü
 • Son kurtarmadan önce ekranı önizleyin
 • Ücretsiz / Ucuz veri kurtarma yazılımı
 • Hem FAT hem de NTFS sistemlerinde çalışır

Desteklenen Platformlar:

PC için Recuva veri kurtarma yazılımı Windows 10, 8, 8.1, 7, Vista, XP ve Windows’un eski sürümlerinde kullanılabilir.

Recuva’yı İndir (Ücretsiz sürüm)

2. Disk Drill

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

Güçlü Hızlı ve Derin Taramalar, Kayıp Bölme Arama, Katalog Yeniden Oluşturma ve diğer dosya kurtarma algoritmalarına sahip olan Disk Drill, birkaç dakika içinde verilerinizi geri almanıza olanak veriyor. (Üstelik 500MB kadar ücretsizdir)

Disk Drill, diğer veri kurtarma yazılımlarından farklı bir özelliği de bizlere sunuyor. Disk Drill programını kurduğunuzda dosyalarınızı imzalar ve bu dosyalar silindiğinde imzalarına göre daha sonra tercihinize bağlı olarak kurtarılabilir. Programı sadece silinen dosyaları geri getirmek için değil dosyalarınızı silme işlemine karşı korumak için de kullanabilirsiniz.

Disk Drill’in en iyi özellikleri:

 • Bilgisayarınızda bulunan tüm depolama alanını, ayrılmamış alanı bile tam olarak görüntüler.
 • Taranan verileri Tüm dosyalar, Resimler, Video, Belgeler, Arşivler seçeneklerinde görüntüler.
 • Taranan dosyaların dosyalara ve tarihe göre filtrelenmesini sağlar.
 • Arama çubuğunu içerir.
 • Kurtarma oturumunu daha sonra kullanmak üzere kaydedebilir.
 • Bir disk görüntüsü (ISO) şeklinde veri kurtarabilir.
 • Önizleme seçeneği mevcut.
 • Derin tarama modu mevcuttur.
 • Orijinal klasör adlarını korur.
 • Kurulumdan sonra yeniden başlatma gerekir.
 • Tarama süresi ortalamanın üzerinde performans sunuyor.

Disk Drill’i İndir

3. Stellar Data Recovery

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

Adından da anlaşılacağı üzere Stellar Data Recovery en iyi silinen dosyaları geri getirme programlarından biridir. Windows ve Mac için kullanılabilen Stellar Data Recovery ile son silinen dosyaları geri getirebilirsiniz. Stellar iyi bir fotoğraf, USB ve sabit disk kurtarma programı olarak bilinir.

Stellar veri kurtarma yazılımı özellikleri:

 • Risksiz program, bellek kartları, akıllı telefonlar, USB sürücüler, sabit diskler vb.Gibi farklı depolama aygıtlarından veri kurtarır.
 • Stellar Veri Kurtarma programını kullanmak basittir
 • Gelişmiş özelliklerle ve hızlı sürücü dosya kurtarma ile dolu
 • Yeni başlayanlar ve teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar için uygundur
 • Son kurtarma girişiminden önce dosyaların uygulama içi önizlemesi kullanılabilir
 • Satın Almadan Önce Deneme özelliği sunar

Desteklenen Platformlar:

Stellar kurtarma programı Windows 10, 8, 8.1, 7, Vista, XP ve macOS üzerinde çalışabilir.

Stellar Data Recovery İndir

4. TestDisk

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları içerisindeki bir diğer programımız ise Testdisk veri kurtarma programıdır.

Kayıp bölümleri geri almak ve önyükleme yapmayan diskleri düzeltmek amacıyla oluşturulan açık kaynaklı bir yazılımdır Diğer veri kurtarma yazılımlarını kolayca gölgede bırakabilen özellikler ve bir dosya kurtarma sistemi ile dolu olan TestDisk, hem çaylaklar hem de uzmanlar için oldukça fazla özelliği bir arada sunuyor.

TestDisk’in en iyi özellikleri:

 • Kullanıcıların önyükleme sektörünü kurtarmasına / yeniden oluşturmasına olanak tanır
 • Silinen bölüm tablosunu düzeltme veya kurtarma
 • FAT, exFAT, NTFS ve ext2 dosya sistemlerindeki dosyaları geri alma

Bir komut satırı aracı olan TestDisk sabit disk kurtarma aracı, bazı kullanıcılar için veri kurtarma için uygun olmayabilir. GUI hayranıysanız, dosya kurtarma için Recuva veya Stellar ile devam etmenizi tavsiye ederim.

