Başlangıç Borsa XMR Coin Nedir? Monero Nasıl ve Nereden Alınır?

XMR Coin Nedir? Monero Nasıl ve Nereden Alınır?

1

XMR Coin nedir sorusunu daha yeni araştıran bir kripto para yatırımcısıysanız, bu piyasalar hakkında tam bilgilere sahip değilsiniz demektir. Çatallanma sonucu oluşmasına rağmen en eski kripto para birimlerinden biri olan ve blok zinciri dünyasına gizlilik kavramının ne olduğunu tam anlamıyla kazandırmayı başaran Monero, bugün en değerli kripto paralar arasında yer almakta olan oldukça değerli bir kripto para birimidir. Hatta DeepWeb ismi verilen platform üzerinde sıkça kullanılarak kripto paralara olan güvenin azalmasında parmağı olan en önemli kripto para birimi olarak da bilinmektedir. Bizler de bu içeriğimizde güvenlik ve gizlilik konusunda ön plana çıkan XMR Coin nedir, nereden alınır, geleceği nasıl olacak, yorumları nasıldır gibi sorularınızı yanıtlandırmaya çalışacağız.

XMR Coin Nedir? Monero Nasıl ve Nereden Alınır?
XMR Coin Nedir? Monero Nasıl ve Nereden Alınır?

XMR Coin (Monero) Nedir?

XMR Coin, tamamen gizlilik odağına sahip olarak geliştirilmiş ve altyapısı gereği takip edilemez bir yapıya sahip olan kripto para birimidir. 2014 yılında piyasalarda yerini almış ve o günden bugüne aktif olarak kullanılmıştır. Çünkü bugüne kadar Monero seviyesinde güvenilir bir kripto para birimi piyasaya sürülmemiştir. Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en büyük geliştirici topluluğuna sahip olan projemiz, Bitcointalk forumunda Bytecoin çatallanması sonucunda oluşturulmuş ve ilk olarak BitMonero olarak anılmıştır.

Bugün blok zincirlerinde herkesin eşsiz ve uzun bir ağ anahtarı bulunmaktadır. Ve bu anahtarı bilen kişiler hesaba yapılan giriş ve çıkışlar hakkında bilgi sahibi olabilmektedirler. Ancak Monero ağında böyle bir durum söz konusu değildir. Bu ağ üzerinde yapılan işlemlerde benzersiz numaranız biliniyor olsa bile giriş çıkışları takip edebilmek mümkün değildir. İşte bu noktada tamamen anonim olması ile bilinmekte ve tercih edilmektedir. Bireysel kişilerden hükümetlere kadar kimse Monero Ağı üzerinde yapılan aktarımları takip edemez. Bu konu hakkında daha teknik bilgileri incelemek ve geliştirilme süreci hakkında fikir sahibi olmak isterseniz Monero Project Whitepaper makalesini inceleyebilirsiniz.

Monero ve DeepWeb

Tamamen gizli ve takip edilemez bir kripto para birimi, ister istemez illegal para aktarımlarının da önünü açmış oluyor. Takip edilemez hesaplar ve işlemler özünde büyük bir gizlilik sürecinin var olduğunu gösterse ve arından birçok avantaj sunuyor olsa da bunu kötü amaçlar için kullanan topluluklar da bulunuyor. DeepWeb ismi verilen ve genellikle illegal işlerin internet üzerinden yürütüldüğü noktalarda, çıkış yaptığı tarihten itibaren XMR Coin sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bu durum hem kripto paramızın hem de diğer kripto paraların kötü amaçlar uğrunda kullanıldığı algısını oluşturdu.

Böylesine bir sistem bireysel ve kurumsal kullanıcılar için oldukça kullanışlı olsa da hükümetler takibini yapamadıkları bir kripto paranın güvenilir olmadığını halka aşılamaya çalıştılar. Bu olaylar sonucunda birçok ülke XMR Coin kullanımını yasaklamakla kalmayarak, diğer kripto para birimlerine karşı da bazı kurallar ve önlemler getirdiler. Bu durum blok zincirlerinin halk arasında kötü bir popülerlik kazanmasına yol açsa da zaman içerisinde unutuldu ve kişiler tarafından bir miktar kabul gördü. Bugün halen illegal amaçlar için Monero ağının kullanıldığı biliniyor. Ancak buna karşın çok etkili önlemler maalesef alınamıyor.

kripto para
kripto para

XMR Coin İstatistikleri

XMR Coin istatistikleri gereği birçok yatırımcının ilgisini çekmektedir. Bunun yanında kripto para dünyasında da en çok bilinen kripto paralardan biri olması, her geçen gün market hacmini daha da arttırmasını sağlamaktadır. Madenciliği de yapılabilen bir kripto para birimi olan XMR Coin, yalnızca yatırım amaçlı değil, uluslararası ticaretlerde, gizliliğe önem veren yatırım noktalarında ve madencilikte aktif olarak kullanılmaktadır.

 • XMR Coin (Monero) toplam market hacmi 4,2 Milyar Dolar seviyesinin üstündedir.
 • Kripto paramızın arz miktarı 18,03 Milyar adettir. Şimdilik maksimum arz miktarına ulaşmıştır.
 • XMR Coin, tüm kripto para piyasalarının %0,17’lik kısmını domine etmektedir.

Aynı Bitcoin gibi madenciliği yapılabilen ve bu sayede üretimi gerçekleştirilen kripto paramız, maksimum arz seviyesine ulaşmış durumdadır. Bu durum değerinin daha da artmasını ve talebinle oranla yükselmesini sağlamaktadır.

