Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Geleceğin meslekleri şimdiden modern dünyaya göz kırpmaya başladı. Küresel çapta gelişmelerin ve yeniliklerin yaşanmasıyla birçok meslek tarihe karıştı. Gelişen birçok sektör ile birlikte farklı meslek kolları oluştu.

Geleceğin Meslekleri – Dijital İçerik Uzmanı

Dijital bir çağda yaşıyoruz. İşlerin yürümesini sağlamak için dijital içerik sağlayıcıları, teknoloji meraklısı şirketlerin en önemli önceliği haline geliyor. Dijital ortamda aktif olmak isteyen şirketler dijital içerik uzmanlarından birçok konuda yardım alır. Dijital içerik uzmanının rolü, iş unvanına bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

İçerik uzmanları içerik stratejileri oluşturur, trend konuları araştırır ve içerik yazar. Genellikle bir ofis veya kaynaklara rahat ulaşılabilecek bir ortamda çalışırlar. Bunun yanında Freelance çalışan İçerik Uzmanları da azımsanamayacak kadar çoktur. Bu pozisyon için saatler sektöre ve işverene göre değişir, ancak çoğu içerik uzmanı genellikle her hafta 40 saat çalışır.

İçerik uzmanları, yazarlar, tasarımcılar ve yöneticiler gibi ekiplerin diğer aktif üyeleriyle yakın çalışır. İçerik uzmanları genellikle çevrimiçi veya dijital medyada çalışsa da baskıda çalışma fırsatları da vardır. Bu meslekte başarılı olanlar harika yazma becerilerine ve çalışmalarını pazarlama konusunda güçlü bir yeteneğe sahiptir.

Drone Pilotu

İnsansız hava araçlarının kullanım alanları çeşitlenmeye ve değişmeye devam ediyor. Gelecekler kullanım faaliyetlerinin artacağı ve birçok sektöre yarar sağlayacağı öngörülüyor.

Dronlar iki sınıfa ayrılıyor. Bunlardan birincisi uzaktan kumanda edilerek kontrol edilen dronlardır. İkincisi ise herhangi bir uzaktan kontrol gerektirmeden daha önceden çizilmiş rotaya uygun ilerleyerek ve hedefine ulaşan dronlardır. Bugünün drone pilotluğu eğitimini alan kişiler, gelecekte drone pilotluğu ile geçimle rahat sağlayabilecek yaygın ve popüler bir meslek sahibi olacaklar.

Drone Pilotu

Dronlar yaygınlaştıkça, birçok şirket halka açık bir yerde dronları kolayca idare edebilecek kişileri işe alıyor. Belki de Amazon, paket teslimatı için cihazlarını hareket ettirmek için drone pilotlarını kullanan bir şirketin en popüler örnekleridir.

Yerel yönetimler insansız hava araçlarına izin vermek için yeni yasalar çıkarırken, şehir yönetimleri çevre temizliği ve hava durumu raporları gibi projeler için drone pilotları işe alıyor. Şimdiden dronlar havai fişeklerin yerini almaya başladı. Devletlerin özel günlerinde ışıklandırılmış dronların senkronize gösterileri izleyenleri büyülüyor. Küresel dünyada Drone Pilotluğu geleceğin mesleği olarak emin adımlarla ilerliyor.

Blockchain Geliştiricisi

Kripto paralar gün geçtikçe değer kazanıyor. Bilgisayar Dünyası’ndaki bir makale, hükümetler, özel sektör ve finans kurumları tüketicilerin önemli verilerini korumak için Blockchain ile deneyler yaparken Blockchain’in hızla yaygın bir fenomen haline geldiğini öne sürüyor.

Blockchain’in sağlaması gereken bazı koşullar vardır. Örneğin sağladığı veri güvenliği, kimlik doğrulama, açık ve geliştirilebilir, şeffaflık gibi avantajlar, küçük veya büyük birçok firmanın Blockchain’i tercih eder. Fakat bazı olumsuz yönleri de vardır. İşte bu olumsuz yönleri düzeltmek için araya Blockchain Geliştiricileri girer.

