Manuel Virüs Analizi – Malware Analiz Yöntem ve Araçları

Özellikle Windows ortamında yürütülen pek çok uygulamada malware, zararlı ve kötü amaçlı yazılım olarak da biliniyor. Pek çok işletim sistemi için Malware bulunuyor fakat en büyük tehlike Windows kullanıcıları için yazılmış Malware’lar sayesinde gerçekleşiyor. Bu içerikte manuel virüs analizi – malware analiz yöntemleri ve malware analiz araçları hakkında detaylı bilgilere yer veriyor olacağız.

Bir programın virüslü olup olmadığını nasıl anlarız?

Bilgisayarımıza indirdiğimiz programların virüslü olup olmadığını anlamanın en bilindik yön temi antivirüs yazılımı kullanmak olabilir. Fakat antivirüslerin neye göre analiz yaptığını bilmeden her virüs uyarısını virüs olarak değerlendirmek yanlış olabilir.

Özellikle activator yazılımlarının neredeyse tamamı virüs olarak rapor edilir. Sitemizde bulunan crack dosyaları da antivirüs yazılımları tarafından zaman zaman malware olarak tanımlanabiliyor. Yazılımlarımızın zararlı kod içermediğini biz biliyoruz. Bize güvenen ziyaretçilerimiz dosyalarımızı gönül rahatlığı ile kullanıyor. Peki ya şüphe içindekiler?

Manuel Virüs Analizi – Detaylı Malware Analizi

Bu içerik tam olarak bir .exe uzantılı uygulamayı manuel olarak malware analizine tabii tutmanızı sağlar nitelikte. Duyduğunuz tüp şüpheleri sitemiz üzerinde bulunan dosyalardan örnekleyerek gidermeye çalıştığımız videoyu bu sayfa içerisinde ve youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.

Video içerisinde gerçekten virüs olan ve virüs olmayan iki dosyayı analiz ediyoruz. Bu iki dosya antivirüs yazılımları tarafından virüs olarak rapor edilseler bile bir tanesinin virüs olmadığını biliyoruz. Bu tür durumlarda programımızın güvenli olup olmadığını nasıl anladığımızı ise çeşitli araçlar yardımı ile yapabiliyoruz.

Manuel virüs – malware analizi için online ve offline pek çok araç tercih edebiliriz. Video içerisindeki araçlar sayesinde orta seviye manuel virüs – malware analizi yapabiliriz. Daha detaylı yazılmış virüsler için spesifik virüs analizleri yapmak gerekebilir. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda pek çok virüs çeşidi için analiz yapmayı hedefliyoruz. Bu virüslerden korunma yollarını da yine sitemizden takip edebilirsiniz. (Güvenlik)

 

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın