Snapdragon 898 İşlemcinin Çıkış Tarihi Kesinleşti

Qualcomm’un amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 898’in piyasaya çıkış tarihi netleşti. İşte, akıllı telefonlara güç verecek yeni mobil işlemci Snapdragon 898 mobil işlemci ile ilgili son detaylar…

qualcomm-snapdragon-898-ozellikleri-min

Snapdragon 898 İşlemci, Bu Ay Sonunda Geliyor

Qualcomm kısa süre önce web sitesinde Tech Summit etkinliğinin 30 Kasım – 2 Aralık 2021 tarihleri ​​arasında düzenleneceğini açıklayan bir sayfa yayınladı. Bunun dışında ekstra bir açıklama paylaşılmasa da, 30 Kasım’da Snapdragon 898’in piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Amiral gemisi yonga seti olarak üretilen Snapdragon 898 ile ilgili söylentiler bir süredir internette dolaşıyordu. Geçtiğimiz gün, bu yonga setini kullanacak ilk telefonun Xiaomi 12 olacağı açıklanmıştı. Yeni Snapdragon işlemcisi yıl sonuna kadar piyasaya çıkacak. Son haberler, bu tarihin 30 Kasım olduğuna işaret ediyor.

Qualcomm SM8450 adıyla ortaya çıkan Snapdragon 898 mobil işlemcinin detayları ise şu şekilde. İşlemcide 3.0 GHz hızında çalışan birinci sınıf bir AMR Cortex-X2 CPU çekirdek, 2.5 GHz saat hızına sahip üç adet Cortex-A710 çekirdek ve 1.79 GHz hıza sahip dört adet Cortex-A510 çekirdek yer alacak.

Yeni nesil işlemcide Adreno 730 grafik arabirimi kullanılacak. Böylece eski versiyonlarına göre %20’ye kadar performans artışı sağlayacak. Bağlantı cephesinde ise yeni işlemcinin maksimum indirme hızı 10Gbps olan bir X65 5G modeme sahip olması bekleniyor.

İlgili İçerik: Qualcomm, Yeni Snapdragon İşlemcilerini Tanıttı

Qualcomm, mobil işlemciler konusunda bir dev. Geçtiğimiz günlerde Qualcomm markası altında 4 yeni Snapdragon işlemci tanıtıldı. Snapdragon 778G Plus, Snapdragon 690 ve Snapdragon 480 5G işlemciler tanıtıldıktan sonra, Snapdragon 680 4G işlemcisinin yolda olduğu haberi geldi.

Uzun süredir çalışmaları süren Snapdragon 898, 2022 yılında ilki Xiaomi 12 olmak üzere pek çok amiral gemisi akıllı telefona güç verecek. 4 nm üretim sürecinden geçecek olan Snapdragon 898 yonga seti, performans anlamında iyileştirmeler alarak piyasaya çok iddialı çıkacak.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın