Facebook Hesap Güvenliğini Sağlama Yolları

Facebook hesap güvenliğini sağlama yolları, insanlar tarafından en fazla kullanılan ve popülerlik düzeyi oldukça yüksek olan Facebook platformunun kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesinin bir nebze de olsa engellenmesi adına uygulanabilecek olan işlemlerdir.

Facebook Hesap Güvenliğini Sağlama Yolları
Facebook Hesap Güvenliğini Sağlama Yolları

Facebook, çok fazla kişi tarafından kullanılıyor olmanın dezavantajlarını yaşatan bir platformdur. Kullanıcı sayısının fazla olması insanların sosyalleşmesi, yeni insanlar tanıması adına avantajlı bir durum gibi görünse de kötü niyetli kişilerin varlığı bu durumu dezavantaja dönüştürebilmektedir. Durum böyle olunca da kullanıcıların kullanım şekillerde değişimler yaşanabilmektedir. Sosyal medyayı bir özgürlük alanı olarak gören kullanıcılar, daha fazla tedbirli davranarak özgürlük alanlarını kısıtlamaktadır. Özgürlüklerin kısıtlanmasının temel sebebi güven duygusunun azalması olurken, insanlar bu duruma çözüm üretebilmek, özgürlüklerini kısıtlamayacak şekilde davranabilmek istemektedir. Bu bağlamda da Facebook hesap güvenliğini sağlama yolları gibi konular ön plana çıkmaktadır. İnsanlar bu yolları uygulayarak daha özgür hareket etmenin önünü açmayı hedeflemektedir.

Facebook Hesap Güvenliğini Sağlama Yolları

Kullanılan herhangi bir sosyal medya ağının güvenli olabilmesi için platform üreticilerinin dışında kullanıcılarının da uygulaması gereken adımlar bulunmaktadır. Her ne kadar hesap güvenliğinin sağlandığı konusunda tatmin olunsa da güvenliği daha da arttırmak adına uygulanabilecek adımlar mutlaka bulunmaktadır. Bu sebeple hesap sahipleri mevcut güvenliğin yeterli olacağını düşünmemeli, güvenliği daha da üst seviyede tutmak için gerekli adımları uygulamalıdır. Tüm bu düşünceler ışığında bakıldığında Facebook hesap güvenliğini sağlama yolları konusu hakkında uygulanması gereken adımlar aşağıda ifade edilmiştir.

1. Güçlü bir parola oluşturunuz

güçlü parola oluşturun

Bir sosyal medya hesabının güvenliğinin sağlanabilmesi için öncelikli olarak güçlü bir parolaya sahip olması gerekmektedir. Güçlü bir parola oluşturulabilmesi için ise karakter sayısının maksimum seviyede tutulması gerekmektedir. Bunun dışında ise parolanın rakam, harf, noktalama işareti gibi farklı karakterleri içermesi gerekmektedir. Farklı karakterlerin ise belirli bir sıralama ile değil, karışık bir düzen içerisinde olması parolanın daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Güçlü olduğu düşünülen bir parola oluşturulduktan sonra ise güvenilmeyen cihazlardan bu parola ile giriş yapılmamalıdır. Yaşanan zorlu durum sebebiyle güvenilmeyen bir cihazdan giriş yapmak durumunda kalındığında ise en kısa sürede hesap sahibinin kendi kullanmış olduğu cihazdan parola değişikliği yapılmalıdır. Böylelikle parolanın öğrenilmesinin önüne geçilecektir. Bu konuda oldukça özenle hazırladığımız internette güvende olmanın yolları ve şifre kırma yöntemleri içeriklerimizi okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

2. Telefon numarasını ekleyiniz

Özel Numara Bulma - Gizli Numara Bulma
telefon numaranızı ekleyin

Bir e-posta adresi ile oluşturulan Facebook hesabının daha güvenli olabilmesi için mutlaka telefon numarasının eklenmesi gerekmektedir. Telefon numarası ekli olan hesaplara izinsiz olarak giriş yapma veya çalma denemeleri boşa çıkacaktır. Yalnızca e-posta üzerine kayıtlı olan hesapların e-posta ele geçirilerek çalınması mümkünken, cep telefonu numarasının ele geçirilmesi pek mümkün olmadığından dolayı çalınması da mümkün olmayacaktır.

3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliğini aktif ediniz

iki faktörlü kimlik doğrulaması

Facebook tarafından Facebook hesap güvenliğini sağlama yolları kapsamında sayılabilecek önemli bir özellik olarak iki faktörlü kimlik doğrulamasının mutlaka aktif edilmesi gerekmektedir. Özellik aktif edildikten sonra Facebook hesabına giriş için yalnızca parola girilmesi yeterli olmayacaktır. Herhangi bir yolla hesabınızın parolasını öğrenen kişinin aynı zamanda ek olarak bir güvenlik duvarını da aşması gerekecektir. Ek bir güvenlik duvarı olarak ifade edilebilecek olan özellikle birlikte giriş yapılabilmesi için bir SMS doğrulama kodu girilmesi veya önceden belirlenen doğrulama uygulamasından alınan kodun girilmesi gerekecektir. Böylelikle hesap sahibinden başkasının erişim sağlayabilmesi mümkün olmayacaktır.

4. Hesabına erişmene yardım edecek kişileri belirleyiniz

Kalıcı Olarak Facebook Hesabı Silme
hesaba erişecek kişileri belirleme

Kötü niyetli kişiler tarafından hesabınıza izinsiz erişim sağlanması durumunda tüm verilerinizin silinmesi ve giriş bilgilerinizin değiştirilmesi söz konusu olabilmektedir. Yapılan değişiklikler sonucunda ise hesabınızı geri almaya yönelik olarak uygulayabileceğiniz çabalar yetersiz kalabilmektedir. Böyle durumların olabileceğini düşünerek yardım ihtiyacınız olduğu anda size yardım edebilmesi için 3-5 kişi belirlemeniz gerekmektedir. Böylece hesaba erişim sağlayamadığınız anda belirlemiş olduğunuz kişilerin yardımıyla hesabınızı geri almanız mümkün olmaktadır. Facebook, ayarlar menüsü içerisinde sunmuş olduğu “İlave Güvenlik Ayarlama” isimli bölümden bu işlemi gerçekleştirebilmenizi sağlamaktadır. Facebook hesap güvenliğini sağlama yolları sizin uygulanabilecek tüm tedbirleri almanızı sağlamaktadır. Fakat aldığınız bu tedbirlere rağmen hesabın çalınması durumunda belirlemiş olduğunuz kişiler hesabınızı geri almanızı sağlamaktadır.

Facebook Hesap Güvenliğini Sağlama Yolları

Pek çok hesabın güvenliğini sağlamak son derece önemli. Özellikle bu hesapların değerli olmadığını düşünen kişilerin hesapları bir şekilde ele geçiriliyor. Ve maalesef ki bu içeriği okuduğunuz anda genelde çoktan hesabınızı kaptırmış oluyorsunuz. Hesabı güvenlik konusunda bilgi sahibi olmayan birinden almak kolay. Peki hesabı sizden alan kişiden almak? Tam olarak bu noktada elden bir şey gelmeyebiliyor. Yine de hesabınızın güvenliğini her zaman sağlamanız gerektiğini bilmenizde fayda var.

Yorum yapın