Haber

Apple, Çocuk İstismarına Karşı Harekete Geçti

Apple’da yeni bir dönem başlıyor. Çocuk istismarına karşı harekete geçen teknoloji devi, çocuk güvenliği konusunda yeni çalışmalarla gündemde…

Çocuk güvenliği uzmanları ile ortaklaşa geliştirilen yeni özellikler; iOS 15, iPadOS 15, macOS Monterey ve watchOS 8’de geçerli olacak. Şirket, iletişim ağları üzerinden çocukları hedef alan kullanıcıları engellemeyi hedefliyor. Apple’ın yeni yerleşik mesajlar uygulaması, çocuklara gelen kötü fotoğrafları gizleyecek.

ABD’li şirketin hedefi; iPhone, iPad ve Mac platformlarında, iCloud üzerinden depolanan olumsuz fotoğrafların çocuklara gösterilmesini gizlemek. Kısacası, iCloud üzerinden çocuk istismarına yol açabilecek her hamle anında tespit edilecek ve bildirilecek.

Durumu tespit edip raporladıktan sonra kolluk kuvvetlerine bildirecek olan Apple, bu büyük atak ile dünyadan koca bir alkış aldı.

Çocuklar için koruma önlemlerini genişleten ve bu adımları açıklayan ABD merkezli şirket, çocukların cinsel istismar malzemesi yapılmasını ve bunun yayılmasını sınırlamak istediklerini açıkladı. Ancak bu yeni özellik sadece bu yıl çıkacak olan güncellemelerle birlikte gelecek.

Mesajlarda müstehcen fotoğraflar bulanıklaştırılacak.

Ebeveynlere böyle bir durumda bilgilendirme mesajı iletilecek.

Aynı şekilde bir çocuk böyle bir fotoğraf göndermeye çalıştığında benzer korumalar devreye girecek.

Apple ayrıca, çocuk ve ebeveynlerin çevrimiçi ortamda güvende kalması için Siri ve Arama’daki rehberlik hizmetini de genişletiyor. Güvenlik tehdidinin nasıl ve nereye raporlanacağı konusunda ilgili kaynaklara yönlendirilme yapılacak.

Siri ve Arama uygulamalarında istismar ve herhangi bir riskle ilgili bir durumda, nasıl yardım alınabileceği konusunda da kaynaklar sağlanacak.

Apple’ın bu uygulaması ile hem çocuklara olumsuz içerikler gönderilemeyecek ve bu kişiler yetkililere bildirilecek hem de çocukların cinsel obje olarak gösterildiği paylaşımlara son verilecek.

Özel bir algoritma ile tespit edilen fotoğraflar direkt olarak algılanacak. Bu altyapı başta yalnızca ABD’de çalışacak.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.