XMR Coin Yorum

XMR Coin, oldukça güçlü bir blok zinciri ağına sahiptir ve yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi gizlilik ile güvenlik konusunda diğer blok zincirlerine göre çok daha gelişmiş bir seviyededir. En değerli kripto paralar arasında zamanında ilk 10 içerisinde yer almayı başarmış olan kripto paramız, bugün 43. Sırada yer almaktadır. Yalnızca yatırım dünyasında kullanılmaması sebebi ile de market hacmini günümüz seviyelerine çıkarmış ve halen çıkarmaya devam etmektedir. XMR Coin yorumları da biraz tedirgin edici olsa da yatırım bazında oldukça olumludur.

Kripto para bilirleri, Monero ağı hakkında illegal işlere bulaştığı için devletlerin yasaklaması ve insanların çekingen yaklaşması gibi problemlerin doğacağını öngörüyorlar. Buna rağmen XMR Coin’in talebi gittikçe artıyor ve rekordan rekora koşuyor. Bu da bize bu tür durumların yatırımcılar için sorun teşkil etmediğini ve yalnızca projenin amacının önemsendiğini gösteriyor. İlk kripto paralardan biri olması da bu piyasadaki yerini sabitlemesini sağlayarak, öncülerden biri olmasının önünü açıyor.

XMR Coin Fiyatı

XMR Coin fiyatı, ilk yıllarda çok fazla hareketlilik sergilememiş olsa da kripto paraların yükseldiği 2017 yılında ciddi bir yükseliş göstermiş ve kripto paramızın en değerliler arasına girmesini sağlamıştır. En yüksek değerine de aylar önce ulaşmış olan XMR Coin, tüm zamanlarda ciddi değişimler yaşamış, yatırımcısına ciddi kazanç sağlamıştır.

 • XMR Coin (Monero) tüm zamanlar en yüksek değeri Mayıs 2021 tarihinde $517.62 olarak kayıtlara geçmiştir.
 • XMR Coin (Monero) tüm zamanlar en düşük değeri ise Ocak 2015 tarihinde $0.213 olarak kaydedilmiştir.

En yüksek seviyesini gördükten sonra bir miktar geri çekilme yaşayarak günümüz seviyelerine ulaşan XMR Coin, bugün $230 ile $280 arasında değişken bir değere sahiptir. Önceki zamanlara göre daha fazla volatiliteye sahip olan kripto paramız, her an bir yöne doğru hızlı bir şekilde hareket edebilir gibi görünüyor.

kripto para
kripto para

XMR Coin Geleceği

XMR Coin geleceği hakkında fikir sahibi olabilmek için önce geçmişine bakmak gerekiyor. Uzun zamandır piyasalarda yer alan ve her geçen gün daha da değerli bir hale gelen kripto paramız, en düşük seviyesinden günümüze %110000 oranında yükseliş sergiledi. Bu durum XMR Coin yatırımcılarına beklenmedik geri dönüşler ve kazançlar sağlamış oldu. Madenciliği de aktif olarak yapılan ve madencilik ödülleri diğer kripto para birimlerine göre sınırlandırılmamış olan bu kripto para birimi, canlılığını ve aktifliğini sürekli olarak koruyabilecek gibi gözüküyor.

Kripto para aleminde yer alan birçok kişiye göre, XMR Coin’in kullanım alanları hiçbir zaman tükenmeyecek. En kötü ihtimalle illegal platformlarda bile aktif olarak kullanılmaya devam edilecek. Durum böyle olunca XMR Coin geleceğinin en kötü ihtimalle stabil bir şekilde ilerleyeceğini söyleyebiliriz. Bu kripto para birimine yatırım yapan yatırımcılar ise, yeni bir rekorun yakın olduğunu ve birkaç yıl içerisinde $500 seviyesinin üstünde sabitlenerek bir daha aşağı seviyeleri görmeyeceğini düşünmektedirler.

XMR Coin (Monero) Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

XMR Coin (Monero) kendi altyapısına sahip olmasına rağmen yıllardır bu piyasaların içinde yer aldığı için neredeyse her türlü platformun desteğini kazanmış bir kripto para birimidir. Hatta illegal ortamlarda bile XMR Coin alım satımları yapabileceğiniz ve ticaretini gerçekleştirebileceğiniz noktalar bulunmaktadır. Ancak bu noktaları kullanmanızı önermiyoruz. Yatırım amaçlı XMR Coin alım satım işlemleri gerçekleştirmek için ise 100’den fazla kripto para borsasını kullanabilirsiniz.

 • Binance – En Yüksek Hacme Sahip Borsa
 • Kraken
 • KuCoin
 • Huobi Global
 • Bifinex
 • Poloniex
 • Bitci – Türk Borsası
 • OKEx
 • Bitglobal
 • WazirX

XMR Coin alım satım işlemlerini birçok yabancı ve Türk borsası üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Sahip olduğunuz varlıkları aklınıza gelebilecek tüm platformlara özgürce aktarabilir, MetaMask gibi dijital cüzdanlarda barındırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası XMR Coin kolay ulaşılabilir, alınabilir ve satılabilir bir kripto para birimidir.

Blok zincirlerinde gizlilik kavramının büyütülmesi ve geliştirilmesi konusunda aktif rol oynayan XMR Coin nedir sorusuna içeriğimizde tüm detaylarıyla cevap vermeye çalıştık. Umarız istediğiniz bilgilere ulaşabilmiş ve fiyatı, geleceği, yorumu, istatistikleri gibi detaylara hâkim olabilmişsinizdir. Benzer inceleme içeriklerimiz için sitemizdeki kripto para kategorisine göz atabilirsiniz. Burada bulunan hiçbir açıklama ve yorum yatırım tavsiyesi değildir!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!