Haber, Mobil Cihazlar

Android 12L Beta Sürümü Yayınlandı: İşte Yeni Özellikler

Google, Pixel akıllı telefonları için yayınladığı Android 12L işletim sistemi sürümünü daha geniş bir kullanım alanına yaydı. İşte, Android 12L beta sürümünün geldiği cihazlar ve yeni sürümün özellikleri!

Android 12L Betası Neler Getirdi?

Google Pixel modellerinin almaya başladığı yeni beta sürümü, daha büyük ekranlar için daha iyi destek sağlayacak. Yani, cihazın ekranı ne kadar büyükse, yeni işletim sistemi o kadar iyi performans gösterecek. Kısacası, büyük ekranlı telefonlar, tüm Android 12L özelliklerini kullanabilecek.

Android 12L güncellemesi, Chromebook’lar gibi büyük ekranlı Android uygulamalarını destekleyen tabletler, katlanabilir telefonlar ve diğer cihazlar için tasarlandı. Google daha önce, Android 12L beta sürümlerinin Aralık ayında yayınlanmaya başlayacağını açıklamıştı. Pixel 3a ve sonraki Pixel modellerine sahip olanlar, artık Android 12L beta sürümünü deneyebilir.

Google ile Lenovo ortaklığı sebebiyle, yeni işletim sistemi betasını Lenovo Tab P12 Pro cihazlar da alabilecek. Ne yazık ki, bu güncellemenin tüm özelliklerinden sadece büyük ekranlı telefonlar yararlanabilecek. Şirkete göre daha önce Android 12L Beta programına kaydolan kullanıcılar, güncellemeyi otomatik olarak alacaklar.

Son güncellemenin birçok özelliği büyük ekranlı cihazlara yönelik olduğundan, Google bunları test etmenin en kolay yolunun güncellemeyi Android Emulator’a yüklemek olduğunu belirtti. Android 12L (Large), Android 12 sistemine göre bazı yükseltmelerle gelmişti. Yeni arayüzde uygulamalar ve ekran simgeleri minimize edilerek, büyük ekranlara uyarlanmıştı. Bu tasarımda bildirimler artık sağ tarafta bulunurken, hızlı geçişler ve parlaklık kontrolleri sol tarafta yer alıyor.

İlgili İçerik: Android İçin En iyi Borsa Uygulamaları

Android 12L güncellemesi, kısayol desteği ve Windows 11 benzeri yeni bir görev çubuğu gibi özellikler içerecek. Kullanıcılar, uygulamaları görev çubuğundan bölünmüş ekran moduna sürükleyip bırakabilecek.

Google, geliştiriciler içinse Jetpack uygulama programlama arayüzleri (API’ler) ekledi. Böylece uygulamalar daha büyük ekranlarda daha iyi çalışabilecek. Android 12L’ın kararlı sürümü 2022‘nin ilkbahar aylarında uyumlu cihazlara ulaşacak.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.