whatsapp hack yöntemleri
Güvenlik, WhatsApp

WhatsApp Sohbetlerinizin Hacklenebileceği 7 Yöntem ✔️ 2022

WhatsApp, bir iletişim kanalı olarak hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ancak hacklenmiş bir WhatsApp sohbeti, muhtemelen herkesin en kötü kabusudur.

WhatsApp Sohbetlerini Hacklemek İçin Kullanılan En İyi 7 Yöntem
WhatsApp Sohbetlerini Hacklemek İçin Kullanılan En İyi 7 Yöntem

WhatsApp’ı hacklemek için kullanılabilecek yöntemlerin farkında olarak bundan kaçınabilirsiniz. O zaman tek yapman gereken bu konuda önlem almak.

WhatsApp Sohbetlerini Hacklemek İçin Kullanılan En İyi 7 Yöntem

1. Güvenlik Açıklarından Yararlanarak

Güvenlik Açıklarından Yararlanarak
Güvenlik Açıklarından Yararlanarak

Arada sırada, WhatsApp sohbetlerini hacklemek için kötüye kullanılabilecek yeni güvenlik açıkları ortaya çıkıyor. Geçen yıl ortalığı kasıp kavuran bazı popüler WhatsApp güvenlik açıkları, Pegasus saldırısı ve GIF üzerinden uzaktan kod yüklemeydi.

Pegasus Sesli Arama saldırısı, bilgisayar korsanlarının hedeflerine WhatsApp sesli arama yaparak hedef cihaza erişmelerini sağlıyordu. Hedef cihaz çağrıya cevap vermese bile, saldırı yine de işe yarıyordu. Hatta hedef cihaz bunun farkında bile olmayabiliyordu.

Diğer güvenlik açığı ise kötü amaçlı GIF’leri içeriyordu. Görüntülendiğinde, saldırganların WhatsApp sohbet geçmişlerini ele geçirmelerine sağlıyordu.

Bu açıklar kapanmış olsa da, her zaman yeni bir tane ortaya çıkma olasılığı var. Vahşi doğada, daha başka güvenlik açıkları da vardır. Bu nedenle, her zaman bir güvenlik riski bulunmaktadır.

Tavsiye: Geliştirici ekip bu tür güvenlik açıklarıyla başa çıkmak için yeni güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. WhatsApp’ınızı her zaman güncel tutun. Ve WhatsApp’ı uzun zamandır güncellemediyseniz, hemen yapmanızı öneririm!

2. WhatsApp Web

Whatsapp Gif
Whatsapp Gif

WhatsApp Web, mesajlaşma uygulamasını masaüstü tarayıcısında erişilebilir kılan bir özelliktir. Metinler, resimler, videolar ve dosyalar gönderip alabilirsiniz. Sohbetleriniz ve medya dosyalarınız mobil ve masaüstü arasında tamamen senkronize kalır. Yani cihazlardan herhangi birine yaptığınız herhangi bir eylemin diğer cihaza da yansıtılıyor.

Ancak, bu özellik aynı zamanda bir güvenlik riski oluşturuyor. Mobil WhatsApp uygulamanızdaki QR kodunu tarayarak bir PC’de WhatsApp Web’i yetkilendirmeniz gerekiyor. Masaüstü cihazı yetkilendirildikten sonra, WhatsApp sohbetlerinize PC üzerinden erişim vermeye devam ediyor.

Daha gelişmiş WhatsApp bağlantısı ile, hesabınıza nereden giriş yaptığınız konusunda daha dikkatli olmayı düşünmelisiniz. WhatsApp web’de olduğu gibi WhatsApp bağlantılarında da aynı önleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

whatsapp hack yöntemleri
whatsapp hack yöntemleri

Bu nedenle, WhatsApp Web hesabınıza yetkili erişime sahip bu bilgisayara başka birinin erişmesine izin verirseniz, bu kişi tarayıcıda https://web.whatsapp.com/ açabilir ve tüm sohbetleriniz bu kişi tarafından görülebilir hale gelir.

Oradan, kişi sohbetleri dışa aktarmayı veya ekran görüntülerini alabilir, böylece WhatsApp sohbetinizi etkili bir şekilde hackleyebilir ve gizliliğinizi ihlal edebilir.

WhatsApp web’in istismar edilmesi nasıl önlenir?

WhatsApp Web’de sohbetlerinizi güvende tutmak için yapabileceğiniz birkaç önlem şunlardır:

