Qua Granit Halka Arz Edildi! Detaylarıyla Halka Arz Süreci

Borsada işlem görecek yeni şirketler, yatırımcıların ilgi alanına giriyor. Halka arz olacak güçlü ve köklü şirketlerin orta veya uzun vadede değerlendiğini düşünen borsa yatırımcıları yeni halka arzları sürekli merak ediyor. Bununla birlikte borsa yatırımcıları geçmişte işlem görmeye başlayan şirketleri de araştırıyor. Hangi dağıtım türüyle işlem gördüğü, kaç lot verdiği işlem görmesinden bu yana değer kazanıp kazanmadığı da sıkça sorulan sorulardan. Bu yazımızda biz de sıkça merak edilen Qua granit halka arz sürecini özetleyerek şirketi tanıtacağız. Yazı, bilgilendirme amaçlı olup al, sat, tut gibi herhangi bir tavsiye içermeyecektir.

Qua Granit Halka Arz Sonuçları

Qua granit 5-6 Nisan 2021 tarihinde talep toplamaya başladı. Sabit fiyatla talep topladığı için 16.46 TL’den işlem görmeye başladı. 846 bin 353 yatırımcının başvurduğu arza 2.3 milyarlık talep geldi. Halka açıklık oranı %20 olan şirket Borsa İstanbulda Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı. 24 milyon lot dağıtılan Qua granit halka arz sürecinde 29 ve 30 lot 815 bin kişiye dağıtıldı. BİST hisse işlem kodu QUAGR olarak belirlendi.

Qua Granit Halka Arz Edildi! Detaylarıyla Halka Arz Süreci
Qua Granit Halka Arz Edildi! Detaylarıyla Halka Arz Süreci

Qua Granit Faaliyet Alanları Nelerdir?

2021 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Qua Granite, Türkiye’nin sadece teknik granit üretimi yapan en büyük tesisine sahiptir. Yurt içinde ve yurt dışında seramik, vitrifiye, teknik granit, ve karo ham maddeleri ile yapıştırıcıları üretimi alım satımı şirketin faaliyet alanlarıdır. 21 Temmuz 2015’te kurulan, 2016 Temmuz’da Aydın Söke’de üretim faaliyetlerine başlayan Qua Granite’nin şirket ismi, Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş.’dir. Yeni açılan birçok üretim hattıyla birlikte yıllık kapasitesi 26 milyon metrekareye ulaşmıştır. 1259 çalışanı olan şirket gelirlerinin %50’sini ihracattan elde ediyor. Avrupa ülkeleri ve ABD başta olmak üzere 70’ten fazla ülkeye ihracat yapan şirket, bu ihracatın %80’inin AB ülkelerine yapmaktadır. Yurt içinde de hızla büyüyen bayi ağıyla 66 bayisi olan şirket yurtdışında da büyük distribütörlere sahiptir.

Qua Granit hissesinin 10 Ocak Salı gün içinde işlem gördüğü fiyatı ise 69-70 lira bandında seyretmektedir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Bu yazımızda Qua Granite şirketinin halka arz detaylarını ve şirketin üretimi hakkında gerekli bilgileri verdik. Halka arz süreci için merak ettiğiniz şirketleri yazmaya devam edeceğiz.

Yorum yapın