Ana sayfa Önerilen Bilgisayardan Gelen Fan Sesi ve Çözümü

Bilgisayardan Gelen Fan Sesi ve Çözümü

0

Bilgisayardan gelen fan sesi sorunu nasıl çözülür? Bilgisayar fanı 20 saniyeden fazla yüksek sesli dönmeye devam ediyorsa bu durum ısınması veya bilgisayarın aşırı ısınması nedeniyle olabilir ve bilgisayardan aşırı yüksek ses gelmesine neden olur.

"<yoastmark

Bilgisayardan Gelen Fan Sesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Güç Ayarlarının Yapılması

Bilgisayardan gelen fan sesi sorununu çözmek için güç ayarlarını yaparak fanların en fazla 30°C’ye seviyelerinde optimum iç sıcaklığı sürdürmeleri sağlanır.

  • Denetim masasına girdikten sonra, menüde yer alan listeden Güç Seçenekleri öğesine tıklayın.
  • Güç Seçenekleri Seçme için plan ayarlarını değiştir başlığına tıklayın.
  • Ardından Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir başlığına tıklayın.
  • Karşınıza çıkan menüde Güç Tasarrufu öğesine tıklayarak seçin.
  • Uyku başlığını seçtikten sonra, Uyku ve Hazırda beklet öğesine tıklayıp, bilgisayar kullanılmadığı zaman fanlar üzerinde gerek duyulmayan gerilimi azaltmak için belirlenen süreyi kısaltın.

Tamam diyerek değişiklikleri kaydettikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorun çözülmezse bir sonraki başlığımızda anlatılan yöntemi deneyin.

Sıcaklığın Azaltmak İçin Isı Verimliliğini Arttırmak

Birden fazla uygulamanın aynı anda açık bulunması ya da grafiksel olarak kuvvetli olan video oyunlarının oynanması sırasında bilgisayar daha çok çalışacağı için üretmiş olduğu ısı da fazlalaşır. Böyle durumlarda bilgisayarın verimlilik durumunu arttırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır.

Görev yöneticisinde başlangıç üzerinden yapacağınız ayarlar ile Windows İşletim sisteminiz açıldığında hangi uygulamaları çalışacağını belirleyin ve gereksiz uygulamaları değiştirin. Kullanmadığınız veya işinizin bittiği uygulamaları hemen kapatın. Oyun oynarken normalin üstünde ısınma oluyorsa, oyun çözünürlüğünü düşürerek grafik ayarlarını azaltın.

Bilgisayarı Soğutmak

Yan paneli çıkardıktan sonra bir müddet bekleyerek bilgisayarın çok sıcak olup olmadığını takip edin. Daha sonra güç kablosunu çıkararak bilgisayarı kapatın. Bilgisayarı etrafında bulunan tüm nesneleri bulundukları yerden kaldırın. Gerek duyarsanız yan panel videolarını gevşetebilir veya çıkarabilirsiniz. Güç kablosunu yeniden takarak bilgisayarı açın ve yaklaşık 10 dakika bekleyin.

Makalemizde anlattığımız yöntemler ve verdiğimiz ipuçları ile bilgisayardan gelen fan sesi ile alakalı sorunlara çözüm bulmaya çalıştık. Eğer tüm bu çözüm önerilerini de rağmen sorun hala devam ediyorsa bilgisayar fanlarını değiştirmeniz gerekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!