Android Telefonlarda Reklam Çıkma Sorunu ve Çözümü

Android telefonlarda reklam çıkma sorunu ve çözümü konumuzda yer almaktadır. Günümüzün akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemlerinden bir tanesi Android işletim sistemi. Bu kadar popüler olan bir işletim sistemi normal olarak doğrudan kötü niyetli insanların da hedefi haline gelmekte. Malware olarak adlandırılan zararlı yazılımlar siz farkında olmadan arka planda telefonunuza yüklenerek telefonun çalışmasını olumsuz yönde etkilemekte. Bu durum halk arasında virüs olarak da adlandırılıyor.

Android Telefonlarda Reklam Çıkma Sorunu ve Çözümü

Android Telefonlarda Reklam Çıkma Sorunu ve Çözümü

Malware yazılımların akıllı telefonlar üzerinde kendilerini göstermeleri çok farklı şekilde olabiliyor. Bazı malware yazılımlar telefonun çalışmasını yavaşlatırken bazıları da ekrana çeşitli reklamlar çıkarabiliyorlar. Tabi bunlar nispeten iyi niyeti sayılabilir. Çünkü telefonunuza girdiği anda kullanım dışı da bırakabilen pek çok yazılım mevcut. Android telefonlarda reklam çıkma ise şu anda insanları en çok sinirlendiren sorun.

Android Telefonlara Virüs Bulaşması

Eğer akıllı telefonunuza çok sayıda uygulama kurup kaldırıyorsanız bunun anlamı telefonunuza virüs bulaşma olasılığının da o kadar fazla olduğunu unutmayın. Bununla birlikte Android Market üzerinden indireceğiniz her uygulamaya da güvenmeyin. Android Market her ne kadar kontrol edilmiş ve para ile üyelik sahibi olan kişilerin uygulamalarını barındırsa da bu uygulamaların içerisinde kötü amaçlı olanları da mevcut. Bu yüzden herhangi bir uygulama indirmeden önce kesinlikle o uygulamaya ait yapılan yorumları okumanız gerekmekte.

Bu yorumda yazılan uygulama hakkında az çok size bilgi verecektir. Uygulamayı yüklemeden önce yine uygulamanın açıklamasını dikkatle okuyunuz. Bazı uygulamaların açıklama kısımlarında uygulamanın içinde reklamlar gösterildiği yazmaktadır. Ancak telefonunuz boşta dururken ya da siz başka bir uygulamayı kullanırken aniden reklamlar çıkıyorsa o reklam artık size söylenenden farklı bir şekilde çalışmaktadır. Telefonunuz üzerinde siz başka bir işlem yaparken kendiliğinden çıkan reklamlar virüs olarak nitelendirilmekte.

Android Telefonlarda Reklam Çıkmasını Engellemek

Android telefonlarda reklam çıkma sorunu üstesinden gelinmeyecek bir sorun değil. Telefonunuzun Ayarlar kısmında Uygulamaları Yönet menüsüne giriş yapın. Burada İnternet uygulamasına girin. Bu kısımda “Verileri Temizle” komutunu göreceksiniz. Eğer işletim sistemini İngilizce olarak kullanıyorsanız o zaman “Clear Cache” seçeneğini seçeceksiniz. Bu işlemden sonra telefonunuzu tekrar başlatarak sonucu görebilirsiniz.

Android telefonlarda reklam sorunu çözümü için ikinci izleyeceğiniz yok ise Malware Bytes adındaki yazılımı telefonunuza kurmak. Yazılım telefonunuza indikten sonra kendiliğinden kurulacak. Uygulama üzerinde bulunan Scanner sekmesini kullanarak telefonunuzu taratabilirsiniz. Eğer telefonunuza virüs bulunduysa tarama sonucunda size bu konu ile ilgili bilgi verilecek.  Bu işlemleri yaparak virüsten kurtulamadıysanız son çare olarak telefonunuzun yedeğini aldıktan sonra Fabrika Ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.

Android telefonlarda reklam çıkma sorunu ve çözümü hakkında bilgileri sizlere aktardık. Eğer soru ve görüşleriniz olursa bizlere iletebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın