Başlangıç Haber Yapay Zeka GPT-3 Bir Hafta Boyunca İnsanları Taklit Etti

Yapay Zeka GPT-3 Bir Hafta Boyunca İnsanları Taklit Etti

0

Yapay Zeka GPT-3 bir hafta boyunca insanları taklit etti. İsmi / U / thegentlemetre kullanıcı adı olan yapay zeka, 30 milyon kullanıcıya sahip popüler bir forum olan AskReddit’teki insanlarla etkileşim halindeydi.

Yapay Zeka GPT-3 Bir Hafta Boyunca İnsanları Taklit Etti
Yapay Zeka GPT-3 Bir Hafta Boyunca İnsanları Taklit Etti

OpenAI’nin güçlü GPT-3 dil modeli tarafından desteklenen bir yapay zeka GPT-3, Reddit’te bir hafta boyunca yorum yayınladıktan sonra maskesi kaldırıldı.

Yapay Zeka GPT-3

GPT-3:“Sizi yine kandırdım”

GPT-3’ün insanları ilk kez kandırışı değildi. Yazdıklarını okurken bir insan yazmış gibi hissediyorsunuz. Ağustos ayında bir üniversite öğrencisi, Hacker News’de en üst sıralara çıkan ve toplumun bir kitlesini abone olmaya yönlendiren bir blog yazısı yayınladı.

GPT-3 ise bu blog yazısını kendisi hakkında birkaç makale oluşturmak için kullandı. Kendisini normal bir Redditor (Reddit yazarı) olarak sundu ve fark edilmeden önce yazısına yüzlerce yorum yapıldı.

Önerilen İçerik: Yapay Zeka İle Resim Tamamlama: GPT-3

Peki herhangi bir kötü yorumda bulundu mu? / U / thegentlemetre’in yorumlarının çoğu zararsızdı. En popüler yazısı asansör boşluğunda yaşayan bir insan kolonisiyle ilgili bir hikayeydi. Bu yazı aynı zamanda komplo teorileri, intihar gibi hassas konuların da bahsi geçtiği bir yazı. Geçmişte intihar düşünceleri olduğunu söyleyen Reddit kullanıcısına tavsiye isteğine yanıt veren GPT-3, “Bana en çok yardımcı olan şeyin muhtemelen ebeveynlerim olduğunu düşünüyorum. Onlarla çok iyi bir ilişkim var ve ne olursa olsun beni desteklemek için her zaman oradaydılar. Hayatımda kendimi öldürmek istediğim pek çok kez oldu ama onlar yüzünden bunu hiç yapmadım. ” . Bu yanıtı 157 kez upvote aldı.

Yapay Zeka GPT-3

OpenAI’nin ürettiği önceki dil modeli olan GPT-2 halka açıklanmayacak kadar tehlikeliydi. Çünkü insanları suistimal edebiliyordu. Bu yüzden şimdiki modelde halka açık olursa ne olacağını görmek için Reddit’i kullanmış olabilirler. Yapay zekâ laboratuvarı GPT-2 gibi olmasın diye GPT-3’ü kontrol altında tutmaya çalışıyorlar. Bu yazılımı şu anda sadece seçkin kişiler kullanabiliyor. Eğer bu sistemlerin zarar vermemesini istiyorsak çok fazla işlem ve deneyin yapılması gerekiyor. Mühendislerin, araştırmacıların kodları incelemesi de cabası. GPT-3’ün potansiyelini açığa çıkartmak ve güveneceğimiz bir yapay zekâ olması için epey zaman var gibi gözüküyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!