Internete Ne Oldu? Internet Neden Yavaş?

Zaman zaman yavaşlayan ve çekilmez hale gelen internete ne oldu? İnternet neden yavaşladı? Sosyal medya uygulamaları özellikle instagram, whatsapp ve twitter neden yavaşladı bu yazıda hepsini inceliyor olacağız. Internete Ne Oldu?

internet neden yavaş

Internete Ne Oldu?

Son zamanlarda sosyal medya sitelerinin yavaşladığını gördük. Özellikle WhatsApp ve Instagram uygulamalarındaki yavaşlık kullanıcıların iletişimini olumsuz etkiledi. Ara ara bu tür yavaşlamalar görülebiliyor. Peki bu yavaşlamanın sebebi ne? Internete ne oldu ve Internet neden yavaş incelemeye başlayalım…

Bu konuya geçmeden önce internet test işleminizi gerçekleştirerek internet altyapınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Internet’in yavaşlaması pek çok sebebe bağlı olabilir. Öncelikle Instagram ve WhatsApp uygulamalarının yavaş çalışması, sizin internetinizin bağlantı hızının düşük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanı sıran bu servislerin sunucularına saldırı yapılıyor olabilir. Kapasitesinin üzerinde talep alan sunucuların bu tür durumlarda yavaşladığını hatta kapandığını görmek mümkün.

Bu tür durumlarda gerçekten internetin mi yavaş yoksa internetinizin mi yavaş olduğunu bilmenizde fayda var. Özellikle wifi üzerinden internete bağlanıyorsanuz ve internetin yavaş olduğunu düşünüyorsanız başka uygulamalar ya da siteleri kullanmayı deneyin. Eğer tüm uygulama ve sitelerde yavaşlık söz konusu ise o uygulamalardan kaynaklanan bir yavaşlık söz konusu olmayacaktır.

Bu durumda yavaşlık sizin ya da size internet sağlayan kuruluşun sebep olduğu bir yavaşlık olacaktır. Eğer ulaşmaya çalıştığınız bir servise yavaş bağlanıyorsanız yakınlarınızın farklı ağlardan bu servislere hızlı mı yavaş mı eriştiğini öğrenmeniz gerekir. Eğer onlar da yavaşlıktan şikayetçi ise genel bir sorun vardır ve bu servisler yavaş olmuş olur. Eğer yavaşlık size özgü ise bağlı olduğunuz internet hattında problemler olabilir.

Internetinizin yavaş olması pek çok duruma göre değişiklik gösterebilir. Bu durumlarda yapılması gereken en doğru şey farklı ağları kullanarak bağlanmak istediğiniz yerlere bağlanmayı deneyin. Eğer aynı problem devam ediyorsa sıkıntı bağlanmak istediğiniz yerdedir yani WhatsApp ya da Instagram‘dadır (örnektir). Eğer hız sorunu çözülüyor ise sorun internetinizdedir ve bu durumda internet sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekir.

Internet neden yavaş diyenlere yönelik hazırladığımız bu içerikte sizlere internetin neden yavaş olabileceğini anlatmaya çalıştık. Daha farklı sorularınız için lütfen yorum yapın. Yorumlara ortalama 10 dakika içerisinde yanıt vermekteyiz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın