Başlangıç Haber Apple, iPhone’larda kendi 5G modemini kullanacak

Apple, iPhone’larda kendi 5G modemini kullanacak

1

Apple, şu sıralar Türkiye’de satışları durdurması ve siparişleri geri çevirmesi ile gündemde. ABD’li şirket, 2023 model iPhone’larla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Her iki gündem başlığına dair detaylar haberimizin devamında…

Apple, yeni iPhone modellerinde kendi 5G modemini kullanmaya karar verdi

Teknolojinin dev ismi Apple, iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde Qualcomm’un 5G mobil işlemcilerini kullandı. Fakat, sıradaki iPhone’lar için farklı planları olduğu ortaya çıktı. Geçen senelerde Intel’den modem birimi satın alan şirket, kendi 5G modemini üretecek. 2023 yılında piyasaya çıkaracağı iPhone modellerinde kendi üretimi olan 5G modemi kullanacak.

Öte yandan, bu açıklamayı Qualcomm da teyit etti. Apple, Mac bilgisayarlarda ilk kez kendi işlemcisini kullanmaya başladı. M1 işlemcili yeni Mac’ler çoktan piyasaya sürüldü. 2023’te ise bu kez iPhone telefonlarda kendi 5G modemine yer verecek.

Apple tarafından geliştirilecek 5G modemler, Intel ve Qualcomm modemlerine kıyasla çok daha üstün bir performans sunacak. Yüksek hız, gecikme süresinde azalma gibi avantajlar bunlardan sadece birkaçı. Apple, Qualcomm ile yollarını tamamen ayırmayacak. 2023’te çıkacak her beş cihazından birinde Qualcomm modem bulunacak. Kendi 5G modemini ise cihazlarının yüzde 80’inde mutlaka kullanacak.

İlgili İçerik: Apple’dan İlginç Karar: Herkes Kendi iPhone’unu Tamir Edebilecek!

Apple Türkiye Satışlarını Durdurdu!

Apple Türkiye web sitesinden ürün satın almak isteyenler büyük bir şok yaşıyor. Apple, Türkiye mağazasındaki satışları durdurduğu gibi siparişleri de geri çeviriyor. Dolar kurundaki sert yükseliş sebebiyle, ürünlerine zam yaptıktan sonra tekrar satışa açması bekleniyor.

Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybettiğini gören şirket, ürünlerinin fiyatlarına zam yapacak ve yeni fiyat tarifesi belirlendikten sonra, Apple ürünlerini tekrar satın alımlara açacak. Şu anda ürünlerin sipariş verme sayfasında model ve rengi seçtikten sonra bir uyarı ile karşılaşılıyor: “Şu anda gönderim için mevcut değil”. Şirketten konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!