Başlangıç Windows VRAM Nedir? Windows 10’da Video RAM Nasıl Yükseltilir?

VRAM Nedir? Windows 10’da Video RAM Nasıl Yükseltilir?

0

VRAM Nedir? Windows 10’da video RAM nasıl yükseltilir? Video Random Access Memory kısaca VRAM ekran kartı, GPU ve sahip olduğumuz işlemci ile birlikte çalışan oynadığımız oyunlarda veya izlediğimiz bir videoda en iyi görüntü kalitesini vermeye çalışan en iyi grafik gücünü almamızı sağlayan özelliktir. VRAM’leri diğer RAM’lerden ayıran en önemli özellik çift bağlantılı yongalara sahip olmasıdır. Bilgisayarlarımızda kullanabileceğimiz özellik farklılıklarına göre VRAM türleri bulunmaktadır.

VRAM Nedir? Windows 10’da Video RAM Nasıl Yükseltilir?

VRAM Türleri

SGRAM

Synchronous Graphics RAM kullanabileceğimiz video Ram türleri arasında en ucuz olanıdır. Basit bir sisteme sahiptir. Tek bir komut ile yapmak istediğiniz işlemleri hızlı bir şekilde yerine getirmektedir.Ve en çok tercih edilen tür diyebiliriz.

RDRAM

Rambus Dynamic RAM Rambus Incorporated tarafından üretilmiştir. Sağladığı hızlı veri aktarımı ile başarılı sonuçlar veren bu tür genellikle video düzenleme programı kullanıcıları tarafından tercih edilir.

WRAM

Window RAM, VRAM gibi çift-portlu dinamik ram yapısına sahiptir. Standart video RAM türlerine göre %25 daha yüksek bir bant genişliğine sahiptir ve maliyeti de son derece düşüktür.

MDRAM

Multibank Dynamic RAM, MoSys tarafından geliştirilmiş olan bir video RAM türüdür. Düşük maliyetlidir. 32 KB boyutunda işlemleri 2 farklı yığında yapmayı sağlamıştır.

VRAM ne işe yarar?

VRAM sahip olduğumuz ekran kartından var olan özelliğini açarak, yükselterek en iyi şekilde görüntü, grafik almayı yarayan özelliktir. Bilgisayarımız VRAM işlemci ile GPU arasında yer almaktadır. Kullanmış olduğumuz monitörün görüntü kalitesi ne kadar yüksekse kullanacağımız VRAM değeri de o kadar yüksek olmalıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle oyun grafiklerinin yükselmesi ve videolarda daha iyi görüntü kalitesine ulaşmak adına geliştirilen 4K teknolojini ekranlarımızda kullanmamız için güçlü bir VRAM’e sahip olmamız gerekir. Yüksek ya da ultra bir görüntü kalitesi için güçlü bir video ram en önemli ihtiyaçtır.

Ne kadar VRAM’e ihtiyacınız var?

Kullanım alanlarına göre üç farklı şekilde VRAM alabilirsiniz. Bunlardan ilki uygun fiyatlı olan ve standart kullanım için en uygun olan 2 GB değere sahip VRAM’dir. İkinci olarak alabileceğiniz VRAM değeri 6 GB olan orta düzey oyunlar, temel video düzenleme işlemleri ve 1080p görüntü kalitesini rahat bir şekilde sağlayan VRAM’dir. En son olarak en şekilde hizmet alabilmek için kullanabileceğiniz 8 GB ve üzeri değere sahip video RAM’lerdir. 4K gibi ultra çözünürlüklü görüntülere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Nasıl Öğrenilir?

 • Başlat menüsünden Denetim Masasına gidiyoruz.
 • Görünüm ve Kişileştirme sekmesinde bulunan alt seçenek “Ekran çözünürlüğü ayarla”
 • Çıkan sayfadan “Gelişmiş ayarlar” tıklıyoruz.
 • Karşımıza çıkan sayfada kullanmış olduğumuz VRAM değerini görebilirsiniz.

Nasıl Yükseltilir?

 • Bilgisayarınızın başlat menüsüne “Regedit” yazıyoruz.
 • Daha sonra çıkan sayfada “Local Machine” tıklıyoruz.
 • Tıkladıktan sonra alt menü olarak gelen seçeneklerden “System” tıklıyoruz.
 • “System” seçeneği kendi içerisinde ayı seçenekler geliyor ve oradan “Control” tıklıyoruz.
 • Buradan “Windows” buluyoruz.
 • Windows tıkladığımız açılan pencereden “Cdversion” seçeneğine tıklıyoruz.
 • Gelen değer kutucuğundan 0 değerini standart değer olan 300 değerini veriyoruz.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın
 • İşlem tamam.

Adımlar ile ilgili sorun yaşarsanız bizlere yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!