Desteklenen Platformlar:

TestDisk, Windows 10, 8, 8.1, 7, Vista, XP ve Windows, Linux, BSD, macOS ve DOS.5’in eski sürümlerinde çalışabilir.

TestDisk İndir

5. DoYourData

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

Silinen dosyaları geri getirme programlarından bir diğeri ise DoYourdata’dır. Temel tarama işleminde yazılım iki seçenek belirlemenizi sağlar: Hızlı Kurtarma ve Gelişmiş Kurtarma. Taramadan sonra dosyaları önizleyebilir ve son olarak kayıp verilerinizi kurtarabilirsiniz. Tıpkı diğer yazılımlar gibi, önce Hızlı Kurtarma yöntemini kullanmanız önerilir.

Bu kurtarma yazılımının başlıca özellikleri şunlardır:

 • Kurtarma işleminden önce dosya önizlemesi
 • Dosya türleri, tarih ve dosya yolu bazında sıralama
 • Tarama sonucu veritabanını daha sonra kullanmak üzere dışa aktarma
 • Kullanımı çok kolay

Desteklenen Platformlar:

Verilerinizi Windows 10, 8.1, 7 ve macOS’ta kurtarabilirsiniz.

DoYourData İndir

6. PhotoRec

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

Piyasada bulunan en iyi silinen dosyaları geri getirme programlarından biri olan PhotoRec ile silinen fotoğrafları geri getirebilirsiniz. Dijital kameralardan silinen fotoğrafları geri getirme konusunda oldukça başarılı olan PhotoRec veri kurtarma programı, Sabit diskler üzerinde de çok fazla silinmiş dosya türünü tarayıp geri getiriyor.

Resimler, videolar, belgeler vb. Verileri sabit disklerden, CD-ROM’lardan kurtarmak için özel olarak üretilen PhotoRec ile silinen dosyaları geri getirmek oldukça kolaydır.

PhotoRec kurtarma aracının özellikleri:

 • 440’dan fazla farklı dosya biçimini kurtarma yeteneğine sahiptir.
 • ‘Biçimlendirme işlevi’ ve kendi özel dosya türlerinizi ekleme özelliği sunması.
 • Bu fotoğraf kurtarma yazılımı, FAT, NTFS, exFAT, ext2 / ext3 / ext4 ve HFS + dahil olmak üzere birçok dosya sistemini destekler.

Tamamen bir GUI’den yoksun ve bazı kullanıcıları korkutabilecek bir komut satırı arayüzü kullandığından, bu ücretsiz veri kurtarma yazılımını yeni başlayanlara tavsiye etmiyoruz.

Desteklenen Platformlar

PhotoRec kurtarma programı Windows 10, 8, 8.1, 7, Vista, XP ve Windows, Linux, BSD, DOS, macOS’un eski sürümlerinde çalışabilir.

PhotoRec İndir

7.Pandora Recovery

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

Pandora Recovery, bilgisayarınızda kullanabileceğiniz en iyi silinen dosyaları geri getirme programlarından bir tanesidir. Pandora Recovery programının kullanıcılarına oldukça fazla özellik sunuyor olması onu en iyi veri kurtarma yazılımları arasında listememizi sağlıyor.

Pandora Recovery Özellikleri:

 • NTFS ve FAT biçimli birimlerden silinen dosyaları kurtarabilme
 • Kurtarma yapmadan belirli türlerdeki (resim ve metin dosyaları) silinen dosyaları önizleme
 • Yüzey taraması (biçimlendirilmiş sürücülerden verileri kurtarmanızı sağlar) ve arşivlenmiş, gizli, şifrelenmiş ve sıkıştırılmış dosyaları kurtarma yeteneği ile oldukça fonksiyoneldir.

Ancak, dosya algılama sistemi o kadar güvenilir değildir ve daha da geliştirilmesi gerekmektedir. Bu mükemmel veri kurtarma yazılımı da portatif hale getirilebilir, böylece sabit diskte yer kaplamaz ve böylece kullanıldıktan sonra kurtarmak istediğimiz bir dosyayı daha da kurtarılmaz hale getirmez.

Desteklenen Platformlar:

Pandora veri kurtarma, Windows 8, 8.1, 7, Vista, XP ve Windows’un eski sürümlerinde çalışabilir.