  • WhatsApp Web’inizi asla diğer kişilerin erişebileceği bir bilgisayarda etkinleştirmeyin. Gerekli bir durumda bunu yapmanız gerekiyorsa, hesabınızdan çıkış yapmayı unutmayın. WhatsApp web hesabınızdan çıkış yapmak için, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi dikey üç nokta düğmesine tıklamanız ve oturumu kapatmayı seçmeniz yeterlidir.
WhatsApp web'in istismar edilmesi nasıl önlenir?
WhatsApp web’in istismar edilmesi nasıl önlenir?
  • Alternatif olarak, WhatsApp web’e giriş yapmak üzereyken görünen “Oturumu Açık Tut” seçeneğine tıklamamayı seçebilirsiniz. Bunu yaparak, WhatsApp oturumunuz her sona erdiğinde otomatik olarak oturumunuzu kapatacaktır.
  • WhatsApp web’iniz bir cihazda etkin olduğunda, mobil uygulamanız akıllı telefonunuzun bildirim panelinde her zaman bunu size bildirir. Bu nedenle, aşağıda verilen bu mesajı görürseniz, telefonda WhatsApp uygulamasını açarak tüm cihazlardan hızlı bir şekilde çıkış yapın> WhatsApp Web > > diğer seçenekler Tüm cihazlardan çıkış >.
WhatsApp web'in istismar edilmesi nasıl önlenir?
WhatsApp web’in istismar edilmesi nasıl önlenir?

3. Sohbet Geçmişini E-postaya Aktarma

Sohbet Geçmişini E-postaya Aktarma
Sohbet Geçmişini E-postaya Aktarma

Bu yöntem bir öncekine benzer ve WhatsApp sohbetlerini hacklemek için cihazınıza fiziksel erişim gerektirir. Bu yöntemin çalışması bir dakikadan az sürer ve tek yapılması gereken sizi kandırarak veya cihazınızın kilidinin açık bırakılmasından yararlanarak cihazınıza gizlice erişmek olacaktır.

WhatsApp sohbetlerini dışa aktarmak için Whatsapp’ı açmanız, Diğer Seçenekler’e (sağ üst köşe) dokunmanız ve Sohbeti Dışa Aktar seçeneğini seçmeniz ve tüm sohbetleri daha sonra erişilebileceği bir e-postaya göndermeniz yeterlidir.

Tavsiye: Sohbetlerinize birilerinin burnunu sokmasını önlemek istiyorsanız cihazınızı her zaman PIN veya Parmak İzi ile koruyun. Cihazınızı birine teslim etmek zorundaysanız, güvende tutmak için WhatsApp’ta bir uygulama kilidi kullandığınızdan emin olun.

4. Sohbet Yedeklemelerinize Erişme

Sohbet Yedeklemelerinize Erişme
Sohbet Yedeklemelerinize Erişme

WhatsApp, yalnızca platformu üzerinden mesajlarınız uçtan uca şifreleme sağladığını belirtilmektedir. Sohbetlerinizin WhatsApp’tan ayrıldığınız anda şifreleneceği anlamına gelir.

WhatsApp, bir güvenlik önlemi olarak şifreli sohbet yedeklemeleri özelliği eklemiş ve sohbetlerinizi güvende tutmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Tavsiye: Sohbet yedeklemelerinize kimlerin eriştiğini unutmayın, yedeklediğiniz sıklığa ve kaydedilen buluta dikkat edin. Cihazınıza erişimi olmadıkça kimse şifreli sohbet yedeklemelerinize erişemez.

5. Medya Dosyası Yüklemek

Medya Dosyası Yüklemek
Medya Dosyası Yüklemek

WhatsApp, iletilerinizi aktarım sırasında şifrelenmiş halde tutar, ancak bir medya dosyası telefonunuza ulaştığında, aynısı garanti edilemez. Medya dosyasının çalınması, saldırganın WhatsApp’ın fotoğraf veya video gibi medya dosyalarını erişme ve bu dosyaları bir cihazın harici depolama alanına yazma biçiminden yararlandığı bir güvenlik açığıdır.

Medya dosyasının çalınması, zararsız görünümlü bir uygulamanın içine gizlenmiş kötü amaçlı bir yazılım parçası olarak yapılabilir. Bu kötü amaçlı yazılım WhatsApp’ta gelen dosyaları izleyebilir.

Bu şekilde yeni bir dosya geldiğinde, kötü amaçlı yazılım gerçek dosyayı sahte bir dosyayla değiştirebilir ve insanları dolandırmak veya sohbetlerini izlemek için kullanılabilir.

Whatsapp’ta Medya Dosyası Çalınmasını Nasıl Önleyebilirim?

WhatsApp’ta Medya Dosyası Çalınmasını önlemek için Ayarlar > Sohbet Ayarları’na gidin > Galeriye Kaydet seçeneğine gidin ve kapatın. Bu, WhatsApp sohbetlerinizin saldırıya uğramasını önleyecektir. Depolama alanınız sık sık tükeniyorsa, whatsApp medyasını yalnızca medyaya tıkladığınızda indirilecek şekilde ayarlanmalıdır.

6. Sızdırma Yöntemi

Sızdırma Yöntemi
Sızdırma Yöntemi

Sızdırma Yöntemi kullanılarak, WhatsApp sohbetleri cihaza fiziksel erişim olmadan hacklenebilir ve bu da Sızdırma Yöntemini tehlikeli ve önlenmesi zor bu yöntem yapar. Ayrıntılı bir yöntem olsa da, tamamen yapılması imkansız değildir.

Bu yöntemde, saldırganın hedef akıllı telefonun MAC adresini bulması gerekiyor. Daha sonra, cihazlarındaki MAC Adresini, hedef cihazın adresiyle değiştirmek için akıllı telefonlarındaki bazı uygulamalar kullanıyorlar.

Ardından, WhatsApp’ı yükleyip, hedef cihazın telefon numarasını girerler. Ardından giriş yapmak için hedef cihazda doğrulama kodunu alırlar. Doğrulama kodu geldikten sonra, hedefin WhatsApp hesabına giriş yaparlar, kurban tarafından tespit edilmeyi önlemek için doğrulama kodunu silerler.

Ancak kurtulmanın bir yolu, kurbanın cihazından, WhatsApp’ın bilgisayar korsanı oturum açtığında oturumu kapatması olabilir. Ama ne yazık ki, o zamana kadar işlemler bitmiş olabilir.

7. Üçüncü Taraf Casus Yazılımları Kullanma

Üçüncü Taraf Casus Yazılımları Kullanma
Üçüncü Taraf Casus Yazılımları Kullanma

WhatsApp gibi EvaSpy veya Spyzie vb. diğer mesajlaşma uygulamalarındaki sohbetleri izlemek için özel olarak yapılmış bir dizi üçüncü taraf uygulaması vardır. Bu yöntemin çalışması için, birinin bu uygulamayı fiziksel olarak telefonunuza yüklemesi ve sohbetlerinizi gözetlemek için erişim vermesi gerekir.

Bu casus uygulamalardan bazıları canlı dinleme, ekran kaydı, tuş kaydı, kamera kontrolü, ekran görüntüleri ve sohbetleri kaydetme gibi ekstra özellikler sunar.

Hatta bunu daha yüksek bir seviyeye taşıyabilir ve WhatsApp sohbetlerini uzaktan hackleyen Casus Yazılım’ı tercih edebilirsiniz. Bilinen isimlerden bazıları POCWAPP ve WSP 3.0 – WhatsApp Scan Pro’ dur.

Önerilen İçerik: İnternette Güvende Olmanın 14 Yolu

Bu uygulamalar ücretlidir ve DarkNet’te bulunuyor. Bu nedenle sık kullanılan bir yöntem değildir, ancak bu gizliliğinizi ihlal edebilecek bu tür araçların mevcut olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz.

Tavsiye: Casus yazılım uygulamalarının kurbanı olmaktan kaçınmak için doğrulanmamış kaynaklardan uygulama yüklemeyin ve telefonunuzda yüklü olan uygulama türlerine dikkat edin. Kendiniz yüklemediğiniz veya üzerinde herhangi bir şüpheli davranış gözlemlemediğiniz herhangi bir uygulama görürseniz, bunları hemen kaldırmanızı öneririm.

WhatsApp’ımın Saldırıya Uğramasına Nasıl Engel Olabilirim?

Bu listedeki yöntemler, WhatsApp sohbetlerinizin hacklenebilmesinin yaygın yollarından bazılarıdır. Umarım bu liste hack’lerin herhangi birine kurban düşmekten kaçınmanıza yardımcı olur. Güvenliğinizi artırmak için burada belirtilen adımlardan uygulayın.

WhatsApp sohbetlerinizi güvenli tutmak için yapmanız gereken her şeyin bir özeti.

  • WhatsApp’ınıza yalnızca güvenilir cihazlarla giriş yapın
  • WhatsApp web’e erişimi olan bağlı cihazları sürekli kontrol edin
  • Medya otomatik indirmelerini kapatın
  • Bilinmeyen kişilerden medya dosyaları almayın
  • Sohbet yedeklemelerinize ve yedeklendikleri buluta dikkat edin

Bu arada, eklemek istediğiniz başka bir şey veya başka bir sorunuz varsa, bize yorum ve posta yoluyla ulaşmaktan çekinmeyin.

SSS

Birisi WhatsApp’ı kolayca hackleyebilir mi?

WhatsApp’ı hackleyebilmek için kullanılabilecek çeşitli araçlar ve yöntemler vardır. Ancak Whatsapp, sohbetlerde uçtan uca şifreleme ve şifreli sohbet yedeklemeleri ile hala en güvenli mesajlaşma platformlarından biridir.

WhatsApp Web Güvenli mi?

WhatsApp Web, yalnızca güvenilir cihazlarda oturum açtığınızda güvenlidir. WhatsApp Web’i güvenilir olmayan bir cihazda kullanıyorsanız işiniz bittikten sonra çıkış yapmanız gerekir.

WhatsApp’ı Kullanmayı Bırakmalı Mıyım?

WhatsApp çeşitli gizlilik kontrolleri ve yeni ek özellikler sunar. Ancak, ihtiyaçlarınıza daha iyi uyan ve daha güvenli bir WhatsApp alternatifine her zaman geçebilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[21 kişinin oyu: 5]
Posted by
Teknoloji Editörü

Gündelik hayatında kitap okumayı, çimlere uzanmayı ve kahve içmeyi seven yazar, teknoloji hakkında araştırmayı ve yazmayı da ihmal etmiyor. Fırsat buldukça liste içerikleri üretmeye ve farklı teknoloji konularında bloglamaya bayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.