Başlangıç Windows Windows 10 %100 İşlemci Kullanımı Sorunu Çözümü

Windows 10 %100 İşlemci Kullanımı Sorunu Çözümü

0

Windows 10 %100 işlemci kullanımı sorunu nasıl çözülür? Bilgisayarlarda en sinir bozucu anlardan bir tanesi işlemcinin bir sebepten dolayı %100 kapasite ile kullanılmaya başlandığı andır. Bilgisayarın bir anda donup kalması gerçekten sinir bozucu bir durum. Hele bir de o anlarda oyun oynanıyorsa dönüşü olmayan hatalara da sebebiyet vermesi kaçınılmazdır.

Windows 10 %100 İşlemci Kullanımı Sorunu Çözümü
Windows 10 %100 İşlemci Kullanımı Sorunu Çözümü

Windows 10 %100 İşlemci Kullanımı Sorunu Nasıl Çözülür?

Peki, %100 işlemci kullanımı sorunu yaşamamak için yapılacak adımlar neler? Bilgisayarımızın işlemcisinin neden bu kadar zorlandığını araştırıp bulmak yerine ilk önce basit birkaç adımı yerine getirmekte fayda var.

Günümüzde en güvenilir bakım programlarından bir tanesi CCleaner uygulamasıdır. Son derece ufak boyutta olan bu uygulamayı kurarak ilk önce bir kontrol yapalım. Bu işlemi ev ortamında etrafın tozunu almak, yatakları toplamak ve çöp kutusunu boşaltmaya benzetebiliriz. Bu uygulama işlemcinizi ve hard diskinizi ferahlatmak için elinden geleni yapacaktır. Öyle ki hiç beklemediğiniz bir şekilde diskinizde ciddi bir yer açabilir.

Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Denetim Masasından Uygulamalar & Özellikler kısmına gelerek açılan listeden kullanmadığınız programları kaldırabilirsiniz. “Zaten kullanmıyorum ne zararı olacak?” diyebilirsiniz. Ancak unutmayın siz kullanmasanız bile bu uygulamalar internet üzerinden kendilerini güncellerler. Bu güncellemeler siz farkında olmadan yapılır ve bazı durumlarda işlemciniz kullanılır. İşte bu gereksiz işlemci kullanımının önüne geçmek için kullanmadığınız programları kaldırabilirsiniz.

Windows Bilgilendirmelerini Kapatın

Windows bilgilendirme mesajları zaman zaman yararlı olsa da bazen gerçekten gereksiz şekilde sizi haberdar etmeye başlıyor. Bu küçük bir işlem gibi görünse de arka planda ciddi bir işlemci kullanımı demek. Çünkü Windows 10 üzerinde yapılan her işlem, işlemciyi meşgul etmekte. Bu da tek başına önemsiz bir işlemci yükü yaratan uygulamaların bir araya geldiklerinde bilgisayarı kilitlemelerine dahi sebep olmakta.

Arka Plan Uygulamaları

İşte işlemcinizin gücünün en çok kullanma ihtimali olan yer burası. Burada karşınıza çıkan uygulamalar bilgisayarınız açık olduğu sürece arka planda çalışmaya devam eden uygulamalar. İlk bakışta gözünüze az gelmiş olabilir. Ancak bu uygulamaların bir arada ve gereksiz bir şekilde arka planda çalışmaları işlemcinizin de ciddi şekilde bir yük altına girmesi demek. Bu yük her zaman %100 şeklinde olmaz. Bir başka deyişle sürekli olarak dolu olan bir işlemciye sahip olmazsınız. Ancak hiç beklemediğiniz bir anda işlemci kullanımınız bir anda %100’e ulaşabilir. Bu ulaşma anlık dahi olsa o anda üzerinde çalıştığınız şeyi direkt olarak etkiler. Örneğin eğer oyun oynuyorsanız oyunu kaybetmenize bile sebep olabilir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!