Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür? Şebeke Sorunu Nedenleri

Şebeke sorunu nadiren de yaşansa sık sık da yaşansa telefon kullanıcısının canını sıkan bir durumdur. Şebeke sorunu genellikle konumdan dolayı yaşansa da farklı sebepleri de bulunmaktadır. İçeriğimizin devamında şebeke sorunu nedenlerinden ve bunların çözüm yöntemlerinden bahsediyor olacağız okumaya devam edin.

Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür? Şebeke Sorunu Nedenleri
Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür? Şebeke Sorunu Nedenleri

Şebeke Sorunu Nedenleri Nelerdir?

Şebeke sorununa neden olan birçok madde vardır. Şebeke sorunu yaşıyorsanız çözümü için öncelikle neden bu problemi yaşadığınızı bulup, nedene göre aksiyon almanız gerekmektedir. İşte bazı şebeke sorununa neden olan durumlar:

 • Bulunduğunuz konum şebekenize yeterli sinyal sağlayamıyor olabilir.
 • Akıllı telefonunuz uçak moduna geçmiş olabilir.
 • SIM kartınızda bir sorun olabilir.
 • IMEI numaranız kopyalanmış olabilir.
 • Operatörünüzden kaynaklı bir sorun yaşanıyor olabilir.
 • Telefonunuz SIM kartını tanımıyor olabilir.
Şebeke Sorunu Nedenleri Nelerdir?

Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

 1. Akıllı telefonunuzun SIM kartını okuyor olması gerekmektedir. Eğer bir şebeke sorunu yaşıyorsanız öncelikle SIM kartının telefon tarafından tanınıp tanınmadığını kontrol etmelisiniz. Akıllı telefonunuzun sağ üst köşesinde bulunan sinyal çubukları ile kontrol sağlayabilirsiniz ya da bildirim çubuğunuzda SIM kart tanınmadı uyarısı alabilirsiniz.
 2. Eğer akıllı telefonunuz uçak modundaysa şebeke çekmeyecektir. Bildirim çubuğundan uçak modunun kapalı olup olmadığını kontrol edin eğer açık ise yine bildirim çubuğu üzerinden uçak modu ayarına tıklayıp kapalı hale getirebilirsiniz.
 3. Eğer şansınız varsa SIM kartınızı bir başka cihazda deneyip SIM kartında bir sorun olup olmadığını ya da tam tersi akıllı telefonda bir sorun olup olmadığını kolaylıkla görebilirsiniz. SIM kartınızı başka bir cihaza taktığınızda da aynı sorunu yaşıyorsanız sorun yüksek ihtimalle SIM kartınızdadır. Bu durumu çözmek için kullandığınız operatörün şubesine gidip konu ile ilgili yardım isteyebilirsiniz.
 4. IMEI numarası kopyalanan cihazda direkt olarak şebeke sorunu meydana gelmektedir. *#06# kodunu tuşlayarak IMEI numaranızı ve bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer IMEI numaranız kopyalandı ise derhal emniyete başvurunuz.
 5. Şebeke sorunu yaşandığında telefonun yeniden başlatılması da faydalı olacaktır. Telefonunuzu yeniden başlatarak ya da kapatıp açarak şebekenin çekmeme durumundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca SIM kartını çıkartıp takarak da fayda sağlamanız mümkün olacaktır.
 6. Eğer telefonunuzdan kaynaklı bir sorun yaşandığını fark ettiyseniz teknik servise başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Yorum yapın