Ana sayfa HEPSİ Emgu Wrappers

Emgu Wrappers [Anlatım]

1

Bu yazıda EmguCV’nin OpenCV Wrappers içerisinde nasıl bir yol izlediğini ve bu kütüphanelerin oluşumu hakkında genel bilgi verilmektedir . Ayrıca hangi programlama dilleri içerisinde Emgu taban kullanılabilir bunlardan bahsettik . Wrappers’ların çeşitleri neler olduğu konusunda detaya inmeden isimlerinin neler olduğunu sizler ile paylaştık .

Açık kaynak kodlu bir yapı olan OpenCV, anlamı kadar nasıl işlediğini de anlatmakta . Bazı kişiler tarafından ticari veya kişisel kullanım amaçlı olarak kullanıcılara kolaylık sağlamak açısından , bir işin nasıl yapılacağı ve o iş hakkındaki işleyiş biçimini daha kolay yoldan kullanıcının uygulamasına imkan vermek amacı ile yazılıp kütüphane haline getirilmiş işlemler bütünü demek daha kolay olur . Örnek olarak , orta düzey bir bilgisayar kullanıcısı iseniz kendi bilgisayarınıza format attıktan sonra .net framework yüklediğiniz olmuştur . Peki bunu neden yüklediğiniz hiç aklınıza takıldı mı ? Şu an bu makaleyi okuyorsanız eminim takılmıştır . İşte yüklediğiniz bu .net paketi aslında bir Windows kütüphanesidir . Açık kaynak kodlu olup olmamasını bir kenara bırakırsak örnek olarak verilebilecek en iyi örnek olsa gerek .net framework paketleri .

Şimdi gelelim Wrappers detaylarına . Wrappers’ıda ismi itibarı ile anlamaya çalışırsak sarmalayıcı anlamına gelmekte.
Kullanıcı programlama dilleri kullanırken bir takım componentlere ihtiyaç duyar bu bileşenler size kullandığınız programlama dilinin sunmadığı veya kullanmakta zorlandığı bir takım fonksiyonları geliştirmek ve optimize etmek gibi işlemleri kolaylaştıran kütüphaneler yazılması olayı … İşte bu bahsettiğimiz sarmalayıcı anlamına gelen Wrappers.

yüz-tanıma

Peki bu OpenCV Wrappers Nedir ?

Bunu şimdi anlamak daha kolay oldu değil mi? Çünkü artık OpenCV yani açık kaynak kodlu Wrappers kütüphaneleri bize kullanmakta olduğumuz dilin yetmediği yada bazı fonksiyonları kolayca yerine getirmek için kullandığımız, ticari yada kişisel kullanım amacı ile yazılmış kütüphanelerdir . Bu kütüphaneler belirli programlama dilleri içerisinde kullanıcıya farklı fonksiyon kullanımı sağlayan hazır kütüphanelerdir .

EmguCV :
EmguCV Open Wrappers’lardan bir tanesidir . Bu wrapper .Net Framework içerisinde bulunan VB,VC++,C#,Unity gibi görüntü işleme uygulamaları geliştirme sırasında kullanılır ve kullanıcıya yaptığı uygulama için farklı geliştirilebilir özellikler sunar . Üstelik Emgu bir çok platform içerisinde rahatlıkla çalışabilmektedir .Windows, Linux, Mac OS X, iOS, Android ve Windows Phone platformlarında günümüz teknolojisinde kolayca kullanılmaktadır .Sürekli güncellenmesi ve gelişiminin devam etmesi kullanıcıya kolaylık sağlamaya devam etmektedir .
Opencvsharp,HE-LAB OpenCV Wrapper,Ruby-opencv,JavaCV gibi farklı Wrappers’larda mevcuttur.

EmguCV ile Yapılacak Harikalar Eklenecektir 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!