Wordpress Siteye Arama Butonu Ekleme
WordPress

WordPress Site Haritası Hatası – Yoast SEO Sitemap

Günden güne kullanıcı sayısı artan ve internetteki sitelerin büyük kısmını oluşturan WordPress’te bir site haritası hatası beliriyor. Bu hata WordPress site haritası hatası olarak biliniyor ve site haritasının çalışmamasına, sitelerin içeriklerinin indexlenmemesine ya da geç indexlenmesine veya sıralamada görünmemesine yol açıyor. Bu içerikte bu denli büyük bir sorunun çözümünden bahsediyor olacağız.

WordPress Site Haritası Hatası – Yoast SEO Sitemap

WordPress site haritasındaki bu hatanın sebebi öncelikle başka eklentiler olabilir. Site haritanıza müdahale eden ne kadar eklenti varsa devre dışı bırakıp sitenizin sitemap.xml verisini çalıştırmayı deneyin. Eğer site haritanız çalışıyor ise sorunlar diğer eklentilerden kaynaklanıyordur.

Sitenizdeki eklentiler pek çok hataya sebep olabileceği gibi sitenizin hızını da olumsuz etkiler. WordPress site hızlandırma yazımızda da bahsettiğimiz gibi eğer çok gerekli eklentileriniz yok ise onları devre dışı bırakmayı düşünmenizi tavsiye ederiz.

WordPress site haritası hatasının kodu ise şu şekilde karşınıza çıkabilir:  This page contains the following errors: error on line 2 at column 18: XML declaration allowed only at the start of the document Below is a rendering of the page up to the first error.

Buradaki hataya ise WordPress ana dosyalarından biri olan wp-config.php dosyanızın en başındaki boşluk ya da aktif temanızın functions.php dosyasının en başında duran boşluk sebep olmaktadır.

wordpress site haritası hatası
wordpress site haritası hatası

Hemen yukarıdaki functions.php dosyasının ilk başındaki boşluklar hemen aşağıdaki hataya sebep olmaktadır. Kodların içerisindeki boşlukların olabildiğince temizlenmesi gerekir. HTML için GZIP sıkıştırması yapmak bu işleme bir örnektir. Ne kadar gereksiz ögeyi temizlersek sitemiz o kadar hızlı çalışır. Buradaki boşluklar hemen aşağıdaki soruna sebep olmaktadır.

wordpress site haritası sorunu
wordpress site haritası sorunu

Bu sorunun çözümü ise hemen yukarıda bahsettiğimiz gibi functions.php ya da wp-config.php dosyasının hemen başındaki boş karakterlerdir. Yoast SEO eklentisi ile çakışan bu durum hemen yukarıdaki soruna sebep olmaktadır. This page contains the following errors hatasının çözümü ise hemen aşağıdaki gibi dosyanızı revize etmekten geçer.

wordpress site haritası sorunu
wordpress site haritası sorunu

Dosyanızdaki boşlukları temizledikten sonra tarayıcınızda siteadiniz.com/sitemap_index.xml adresini tetikleyip site haritanızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Büyük ihtimalle sorununuz çözülmüş olacaktır. Eğer bu çözüm de işinize yaramadı ise yorum yaparak sorun hakkında çözüm üreten kişiler ile yardımlaşabilirsiniz.

 

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

4 yanıtla WordPress Site Haritası Hatası – Yoast SEO Sitemap

 1. Merhaba ustam:
  Bendeki hatayı aşağıya yazıyorum
  Yardım ederseniz sevinirim

  This page contains the following errors:
  error on line 4 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document
  Below is a rendering of the page up to the first error.

  1. eklenti ya da tema kaynaklı bir sorun olabilir. diğer eklentileri tek tek devre dışı bırakıp xml çıktısını her seferinde kontrol edin. eklentiden kaynaklanıyor olma ihtimali yüksek. özellikle xml ile doğrudan ilişkisi olan bir eklenti var ise ondan başlayabilirsiniz devre dışı bırakmaya.

 2. Kardeşim yardımın için teşekkürler dediğiniz yolları izleyerek şuanda hiç bir sorun yaşamadan halledebildim sorunumu. [sansür] olarak teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.