Ana sayfa Internet Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor

Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor

0

Adil kullanım kotası neden çabuk doluyor? Limitli ve limitsiz ADSL ve kullanıcıları için en büyük şikayetlerden biri, sebepsiz yere kotanın veya AKK denilen Adil Kullanım Kotasının dolması sorunudur.

Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor
Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor

Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor? Detaylar

ADSL kullan Kişilerin birçoğu interneti basit şeyler için kullanıyor. Ülkemizde de Internet kullanıcılarının çoğu bu tarz işler yapmak için interneti kullanmaktadır. Normal koşullar altında bu tarz kullanımlar ile Adil kullanım kotası dolması hemen hemen imkansızdır. Fakat kullanıcıların çoğu Adil kullanım kotası dolması nedeni ile şikayetçidir. Eğer çok fazla bir şey yapmanıza rağmen Adil kullanım kotası dolduğu için sıkıntı yaşıyorsanız; yazımızın devamındaki bilgiler size yardımcı olacaktır.

Download (Dosya İndirme) İşlemi

Download işlemi yaptığınız dosyaların boyutu zannettiğiniz den çok daha fazla  boyuta sahip olabilir. Örnek vermek gerekirse MP3 dosyası indirdiğimizde 1 dakikalık MP3 dosyası 1 MB, izlediğiniz 1 dakikalık normal çözünürlüklü video 10 MB, indirdiğiniz filmler bir kaç GB boyutunda yer kaplayabilir.

Güncellemelerin Yüklenmesi

Windows update işlemleri veya bilgisayarınızda kurmuş olduğunuz program ve yazılımların internet kullanarak kendilerini güncellemeleri ile Adil kullanım kotası dolabilir.  Bu yüzden artık ücretsiz büyük önem arz eden programlar hariç otomatik güncelleme yapma seçeneğini kapatabilirsiniz.

Sesli ve Görüntülü Görüşme Yapma

Görüntülü ve sesli sohbet yapmanızda Adil kullanım kotasını dolduran etkenler arasında yer almaktadır. Günlük olarak yaklaşık 1 saat civarında görüntülü ve sesli sohbet yaparsanız aylık olarak 1 GB civarında internet kullanımı gerçekleşecektir.

Sosyal Medya Platformlarında Video İzlemek

Video paylaşım platformları  tam bir kota canavarıdır. Günde birkaç dakikalık 10 tane video izlerseniz aylık olarak 3 GB üzerinde bir internet kullanımı oluşacaktır.

İnternet Üzerinden Radyo Dinlemek Ve TV İzlemek

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile uzun yıllardan bu yana internet üzerinden radyo ve televizyon yayınları izlemek oldukça kolay bir hale gelmektedir. Fakat internet üzerinden radyo dinlemek ve özellikle televizyon izlemek kotanızı büyük bir hızla eritecektir. Adil kullanım kotası hızı düşmemesi için internet üzerinden özellik ve canlı televizyon yayını izlerken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Virus veya Casus Yazılımlar

Eğer bilgisayarınızda virüs ve casus yazılımlar bulunuyorsa bu yazılımlar arka planda işlem yapacakları için internet bağlantınızın aşırı kullanılması sebebiyle internet kotası dolduğu için hız sorunu yaşayabilirsiniz.

Kablosuz Modem Güvenliği

Kablosuz modem kullanıcıları Adil kullanım kotası sorunu yaşamamak için, güvenlik ayarlarını yapmalı ve sağlam bir şifre oluşturmalıdır. Başkaları tarafından modem şifresinin bilinmesi ve kullanılması halinde, bu durum hem normal internet hızınızı düşürecek hem de Adil kullanım kotasının hızlı dolması sorununu ortaya çıkaracaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!