Autorun Virüsü Temizleme
Güvenlik, Windows

Autorun Virüsü Temizleme – Autorun virüslerinden kurtulun!

Autorun virüsü temizleme işlemi nasıl gerçekleşir? Autorun virüs türleri günümüzde oldukça sık bir biçimde karşılaşılmakta olan virüs çeşitleri arasında yer almaktadır.

Autorun Virüsü Temizleme
Autorun Virüsü Temizleme

Özellikle Windows XP işletim sistemine sahip bilgisayarları 2005 ve 2009 yılları arasında yaptığı saldırılar ile tehdit etmeleri ile bilinen Autorun virüsleri, oto – çalıştır yöntemini kullanmaktadır. Oto çalıştır yöntemi Windows XP işletim sisteminde bize sunulan fonksiyonlardan biri olduğu için bu virüsten en çok Windows XP işletim sistemine sahip bilgisayarlar ve kullanıcılar olumsuz etkilenmektedir.

İçerik Haritası

Autorun Virüsü Temizleme Detayları

Windows XP tarafından bize sunulmuş olan fonksiyonları kullanarak çalışan bu virüsler solucan virüsleri olarak da bilinmektedir. Bir solucan gibi aktivite olarak harekete geçmeleri sebebi ile bu isim verilmiştir. Bu virüsün en önemli özelliği Windows XP sisteminde kendisini çok hızlı bir şekilde kopyalayarak sistemin her köşesine yerleşebilir  yapıda olmasıdır.

Autorun Nasıl Bulaşır?

Autorun virüsü, en sık olarak USB flash bellekler ile bulaşmaktadır. USB flash bellek içerisine yerleştikten sonra, bu USB flash belleklerin kullanıldıkları cihazlar üzerinden yayılmaktadır.

Autorun virüslerinin USB flash bellekleri tercih etmesinin en önemli nedeni; Windows XP işletim sisteminin kullanıldığı cihazlara USB flash bellek takıldığında bu bellekler içerisinde Autorun dosyası bulunup bulunmadığına yönelik tarama yapmasıdır. Takılan USB flash bellek içerisinde Autorun dosyası bulunuyor ise dosya içerisinde bulunan komutlar okunmaya başlanacaktır. Daha sonra Windows XP işletim sistemi içerisinde Virüs bulunan bu dosyayı otomatik olarak çalıştıracaktır. Bu işlemin yapılması için belleğin içerisine girmek ve dosyayı çalıştırmak gerekmediği için bu virüs oldukça hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

Autorun Virüslerinden Nasıl Korunulur?

Can sıkıcı durumlar ile karşılaşmamak için Autorun virüsüne yakalanmamak istiyorsanız, bunun için kendi çapınızda birkaç önlem alabilirsiniz.

Windows XP işletim sisteminden uzak durarak Windows 7 ve üzerinde bir işletim sistemi kullanabilirsiniz. Bu sayede virüsler sisteminize  bulaşsa bile hızlı bir şekilde yayılamaz. Hatta çoğu zaman sisteminizde aktif hale bile gelemezler. buna rağmen yine de Windows XP işletim sistemi kullanmaya devam etmek istiyorsanız; Autorun virüs temizleme için USB Secure gibi güvenlik programlarını kullanarak bu yazılımlar ile korunabilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[2 kişinin oyu: 3]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.