Windows 10 RAM Arızası Nasıl Tespit Edilir?
Windows

Windows 10 RAM Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Windows 10 RAM arızası nasıl tespit edilir? Bilgisayarla kullanıcı boyutunda ilgilenenler için bazı sorunların üstesinden gelmek oldukça kolaydır. Ancak bir de püf noktası olarak adlandırılan ve Windows 10’un gizli kalmış özellikleri mevcuttur.

Windows 10 RAM Arızası Nasıl Tespit Edilir?
Windows 10 RAM Arızası Nasıl Tespit Edilir?

İçerik Haritası

Windows 10 RAM Arızası

Bu özellikleri çok fazla bilmeyenler bilgisayar herhangi bir sebepten dolayı sorun çıkardığında bu sebebi bulmak için oldukça uğraşırlar. RAM’ler bilgisayarın önemli parçalarından bir tanesi. Özellikle oyun oynayanlar için herhangi bir RAM arızası oynan oyundan alınan tadın kaybolmasına sebep olacaktır. Peki, Windows 10’da RAM arızası nasıl tespit edilir? Bunun bir yolu var mı?

Bilgisayarımın RAM’leri Bozuk mu?

Windows 10’un kendi içerisinde RAM’leri test eden bir yazılım mevcuttur. Türkçesi Bellek Tanılama Aracı, İngilizcesi ise Windows Memory Diagnostic olan bu aracı bilgisayarınızın arama kısmına yazarak çalıştırabilirsiniz. Bu uygulamayı çalıştırdığınızda direkt olarak karşınıza bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerektiğine dair bir uyarı çıkacaktır. Bunu kabul ettikten sonra artık beklemeye başlayabilirsiniz.

Windows Bellek Tanılama Aracı bilgisayarınıza yeniden başladığında Windows başlamadan önce devreye girecek ve RAM’lerinizi taramaya başlayacaktır. Bilgisayarınızda bulunan RAM miktarına bağlı olarak bu süreç uzun olabilir. 32 GB RAM olan bir bilgisayarda ortalama 40 dakikalık bir zaman almaktadır.

Bozuk RAM Nasıl Anlaşılır?

Tarama işlemi bittikten sonra bilgisayarınız normal olarak başlar. Ancak tarama sonucu ekrana gelmez. Bunu öğrenmek için bilgisayarınızın sol alt köşesinde farenizin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Olay Görüntüleyicisini seçmelisiniz. Uygulama açıldıktan sonra sol taraftaki menüden Windows Günlükleri ve altından Sistem’i seçmelisiniz. Burada karşınıza pek çok girdi çıkacaktır. Sizi ilgilendiren ise Memory Diagnostic Result yazan kısımlardır. Bu kısma fare ile tıkladığınız ekranın alt kısmında RAM ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı yazacaktır.

Windows 10 RAM arızası nasıl tespit edilir? Sorusunun yanıtladık. Sorunun devamı halinde bizlere yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.