Başlangıç Grafik Tasarım Adobe Premiere Pro Hareketli Yazı Ekleme – Mogrt Arşivi

Adobe Premiere Pro Hareketli Yazı Ekleme – Mogrt Arşivi

131

15Adobe  Premiere Pro bilindiği üzere bir video düzenleme yazılımı. Oldukça başarılı sonuçlar alabildiğimiz bu program sayesinde profesyonel şekilde video kurguları yapabiliyoruz. Video kurgularında kullanılan geçişler ve objeler, video kurgularının daha dinamik olmasını sağlıyor. Bu içerikte ise bu objelerden olan hareketli metin ekleme hakkında bilgiler veriyor olacağız.

Adobe Premiere Pro Hareketli Yazı Ekleme

Premiere Pro CC 2019 için hareketli yazı ekleme dosyalarının uzantısı .mogrt olarak geçmektedir. Bu dosyalar Adobe tarafından hareketli grafik dosyaları olarak tanımlanıyor. Bu dosyalar, içerisindeki metin alanlarını özelleştirilen dosyalar olduğu için kolaylıkla metinlerini değiştirip istediğimiz yazıları video içerisinde hareketli olarak göstermemizi sağlıyor. Yazının stilini, rengini ve boyutunu ayarlamak da mümkün.

Hareketli yazı dosyalarında yazının zeminini ve grafiklerini büyütüp küçültmek de mümkün. Ayrıca bir çok mogrt dosyalarında bu objelerin renklerini de kontrol edebiliyoruz. Bu sayede oldukça fazla çeşit arasından istediğimiz hareketli yazı dosyasını seçip özelleştiriyoruz.

Projelerimiz hareketli yazılar sayesinde oldukça akıcı ve dinamik hale gelir. Video içerisinde kullanılan yazıların video konusuna göre seçilmesi kurguyu genel anlamda etkilemektedir. Yazının animasyonu ve rengi gibi unsurlar, yazının karakter stili ile bütünleşip kendi içerisinde bir kurgu olabilir. Bu gibi küçük detaylar ise videonun tamamını renkli hale getirir. Böylece video daha akıcı olmuş olur.

Yazımın bu kısmında sizlere elimde halihazırda bulunan birkaç hareketli yazı paketini vermek istiyorum. Bu paketin içerisinde 9 kategoride toplamda 246 adet hareketli yazı dosyası bulunuyor.

Hemen yukarıda bu dosyaların bir kısmının örneklerini paylaştım. Bu video içerisindeki yazılar ve animasyonlar dosyanın içerisindeki başlıklarda bulunuyor. Dosya içerisindeki kategoriler:

 • Alıntı Başlıkları (20 Öge)
 • Büyük Başlıklar (22 Öge)
 • Dinamik Başlıklar (20 Öge)
 • Evlilik Temalı Yazılar (25 Öge)
 • Küçük Başlıklar ve Açıklama Alanları (30 Öge)
 • Kısa Küçük Başlıklar (25 Öge)
 • Liste Yazıları (20 Öge)
 • Modern Başlıklar (33 Öge)
 • Zeminli Açıklama Yazıları (20 Öge)

Bu kategoriler içerisinde birçok hareketli yazı bulunuyor. Bu yazılar bir kişinin söz alıntısı olabilir. Büyük bir video başlığı olabilir. Hareketli ve dinamik bir başlık da olabilir. Evlilik ve düğün konsept videoları için de hareketli yazılar ve başlıklar bulunuyor. Ayrıca video içerisinde listeler oluşturmanıza yardımcı olacak yazılar da var. Tüm bunları tek dosya olarak hemen aşağıdaki butona tıklayıp  ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Premiere Pro Mogrt İndir (Mega)

(dosyayı indirmek için yorum kısmından şifre çözme anahtarı isteyiniz)

Mogrt Dosyaları Nasıl İçe Aktarılır?

Premiere Pro CC 2019 Mogrt dosyalarını içe aktarmak için öncelikle çalışma alanınızı Graphics olarak ayarlayın. (Aşağıdaki resimde 1 numara ile gösterilen alan)

Premiere Pro Hareketli Yazı Ekleme
Premiere Pro Hareketli Yazı Ekleme

Çalışma alanınızın sağ tarafına otomatik olarak Essential Graphics penceresi gelecektir. Gelmediyse Window > Essential Graphics yolunu izleyip aktif edin ve istediğiniz yere yerleştirin.

Essential Graphics alanında en sağ ve altta bulunan (yukarıdaki resimde 2 ile gösterilen alan) artı butonuna tıklayın ve açılan dosya yöneticisinde az önce bağlantısını vermiş olduğumuz başlıklardan herhangi bir tanesini ekleyin. Seçmeniz gereken dosyanın uzantısı .mogrt olmalıdır. Bu şekilde istediğiniz tüm .morgrt dosyalarını Premiere Pro içine çağırabilirsiniz. Dosya içerisinde bulunan başlıkların adlarını kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Bu isimler içe aktarma sırasında aynı olur ise sorun çıkabiliyor. Bu yüzden her klasörün içindeki başlıkları belirli bir düzene göre yeniden adlandırmanızı tavsiye ederim.

Konu hakkında sorunuz olursa adab-ı muaşere sınırları içerisinde yorum yaparak bildirin ki karşılıklı fikir alış-verişinde bulunabilelim. Sonraki içeriklerimde görüşmek üzere.

131 Yorum

  • Aşağıdaki dosya yoluna ekleyebilirsiniz:

   Users/username/AppData/Roaming/Adobe/Common/Motion Graphics Templates/

   Size tavsiyem sık kullanmadıklarınızı tekrar kaldırmanızdır. Sisteminiz orta düzey ve altı ise kasıntı yapabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!