WordPress Eklentileri Silememe Sorunu Çözümü

WordPress eklentileri silememe sorunu ve çözümü hakkında tüm detayları konumuzda bulabilirsiniz. Herkes sahibi olduğu sitenin her yönüyle tıkır tıkır çalışmasını ister. Ancak bir taraftan bunun isterken diğer taraftan da sürekli olarak yeni çıkan eklentileri merak edip kurar. Elbette sürekli olarak eklenti kurup kaldırma işlemi zararsız gibi görünmesine rağmen aslında siteniz için tehlikeli olabilecek durumlar doğurabilir. Gördüğünüz ve indirdiğiniz her eklenti tam anlamıyla çalışmıyor olabilir.

Wordpress Eklentileri Silememe Sorunu Çözümü
WordPress Eklentileri Silememe Sorunu Çözümü

WordPress’in resmi sayfasında yayınlanan eklentilerle ilgili yorumları okuduğunuzda pek çok kişinin eklentilerle başlarının dertte olduğunu görebilirsiniz. Kendinize çok güveniyorsanız bu durumun onlardan kaynaklandığını dahi düşünebilirsiniz. Ancak hayır, bazı eklentiler gerçekten tam anlamıyla düzgün bir şekilde çalışmadan WordPress resmi eklenti sayfasındaki yerlerini alıyor ve bu eklentileri indirip kuran insanlar ciddi sorunlar yaşıyorlar.

WordPress Eklentileri Nasıl Kurulur?

WordPress eklentisi kurmak için iki yöntem bulunmakta. Bu yöntemlerden ilki .zip dosyası olarak indirdiğiniz eklenti dosyalarını bir klasöre çıkartarak bu klasörü FTP üzerinden plugins klasörünüzün içine bırakabilirsiniz. Sonrasında ise WordPress Admin kısmında eklentiler bölümünde bu eklentiye ait başlığı göreceksiniz. Tek yapmanız gereken “Etkinleştir” yazısını tıklayıp eklentiyi etkinleştirmek. Eklenti kurmanın ikinci yolu ise WordPress Admin kısmında eklentiler bölümünün üst tarafında bulunan “Eklenti Ekle” butonuna basmak.

Bu butona bastıktan sonra açılan pencerede indirmiş olduğunuz .zip dosyasını seçiyorsunuz. Bu aşamada dosyanın herhangi bir klasöre çıkarılmadığından ve .zip dosyası halinde olduğundan emin olun. Dosyayı seçtikten sonra “Yükle” butonuna basarak eklentinin yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu esnada ekranda işlem durumunu da yüzde olarak görebilirsiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra yüklediğini eklentiye ait satır ekrana belirecek. Aynı ilk seçenekte olduğu gibi “Etkinleştir” yazısına tıklayıp eklentiyi etkinleştirebilirsiniz.

WordPress Eklentileri Silememe

WordPress eklentilerini silmek normal şartlarda oldukça kolay bir işlem. Tek yapmanız gereken WordPress Admin kısmında bulunan eklenti listesinden, kaldırmak istediğiniz eklentinin adının altında bulunan “Eklentiyi Sil” seçeneğini seçmek. Ancak bazı durumlarda bu işlem başarısız olmakta ve bununla ilgili bir hata mesajı ekrana gelmekte ya da eklenti başarılı bir şekilde silinse de FTP üzerinden baktığınızda eklenti klasörünün hala yerinde olduğunu görebilirsiniz.

Böyle durumlarla karşılaştığınızda eklentileri Secure Shell (SSH) ile silebilirsiniz. Kurduğunuz eklenti bir sebepten dolayı plugins içerisinde bulunan gizli bir klasöre yüklenmiş olabilir. Bu son derece sık görülen bir durumdur. SSH ile sitenize eriştikten sonra ../wp-contents/plugins/ dizinine erişmek için SSH komutlarını yazın. Silmek istediğiniz eklenti klasörünü “rm (klasör adı)” yazarak silebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın