Başlangıç Internet Çevrimdışı Gmail Nasıl Kullanılır? Gmail’i Çevrimdışı Kullanma

Çevrimdışı Gmail Nasıl Kullanılır? Gmail’i Çevrimdışı Kullanma

0

Çevrimdışı Gmail, internet bağlantısı sağlama konusunda yaşanabilecek aksaklıklara bir nebze çözüm olması amacıyla geliştirilen bir özelliktir. Kurumsal bir kimliğe sahip olmayan kişiler için mail servislerini sürekli olarak kontrol etmek, işlerini oradan yürütmek pek önemli olmasa da kurumsal kimliğe sahip kişiler için oldukça önemli olmaktadır. Önem derecesinin yüksek olması sebebiyle herhangi bir aksaklık önemli ölçüde sorunlar yaşanabilmektedir.

Çevrimdışı Gmail Nasıl Kullanılır
Çevrimdışı Gmail Nasıl Kullanılır

Mail trafiğinin aksamasına sebep olan bağlantı kesintileri insanların sorun yaşamasına sebep olduğundan dolayı çözümüne yönelik olarak tedbirler önceden alınmaktadır. Tedbir olması amacıyla önceden düşünülen ve geliştirilen pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin içerisinde ise çevrimdışı Gmail hizmetinin kullanımı ön plana çıkmaktadır. Çevrimdışı olarak gerçekleştirilecek olan kullanımın mail yanıtlama konusunda bir çözüm sunamayacağı bilinmesine rağmen mevcut maillerin kontrolünü sağlayabilmesi bile yeterli gelebilmektedir.

Çevrimdışı Gmail Nasıl Kullanılır?

İnternet erişiminin sağlanamadığı durumlarda mail servisi üzerinden bazı işlerim gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Gerçekleştirilebilecek olan işlemlere bakıldığında önbelleğe alınabilen ve görüntülenmesinde herhangi bir sorun yaşatmayan tüm işlemler yapılabilmektedir. Yapılması konusunda sorun yaratan işlem yalnızca internet bağlantısı ile iletişimi gerektiren mail gönderimleri olmaktadır. Bunun dışında birçok işlemin çevrimdışı Gmail sayesinde gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Sağlamış olduğu hizmet bakımından önemli kolaylıklar sağlayan özellik aşağıda belirtildiği gibi aktif edilebilmektedir:

 • İnternet tarayıcınız üzerinden Gmail servisine giriniz.
 • Çevrimdışı Gmail ile işlemlerinizi gerçekleştirmek istediğiniz hesabınıza giriniz.
 • Ekrana gelen pencerenin sağ üst kısmından “Ayarlar” menüsünü açan çark simgesine tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra ek olarak açılan pencereden “Tüm ayarları görüntüleyin” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Görüntülenen ayarlar menüsü içerisinden “Çevrimdışı” isimli sekmeye tıklayınız.
 • “Çevrimdışı postayı etkinleştir” seçeneğini işaretleyiniz.
 • İşaretledikten sonra aşağıda açılan ek seçenekleri inceleyiniz.
 • Çevrimdışı Gmail hizmetini kullanırken kaç günlük e-postaları depolamak istediğinizi “Senkronizasyon ayarları” isimli bölümden belirleyiniz. Aynı zamanda mailler içerisinde bulunan ek dosyaların da depolanması için “Ekleri indir” seçeneğini işaretleyiniz.
 • “Güvenlik” bölümünden ise hesaptan çıkış yaptıktan sonra nasıl bir adım izlemesi gerektiğini belirleyiniz.
 • Tüm işlemlerin ardından “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra ekrana gelen uyarı metnini “Anladım” şeklinde cevaplayınız.

İlgini Çekebilir: Outlook/Gmail/Hotmail/Yahoo Mail Silinen Mailleri Geri Getirme

Uyguladığınız adımların ardından mail ana sayfası açılacaktır. İnternet kesintisi yaşadığınızda mail servisine daha kolay girebilmeniz adına yönlendirilmiş olduğunuz ana sayfayı yer işaretlerine ekleyiniz. İnternet kesintisi durumunda arama motorlarını kullanamayacağınız için yer işaretlerinde bulunan site üzerinden erişim sağlamanız daha kolay olacaktır.

Çevrimdışı Gmail Mobil Uygulamada Nasıl Kullanılır?

Gmail servisi, internet tarayıcısı üzerinden erişim sağlayan kullanıcılar için sunmuş olduğu birçok özelliği ve yeniliği mobil uygulama üzerinden de hizmete sunmaktadır. İnternet tarayıcısı aracılığıyla kullanım gerçekleştiren kişiler için çevrimdışı Gmail ekstra bir özellik gibi görünse de Gmail mobil uygulamasının sabit bir özelliğidir. Gmail mobil uygulaması, internet erişimi olmasa bile daha önceden önbelleğine almış olduğu mailler üzerinde işlem yapabilmenize olanak sağlamaktadır.

İnternet bağlantısı olmadan da birçok işlemin yapılabilmesine izin veren çevrimdışı Gmail özelliği, yalnızca mail gönderimlerine çözüm olamamaktadır. Mail gönderimi için bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat internet bağlantısı olmadığı için gönderilecek olan mailin oluşturulmasına engel olmamaktadır. Kullanıcı, göndermek istediği maili hazırlayabilmektedir. Hatta hazırlanan mailin internet bağlantısının sağlandığı ilk anda gönderilebilmesi için Gönder butonu aracılığıyla işleme alınması sağlanmaktadır. Gönder butonuna tıkladıktan sonra ekrana “Çevrimdışı. İleti daha sonra gönderilecek.” şeklinde bir bilgilendirme gelmektedir. İnternet erişimi sağlandığı ilk anda ise mail otomatik olarak gönderilmektedir.  Böylelikle internet kesintisi yaşansa dahi kullanıcıların minimum düzeyde etkilenmesi sağlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!