Call Over İnternet Ne Demek? Anlamı Nedir? ✔️ 2023

Call over internet ne demek? Pandemi ile birlikte hayatımızda daha çok yer kaplayan uygulamalardan Zoom kullanan herkes bu ifade ile karşılaşmıştır. Zoom ve diğer online görüşme uygulamaları, dışarı çıkma yasağının olduğu günlerde iş ve okul hayatının yaslandığı bir hizmet haline geldiler. Özellikle uzaktan eğitimi mümkün kılan üniversitelerde karma eğitim için hala işlevsel bir görev üstleniyor.

Ancak birçok kişinin programı aynı anda kullanması ve daha önce böylesine büyük bir talebin olmaması, programlarda bazı sorunların yaşanmasına sebep oluyor. Yapılan güncellemelerle hem uzaktan eğitimde hem de iş hayatında kullanılan Zoom gibi programlar iyileştirilmeye çalışılıyor. Zoom üzerinden yapılan dersler ve toplantılar sırasında karşılaşılan sorunlar can sıkıcı olabiliyor. Eğer toplantı sırasında karşılaştığınız sorunlardan dolayı odaklanmakta güçlük yaşıyorsanız, Zoom Toplantısı Kaydetme İşlemi Nasıl Yapılır? içeriğimize de bakabilirsiniz.

Call Over İnternet Ne Demek?
Call Over İnternet Ne Demek?

Zoom’da yaşanabilen sorunlardan biri: call over internet problemi. Call over internet ne demek? sorusunun vereceğimiz cevabın ardından, bu sorunu nasıl çözebileceğinize değineceğiz.

Call Over İnternet Ne Demek?

Call over” İngilizce bir kalıp olarak Merriam-Webster sözlüğe göre, “yoklama yapmak” anlamına gelmektedir. Tureng‘e göre ise; “çağırmak, çağrı yapmak, yanına çağırmak” anlamlarına da gelmektedir.

Call over internet ise, Zoom programı bağlamında, “internet üzerinden çağrı yapmak” veya “ses düzeyini ayarlamak” anlamlarına geliyor. Zoom’da internet üzerinden veya telefon üzerinden arama yapabilirsiniz. Aramalarınızda sesi telefon üzerinden aktarıyorsanız, VoIP ağı sizi geniş bant internet bağlantısı yerine standart bir analog telefon hattına bağlayabilir. Call over internet sorunu nadiren internet bağlantınıza ilişkindir.

Peki eğer halihazırda zaten internet üzerinden Zoom toplantısı yapıyorsanız, call over internet ne demek? Böyle bir durumda ise bu kalıp, sese cihaz üzerinden bağlanma sorunu yaşadığınızı ifade etmek için tercih ediliyor.

Call Over İnternet Ne Demek?

Call Over İnternet Hatası Çözümü

Arama yapmanızın ardından ekranınızda görünen bu hata ifadesi, sese bağlanmanız gerektiğinin işaretidir. Bu sorunu çözmek için uygulayabileceğiniz adımlar:

  • Adım 1: “Sese katıl“a tıklayınız veya mikrofon işaretinin üzerine basınız
  • Adım 2: “Call over internet” veya “Device Audio” seçeneklerinden birini seçiniz.

Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise:

  • Adım 1: Ayarlar‘a gidiniz.
  • Adım 2: “Toplantı” yazan kısma tıklayınız.
  • Adım 3: “Auto Connect to Audio” seçeneğinizi “Call over internet” olarak değiştiriniz.

Yorum yapın