bilgisayarın windows kaç olduğu nasıl anlaşılır
Windows

Bilgisayarın Windows Kaç Olduğu Nasıl Anlaşılır? ✔️ 2022

Dünyada en çok kullanılan işletim sistemi Windows olduğu için bilgisayarın Windows kaç olduğu nasıl anlaşılır sorusunu sizin için yanıtlıyoruz. Windows’un bugüne kadar pek çok sürümü çıktı. Kullanıcılar genellikle son sürümleri tercih etse de önceki sürümler halen kullanılıyor.

bilgisayarın windows kaç olduğu nasıl anlaşılır
bilgisayarın windows kaç olduğu nasıl anlaşılır

İçerik Haritası

Windows Sürümünü Öğrenmek Ne İşe yarar?

Windows tarafından sürekli olarak güncellemeler gelerek kullanıcıların yaşadığı deneyimler iyileştiriliyor. Ancak bazen siz güncelleme yapmamayı tercih ederken, bazen de eski sürümlere güncellemeler gelmeyebiliyor.

Şu ana kadar en çok tutulan Windows sürümü  Windows 10, Windows 7 ve Windows Xp olmuştur. Yeni sürümler çıksa bile bu sürümler halen kullanılmaya devam edilmektedir. Siz de Windows kaç kullandığımı nasıl anlarım diye merak ediyorsanız şu yollarla anlamanız mümkündür. Böylece bilgisayarınız için bir işlem yaparken Windows sürümünü bilmeniz işinizi kolaylaştırır.

Bilgisayarınıza bir program yüklemek, uygulama indirmek, format atmak gibi tüm işlemler için sürümün ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bilgisayarınızda yapacağınız her değişiklik için sürümü bilmek şarttır. Aksi takdirde yanlış işlemler yaparak bilgisayarda daha fazla veri depolanmasına, sistem ayarlarında bozukluk olmasına neden olabilir.

İlgini çekebilir: Windows’da Silinmemesi Gereken Dosya ve Klasörler | 2020

Windows Sürümünü Öğrenme

1. Windows sürümünü öğrenmek istediğiniz bilgisayardan işlemleri yapmalısınız.

  • Masaüstünden bilgisayarım öğesine gelin ve sağ tıklayın.
  • Açılan seçeneklerin en altında özellikler sekmesini göreceksiniz. Buraya tıkladığınız zaman bilgisayarınızla ilgili pek çok özellik listelenecektir.
  • İşlemci, RAM, sistem türü, Windows sürümü gibi pek çok özelliği göreceksiniz.
  • Açılan pencerede ilk satırda Windows sürümü yer almaktadır. Buradan sürümün ne olduğunu görebilirsiniz.
windows sürüm öğrenme
winver

2. Windows sürümünü öğrenmek ikinci bir yol ise kısayol tuşlarını kullanmaktır. Klavyeden Windows başlangıç simgesi ile R tuşuna aynı anda basmanız gerekir. Böylece çalıştır ekranı açılır. Açılan ekrana “winver” yazıp enter deyin. Karşınıza Windows bilgilerinin olduğu bir ekran açılacaktır.

3. Bu yöntemde ise bilgisayarın sistem bilgilerini görerek Windows sürümü nasıl öğrenilir sorusunu yanıtlayacağız.

  • Bilgisayarın görev çubuğunun en solunda bulunan Windows logosuna tıklayın. Görev çubuğunun en başındaki simge yani başlat çubuğuna tıklamanız gerekir.
  • Buradan ayarlar simgesine tıklayın.
  • Ayarlardan windiows ayarlarını seçin.
  • Buradan sistem türü yazan ayarı açın.
  • En altta yer alan hakkında kısmına tıklayın.
  • İşte açılan ekranda Windows özellikleri kısmını göreceksiniz. Bu satırın altında edisyon başlığını göreceksiniz. Windows sürümü burada yazmaktadır.
windows kaç olduğunu nasıl anlarım

4. Bilgisayarın açılma ekranında Windows sürümünün ne olduğu yazabilir. Örneğin Windows 10 ya da Windows 7 kullanıyorsanız bilgisayarınızı açarken bunu görebileceksiniz.

5. Bilgisayarın Windows kaç olduğu nasıl anlaşılır sorusunun diğer bir yanıtı ise oldukça kolaydır. Eğer ekranın altında yer alan başlangıç menüsünün en başında Windows simgesi görüyorsanız Windows 10 kullanıyorsunuz demektir. Windows Vista başlangıç menüsü start şeklindedir. Windows 7 sürümünde ise başlangıç menüsünde yuvarlak içindeki Windows logosunu görürsünüz. Sadece bu logolar bile hangi Windows sürümünü kullandığınız hakkında ipucu verir.

Yukarıdaki yöntemlerin hepsi ile de Windows sürümünü öğrenmek mümkündür. Sizin bilgisayarınızın sürümüne göre nasıl yapılacağı farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak yukarıdaki şekilde ilerlemeniz halinde öğrenmeniz mümkündür.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[2 kişinin oyu: 4.5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.