Pandora Recovery İndir

8. Minitool Power Data Recovery

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

Recuva ve Pandora gibi veri kurtarma yazılımlarını tercih ettiğinizde istediğiniz bir dosya uzantısını tarayarak geri getirebilirsiniz. Fakat bir disk bölümünün tamamı silindiğinde ne yapmak gerekir?

Bu gibi durumlarda Minitool Power Data Recovery programı yardımımıza koşuyor. Minitool veri kurtarma aracının bizlere sunduğu özellikler ise şu şekilde:

MiniTool kurtarma aracının özellikleri:

 • Sihirbaz tabanlı kolay bir arayüz
 • Tüm bölümde veri kurtarma konusunda uzmanlaşmıştır
 • Sorunlu sürücüde MiniTool Partition Recovery aracını işaretlerseniz eksik bölümün taranmasını sağlar.
 • Önyüklenebilir bir diskte veri kurtarmayı başlatmaz.

Desteklenen Platformlar:

MiniTool Power Data Recovery yazılımı, Windows 10, 8, 8.1, 7, Vista, XP ve Windows’un eski sürümlerinde çalışabilir.

Minitool Power Data Recovery İndir

9. Puran file Recovery

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

Puran file Recovery yazılımı 3 ana kurtarma modunda çalışabiliyor.

“Kayıp dosyaları bul” seçeneğini kullanmak, Puran Dosya Kurtarma’yı kayıp veya hasarlı bir bölümdeki tüm dosyaları kurtarmak için bir araca dönüştürür. Yapabileceğiniz diğer müdahale, kötü hasar görmüş verilerin daha doğru bir şekilde kurtarılması için dosya imzalarını depolayan özel tarama listesini düzenlemektir.

Puran Dosya Kurtarma özellikleri:

 • Varsayılan Hızlı Tarama (Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyalar için FAT veya NTFS dosya sistemini okur.)
 • Derin Tarama (kullanılabilir tüm boş alanların taranmasını içerir) ve,
 • Tam Tarama (en iyi kurtarma şansı için cihazdaki tüm alanı kontrol eder)

Desteklenen Platformlar:

Puran dosya kurtarma yazılımı Windows 10, 8, 8.1, 7, Vista, XP ve Windows’un eski sürümlerinde çalışabilir.

Puran File Recovery İndir

10. PC Inspector File Recovery

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

PC Inspector File Recovery  , önyükleme sektörü silinmiş veya zarar görmüş olsa bile hem FAT hem de NTFS sürücülerinde iyi çalışır. Arayüzünde sekmelerin biraz karışık olduğunu görebilirsiniz. Kayıt defterindeki düzeni andoran sekme düzeninde işlem yaparken dikkatli olunması tavsiye edilir.

Sabit diskinizde mekanik bir arıza varsa kurtarma işlemi için uzmanlar ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

PC Inspector file Recovery Özellikleri:

 • Basit arama iletişim kutusu dosyaları ada göre bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Kurtarılan dosyalar yerel bir sabit diske veya ağ sürücülerine geri yüklenebilir.
 • ARJ, AVI, BMP, DOC, DXF, XLS, EXE, GIF, HLP, HTML, JPG, LZH, MID, MOV, MP3, PDF, PNG, RTF gibi farklı formatlardaki çeşitli dosya türlerinin görüntü ve videolarını kurtarabilir , TAR, TIF, WAV ve ZIP.
 • Küme tarayıcısı ile diskin yalnızca belirli alanlarını tarayabilir

Desteklenen Platformlar

PC Inspector dosya kurtarma yazılımı, Windows 10, 8, 8.1, 7, Vista, XP ve Windows’un eski sürümlerinde çalışabilir.

Pc Inspector File Recovery İndir

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları 2020

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları
Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

En iyi veri kurtarma yazılımları bu yazıda detaylı olarak anlatmaya çalıştık. listede bulunan en iyi silinen dosyaları geri getirme programları tercihinize ve durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Örneğin recuva, en çok kullanılan veri kurtarma yazılımlarından biridir.

Recuva ile bir çok dosyayı birkaç tıklama ile geri getirebilirsiniz. Fakat listemizdeki diğer veri kurtarma yazılımları sayesinde çok farklı durumlarda veri kurtarma işlemleri yapabilirsiniz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın