Wordpress Error Establishing A Database Connection Hatası ve Çözümü
WordPress

WordPress Error Establishing A Database Connection Hatası ve Çözümü

WordPress error establishing a database connection hatası nasıl çözülür? Bir hışımla WordPress sitemizi açtık, güzel güzel yazılar ekledik. Hatta sitemiz o kadar güzel ki ara sıra girip kendimiz bile sayfalar arasında geziyoruz. Ama o da ne? Bir sabah sitemizi açtığımızda karşımıza beyaz bir zemin üzerine kalın siyah harflerle yazılmış bir Error Establishing Database yazısı çıktı. Bu nokta elbette ilk düşüneceğimiz şey bunun neden kaynaklandığı. Ama en son siteye girdiğinizde herhangi bir sorun yoktu. Bu önemli değil.

Wordpress Error Establishing A Database Connection Hatası ve Çözümü

WordPress Error Establishing A Database Connection Hatası ve Çözümü Detaylı Anlatım

WordPress Error Establishing A Database Connection hatası farkında olmadan yaptığınız bir hareket sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Bu yüzden neden ortaya çıktığını değil nasıl ortadan kaldırabileceğimize odaklanmamız gerekiyor. Çünkü bu hatanın genellikle neden ortaya çıktığını biliyoruz ve bu yazımızda anlatacağız

WordPress ile Veritabanı Bağlantısı Kopmuş

Bu hata genellikle WordPress ile veritabanı arasındaki bağlantı bir şekilde koptuğu için alınır. Bu yüzden ilk yapacağımız veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı şifresinin kontrol edilmesi olacaktır. Bu bilgilerden bir tanesini değiştirdiğiniz anda sitenin veritabanı ile olan bağlantısı kesilecektir. Bu bilgilerin doğruluğundan eminseniz ve hala bu hata mesajını almaya devam ediyorsanız o zaman ikinci olarak Admin paneline girdiğinizde de aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.

Eğer Admin paneline giriş yapmaya çalıştığınızda ekranda One or more database tables ar unavailable. The database may need to be repaired şeklinde faklı bir mesaj alırsanız o zaman yapmanız gereken işlem ise WordPress sitenizin veritabanını onarmak olacaktır.

Aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza ekleyin

define(‘WP_ALLOW_REAPIR’ , true);

Bu kodu ekledikten sonra adres satırına http://www.siteniz.com/wp-admin/maint/repair.php yazarak “Repair Database” yani Veritabanını onar seçeneği seçmelisiniz. Bu işlemden sonra siteniz sorunsuz bir şekilde açılıyorsa aynı dosyaya tekrar girip eklediğiniz kodu silin.

Wp-Config Dosyasını Kontrol Edin

Sorun devam ediyorsa bu sefer de wp-config.php dosyasını kontrol edin. Bu dosya sitedeki dosyalar ile veritabanını birbirine bağlar. Eğer veritabanı kullanıcı adı veya şifrenizi değiştirdiyseniz ve bu değişiklikleri wp-config.php dosyasında belirtmediyseniz bu durumda Error Establishing A Database Connection hatası almanıza sebep olur. Kullanıcı adı ve şifrenizi bu dosya üzerinden de değiştirirseniz sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.