Yönetici konumunda merkez bir yapı olmaması sebebiyle yaşanacak sorunlar karşısında firmaların sistemde danışacağı destek isteyeceği bir çalışma grubu yoktur. Bu yüzden firmalar bünyelerinde deneyimli ve işinde uzman olan, sistemde çalışabilecek bilgi birikimine sahip uzman personeli istihdam etmek mecburiyetinde kalır.

Tarım Yöneticileri

Hizmet sektöründe talep artarken tarım sektörünün küçülmesi gelecekte tarıma yönelik çalışmaların artacağını işaret ediyor. Yeni tarım arazisi teknolojisini tanıtma ve iklim değişikliğine direnme arayışında, çiftçilik konusunda deneyime sahip tarım yöneticilerine yüksek talep var.

Uzak bölgelere taşınmaya ve tarım yapmaya olan istek, tarım yöneticileri için hem hükümette hem de özel sektörde birçok fırsat bulabileceği anlamına geliyor.

Tarım yöneticileri çok sayıda görevden sorumludur ve mahsullerin ve çiftlik hayvanlarının üretimi ve dağıtımında önemli bir rol oynarlar. Genellikle alıcılar ve satıcılarla görüştükleri için güçlü iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Ayrıca, prosedür değişiklikleri, depolama, derecelendirme ve lojistik süreçler gibi tarımsal ihtiyaçların ve faaliyetlerin koordinasyonuna yardımcı olurlar.

Ekipman, mahsul, tahıl ve hayvancılık satın almak için gereken finansmanı elde etmek için bankalar veya diğer kredi verenlerle görüşürler.

Tarım yöneticileri, genellikle gün içinde süreçler, tarım uygulamaları, stok, envanter ve raporlarla ilgili bilgileri kaydettikleri için ayrıntılı bir şekilde yönlendirilmelidir. Finansal ve operasyonel dokümanları hazırlar ve piyasa koşullarını analiz ederler. Bununla birlikte, aynı zamanda makinelerin bakımına bakıyor, toprakları analiz ediyor, doğru gübreleri belirliyor ve üretimin programa uygun olmasını sağlıyorlar.

Yenilenebilir Enerji Teknisyenleri

Son iklim değişikliği ve çevre üzerindeki etkisi, şirketleri temiz teknolojileri denemeye zorladı. Yenilenebilir enerji teknisyenleri daha çok güneş fotovoltaik montajcısı veya rüzgar türbini servis teknisyeni gibi uzmanlıklarıyla tanınırlar. Hepsi, alternatif yollarla gücü toplayan, üreten veya dağıtan ekipmanın verimli çalışmasını sağlamakla ilgilidir.

Teknisyenler, panellerin güneşe doğru yönünü ayarlamak, rüzgar türbinlerini kurmak veya hidroelektrik jeneratörlerinin gücünü ölçmek için bazen sert hava koşullarında içeride ve dışarıda çalışır. Bu nedenle, mekanik ekipmanı kurabilmeli, kabloları ve diğer kanalları bağlayabilmeli ve alternatif ve doğru akım ve diğer güç modlarıyla çalışabilmelidirler

Tüm yenilenebilir enerji teknisyenlerinin ortak becerileri olmasına rağmen, belirli pozisyonlar yalnızca bu işler için geçerli olan yetenekleri gerektirebilir. Genel beceriler arasında manuel ve elektrikli aletler kullanmak, plastik ve metal boruları bükmek ve şekillendirmek, inşaat malzemelerini kesmek ve takmak ve mekanik ekipman sorunlarını teşhis etmek ve küçük onarımlar yapmak yer alır.

Belirli becerilerin örnekleri, güneş fotovoltaik kurulumcuları içindir. Bir yapının güneşe doğru yönelmesine bağlı olarak potansiyel güç çıkışını hesaplayabilmeli, en fazla güneş enerjisini toplamak için fotovoltaik panellerin düzenini tasarlayabilmeli ve fotovoltaik desteklere paneller ekleyebilmelidirler.

Geleceğin meslekleri nelerdir? Sorusu ile ilgili sizlerde görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın