ZEC Coin Nedir? Zcash Nasıl ve Nereden Alınır?
Borsa, Haber, Kripto Para

ZEC Coin Nedir? (ZCash) ✔️ Fiyatı, Geleceği, Yorumu, Satın Al

ZEC Coin nedir sorusu, gizliliğe önem veren ve kripto paraların geçmişini araştıran kripto para yatırımcılarının eninde sonunda sorduğu soruların başında geliyor. Gizlilik alanında blok zincirleri üzerinde büyük değişim ve gelişimler gerçekleştirilmesini sağlayan, bunun yanında Bitcoin’e benzerliği ile ön plana çıkan ZCash, uzun yıllardır piyasalarda bulunuyor ve burada vazgeçilmez bir kripto para olduğunu her seferinde tekrar kanıtlamayı başarıyor. Bizler de bu içeriğimizde ZEC Coin nedir, nereden alınır, geleceği nasıl olacak, fiyatı ne kadardır, yorumları nasıldır gibi soruları cevaplandıracağız.

ZEC Coin Nedir? Zcash Nasıl ve Nereden Alınır?
ZEC Coin Nedir? Zcash Nasıl ve Nereden Alınır?

ZEC Coin (ZCash) Nedir?

ZCash platformu 2016 yılında Bitcoin temeliyle oluşturulmuş fakat blok zincirleri içerisinde güvenlik alanında büyük geliştirmeler ile sunulmuş bir kripto para projesidir. Sistemin temel kripto para birimi ZEC Coin olarak bilinmektedir. Ayrıca Monero (XMR) Coin ile de benzerlikleriyle ön plana çıkan kripto para birimimiz tamamen gizlilikten ziyade, isteğe bağlı gizlilik modelini uygulamaktadır. ZCash piyasaya sürülmeden önce uzun bir geliştirme sürecinden geçti ve Bitcoin kodları baştan aşağıya düzenlenerek yeni teknolojilere uyumlu hale getirildi.

ZCash piyasaya sürüldükten hemen sonra birçok büyük firmanın desteğini alarak kendi altyapısı dahilinde gelişimini sürdürdü. Daha sonrasında kripto para ve blok zinciri alanlarında diğer projelerin geliştirilmesinde ve güvenliğin yönetilmesinde aktif olarak rol oynadı. Bugün kendi altyapısının yanında Binance Smart Chain altyapısını da desteklemekte, güvenlik alanında en güçlü kripto para projelerinden biri olarak görülmektedir. ZCash projesi ve ZEC Coin hakkında teknik detaylara ulaşmak için ZCash Protocol makalesini inceleyebilirsiniz.

ZCash Cüzdan ve Gizliliği

ZCash kendi içerisinde bir dijital cüzdan platformuna sahiptir ve bu platform üzerinde iki farklı şekilde cüzdan oluşturulabilmektedir. Bu cüzdanları birbirlerinden ayıran en büyük özellik güvenlik önlemleridir. İlk yapıda kullanıcıların cüzdanları ve hareketleri herkes tarafından görüntülenebilir ve incelenebilir. İkinci yapıda ise aynı Monero altyapısı gibi takip edilebilirlik mümkün değildir. Ve bir kişinin veya kurumun aynı anda iki cüzdana ve adrese sahip olabilmesi mümkündür. Bu adreslerin ayrımı genellikle başlarında bulunan t ve z harfleri ile yapılıyor. T harfi daha özgür bir adres olarak nitelendirilirken, Z harfi tamamen güvenlikli ve gizlilik esas alınmış hesaplar olarak biliniyor.

ZEC Coin İstatistikleri

ZEC Coin istatistikleri incelendiğinde kripto paramızın piyasalar üzerinde ne kadar fazla etkiye sahip olduğunu bir kez daha görebilmek mümkün hale gelmektedir. Bunun yanında Bitcoin ile aynı arz miktarına sahip olması ve benzer madencilik sistemleri ile çalışması, kripto paramızın ne kadar çok Bitcoin’e benzediğini göstermektedir.

 • ZEC Coin (ZCash) toplam market hacmi 3,8 Milyar Dolar
 • Maksimum arz miktarı 21 Milyon adet olarak belirlenen kripto paramızın dolaşımdaki arz miktarı 13,2 Milyon adettir. Yarılanma dönemleri ile üretim gittikçe azalmaktadır.
 • ZEC Coin, tüm kripto para piyasalarının %0,10’luk kısmını domine etmektedir.

Market üzerinde büyük bir etkiye sahip olan kripto paramızı, geleneksel kripto para madenciliği yöntemleri ile üretebilmeniz ve kazanabilmeniz mümkündür. Böyle bir özelliği bulunduğu ve gizliliğe de önem verdiği için birçok kişi madencilik amacıyla ZEC Coin’i tercih etmekte ve böylece varlığını sürdürmesinde destek olmaktadırlar.

kripto para
kripto para

ZEC Coin Yorum

ZEC Coin, büyük kripto para yatırımcıları tarafından tercih edilen ve her zaman övülen bir kripto para birimi olarak bilinmektedir. Bu piyasalara getirdiği yenilikler ve kuruluşların da blok zincirlerini benimsemesinde büyük bir rol oynamış olması ZEC Coin yorumlarının da her daim olumlu olmasını sağlıyor. İlk çıktığı zamanlarda büyük patlama yaparak daha sonrasında eski şöhretini zaman içerisinde kaybetmiş olsa da son zamanlarda tekrar hareketlenerek piyasada etkili bir rol oynamaya çalışıyor gibi gözüküyor.

ZEC Coin, genellikle madenciliği yapılan bir kripto para birimi olduğu için borsalarda alım ve satım işlemleri çok fazla gerçekleştirilmiyor. Buna rağmen kripto paraların düşüşte olduğu dönemlerde yükselerek birçok yatırımcının ilgisini çekiyor. Bugün en değerli kripto paralar listesinde 61. Sırada bulunan kripto paramızın yüz binlerce aktif takipçisi bulunuyor. Bu durum da değer olarak ne kadar kötü bir izlenim verse de her zaman yatırımcısının bulunduğu anlamına geliyor.

ZEC Coin Fiyatı

ZEC Coin fiyatı, son zamanlarda yüksek hareketliliği ile dikkat çekmektedir. Uzun zamandır sessiz bir şekilde hareket eden ve diğer kripto para birimlerine göre daha az hareketlilik sergileyen kripto paramız, son zamanlarda yüksek volatilite değerleri sayesinde tekrar market hacmini arttırmaya başlamış ve yükseliş trendi içerisine girmiştir.

 • ZEC Coin (ZCash) tüm zamanlar en yüksek değeri Ekim 2016 tarihinde $5941 olarak kayıtlara geçmiştir.
 • ZEC Coin (ZCash) tüm zamanlar en düşük değeri ise Mart 2020 tarihinde $18.94 olarak kaydedilmiştir.

Bugün $150 ile $250 arasında değişen bir değere sahip olmasının yanı sıra uzun zamandır ilerlediği düzlemden çıkmayı başarmış ve yatırımcılarına yeni rekor ümitleri vermeye başlamıştır. Ancak yeni bir rekora ulaşana kadar ilerlemesi gereken daha çok uzun yol bulunuyor.

ZEC Coin Geleceği

Uzun zamandır piyasalarda bulunmasına rağmen en düşük seviyesinden günümüze yalnızca %850 oranında yükseliş sergilemiş olan kripto paramız, yatırımcıların vazgeçmediği ve yalnızca sahip olduğu sistemler dolayısıyla kullandığı bir kripto para birimi olmaya devam ediyor. Ancak ZEC Coin geleceğinin geçmişi gibi olmayacağı ve çok hızlı bir değerlenme sürecine gireceği neredeyse tüm kripto para bilirleri tarafından belirtilmektedir. Çünkü ekonomilerin kripto para alanına yatırım yapması bu tür kripto para birimlerini ciddi oranda ve olumlu yönde etkileyecektir.

2016 yılından bu yana birçok yatırımcıya büyük kazançlar ve kayıplar sağlayan, bunun yanında blok zincirlerinde yeni projelerin geliştirilmesinin önünü açan, Bitcoin ile benzer bir yapıya sahip olduğu için tercih edilebilen ve yeni teknolojilere de her zaman uyum sağlayan ZCash hakkında söylenecek daha fazla şey bulunmuyor. ZEC Coin yatırımcıları da yıllardır beklediklerini ve artık bu süreçlerin sonuna geldiğimizi ifade ediyorlar. Bu durum ZEC Coin’e olan ilgiyi her geçen gün arttırıyor ve yeni bir rekora koşmasının önünü açıyor.

kripto para
kripto para

ZEC Coin (ZCash) Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

ZEC Coin, altyapısını ve kendisini neredeyse tüm kripto para camiasına kabul ettirmiş bir kripto para birimi olduğu için her platformda bulunabiliyor ve ticareti gerçekleştirilebiliyor. Bunun yanında Binance Smart Chain altyapısını da desteklemesi daha çok noktaya eriştiği anlamına geliyor. ZEC Coin alım satım işlemleri yapabilmek için ise içerisinde Türk borsalarının da bulunduğu 200’e yakın kripto para borsasını kullanmak mümkündür.

 • Binance – En Yüksek Hacme Sahip Borsa
 • Huobi Global
 • Gemini
 • Coinbase Exchange
 • Kraken
 • Bitfinex
 • Bitci – Türk Borsası
 • Bitay – Türk Borsası
 • WazirX
 • Poloniex
 • OKEx
 • ProBit Global
 • FinexBox

Sahip olduğunuz ZEC Coin varlıklarınızı, ZCash altyapısında oluşturacağınız cüzdanınıza aktarabilir, buradan dApp erişimi sağlayarak stake ve farm gibi faiz geliri kazanabileceğiniz işlemler başlatabilirsiniz. Ayrıca yalnızca bu cüzdanda değil, MetaMask, TrustWallet gibi dijital cüzdanları da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İçeriğimizde uzun zamandır piyasada bulunan ve güvenlik terimine yeni bir anlam kazandıran ZEC Coin nedir sorusunu yanıtlandırmaya çalıştık. Bunun yanında ZCash altyapısına dair detayları, geleceğini, yorumlarını, fiyatını ve alım satım işlemlerini de sizlerle paylaştık. Umarız kripto paramız hakkında aradığınız tüm bilgilere içeriğimiz sayesinde erişebilmişsinizdir. Benzer incelemeler için sitemizdeki kripto para sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Buradaki hiçbir açıklama ve yorum yatırım tavsiyesi değildir!

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.