Bilişim teknolojileri bölümü ve bilgisayar programcılığı bölümü (Tavsiye)

]Ortaokul çağına gelmiş genç arkadaşlarımızın bölüm seçerken dikkat etmesi gereken hususları ve bilişim teknolojileri bölümü için bilmesi gerekenleri anlattığımız bu yazıda, genç kardeşlerimizin doğru seçim yapmasında payımız olsun istedik. Bilişim teknolojileri bölümü üzerinden vereceğimiz tavsiyeleri, karşılaşmış olduğumuz olumlu ve olumsuz olayları göz önünde bulundurarak sizlere aktarıyoruz.

Bilişim teknolojileri bölümü ve bilgisayar programcılığı bölümü

Bilişim teknolojileri bölümü sayısal bir bölümdür diyip kendinizi şartlamanız gerektiğini yazının başında belirtmek isterim. Sayısal denince geri duran büyük bir kitle gözlemlemiş olsak da, kendimiz ve arkadaşlarımızın üzerinde muazzam bir sayısal yetenek olmamasına rağmen bu bölümden son derece verim alabildik. Bu bölümü seçerken kesinlikle bilgisayar meraklısı olmanız gerektiğini düşünüyorum. Sadece bu bölüm için değil diğer bölümler içinde bu geçerlidir. Meraklısı olmadığınız bir bölümde okuyup istemediğiniz bir işi yapmak istemezsiniz. ‘Bilgisayarda iyi para var geleceğin mesleği’ diyerek bu bölüme kaydolmuş ve bir başarı elde edememiş insanların yanı sıra, ‘ben bilgisayarı seviyorum bilgisayar benim için en doğru tercih olacaktır’ diyip başarı elde etmiş insanlar da var.

Bilişim teknolojileri bölümünü tercih ettiğinizde bilgisayar ağırlıklı bir eğitim alacağınızı belirtmek isterim. Bilişim geniş bir yelpaze olsa da temeli bilgisayara dayanmaktadır. Bu bölümde size temel bilgisayar konuları anlatılır, öğretilir. Masaüstü ve Web programlama alanlarında kendinizi keşfetmeniz için dersler uygulanır. Bunun yanı sıra grafik konusunda yeteneklerinizi görebilmeniz için ek dersler mevcuttur. Genel anlamda bir yazılımcı yada bir grafikçi olmak istediğinizi bu zamanlarda daha belirginleştirebilirsiniz. Kararınızı bu aşamada verip ona göre alanlara yönelebilirsiniz. Web ve Masaüstü programlama alanlarına ikiye ayrılabilir ve bu alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. Lisenin son senesinde okulda öğrendiklerinizi uygulayarak, dersleri iyi takip ederek ve kendinizi geliştirmek adına projeler üreterek liseden en doğru şekilde verim almış olursunuz.

Bilişim teknolojileri bölümü ve bilgisayar programcılığı bölümü

Amacınız liseyi bitirmeden kendinize bir proje hedefi belirleyip onu gerçekleştirmek olsun. Bir projeyi düşünmek ayrı, o proje üzerinde çalışıp onu tamamlamak ayrı bilgi birikimi sağlayacaktır. Buda üniversite için yeterli tecrübeyi edinmenize yardımcı olacaktır.

Bilgisayar programcılığı bölümü yazılım dünyasında bir adım daha attığınız bir bölüm olacaktır. Bu bölümde lisede gördüğünüz derslerin bir kademe daha detaylandırılmış versiyonlarını göreceksiniz. yazılım konusunda daha çok bilgi ve daha çok örnekler ile orta seviye bir yazılımcı olma yolunda ilerleyeceksiniz.

Bölümü sevmeniz ve bu işi sevmeniz son derece önemli. İnsanlar yazılımın iyi para getirdiğini söyleyerek bende yazılımcı olmak isterdim diyebiliyorlar. Amacınız ilk etapta para olursa kaybeden yine siz olursunuz. Amacınız, hedeflediğiniz yazılım dilini iyi derecede öğrenip üretebilme özelliğinizi geliştirmek olmalı. Sadece yazılım yapan ama üretemeyen biri kesinlikle iş bulmada ve para kazanmada zorlanacaktır. Bunun yanı sıra sektörü takip etmeniz gerekecektir. Yoksa bilginizi yanlış kitleye sunarsınız ve buda hak ettiğiniz değeri görmemenize sebep olur.

Bilgisayar programcılığı bölümünde derslerinizi iyi takip etmeniz gerekecektir. Lisede açığınız var ise burada kapatmak için yeni bir şans elde etmiş olacaksınız. Belirlediğiniz açıklarınızı mutlaka kapatmanız, iyi bir yazılımcı olmak ve bilgisayar programcılığı bölümünden iyi derecede mezun olmak için size büyük fayda sağlayacaktır. Bilgisayar programcılığı bölümünün yoğun temposu sizi bu işten soğutabilir yada bu işe daha çok bağlayabilir.

Bilişim teknolojileri bölümü ve bilgisayar programcılığı bölümü

Severek yaptığınız iş için kafa yormak sizi pekte caydırmaz diye düşünüyorum. Yer yer zorlansanız da kesinlikle pes etmeyin. Günümüzdeki bir çok büyük proje sahibi tam vazgeçecekleri anda gördükleri ufak ayrıntılar ile projelerini büyüttüklerini belirtmektedirler. Pes ederseniz herkes gibi olursunuz. Pes etmezseniz büyük proje sahiplerinden, büyük yazılımcılardan olursunuz.

Bu bölümü bitirdiğinizde bilgisayar üzerine değil de yazılım üzerine birçok bilgi edinmiş olacaksınız. Bu bilgileri kullanıp kendinizi geliştirmeye devam ettiğiniz sürece iş bulma imkanınız artacaktır. İş yapabilecek düzeyde olsanız da sektörün içindekileri görebilmek için tecrübeye ihtiyacınız olacaktır. Teorik bilgiler ile Pratik bilgilerin uyumu burada devreye giriyor. Pratiğiniz olması için mutlaka sektörü takip edin ve projelerinizi bu doğrultuda şekillendirin.

Bilgisayar programcılığı sonrası mühendisliği de ihmal etmeyin. Orada da öğreneceğiniz şeyler olacaktır. Belki dışarda öğrenebileceğiniz şeyler olduğunu düşünebilirsiniz fakat elinizde Mühendislik gibi bir vasıf olacaktır. Bunun için mühendisliği kesinlikle yabana atmayın. İş verenlerin hakkınızda ön değerlendirme yapması için bir tekniker yada teknisyenden önde olmanızın ve daha önce aranmanızın Mühendisliğe bağlı olduğunu unutmayın.

Bilişim teknolojileri bölümü ve bilgisayar programcılığı bölümü hakkında detaylı arama yapmak için buraya tıklayın.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın