Başlangıç Genel Otobiyografi Örnekleri – Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Otobiyografi Örnekleri – Otobiyografi Nasıl Yazılır?

0

Otobiyografi; kişinin kendi hayat öyküsünü, bilinmeyen yönleri ile anlatmasıdır. Kişi kendi özelliklerini anlatırken, kendi dili ve hitap şekli ile anlatması ve objektif olması gerektiğinden biraz zorlayıcı olacaktır. Otobiyografi örnekleri kişilerin yaşantısının bir tür belgeselidir. Çünkü anı yaşayan kişinin kendisinin bildiği olaylar üzerine bir özettir.

Otobiyografi örnekleri incelendiğinde, kişinin karşılaştığı, yaşadığı önemli olaylar, ailesi hakkında bilgiler, etkilendikleri, feyz aldıkları kişilerden bahsedildiği görülür. Otobiyografi roman örnekleri içerisinde, Oğuz Atay “Bir Bilim Adamının Romanı”, Tahir Alangu “Ömer Seyfettin” eserleri vardır.

Otobiyografi Örnekleri - Otobiyografi Nasıl Yazılır?
Otobiyografi Örnekleri – Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Otobiyografi örnekleri başlıkları, kişinin kendi ismini taşıyabilir ya da öz yaşam öyküsünü ve özelliklerini tanımlayan bir başlık da belirlenebilir. Otobiyografik bellek örnekleri kişisel tecrübeleri anlatan bir anlayıştır. Eskiden hatırlanan bir koku, görsel semboller otobiyografik özelliğin ayırıcı özelliğidir. Otobiyografi örnekleri incelendiğinde, anı roman gibi edebi türler ve kronolojik sıra itibari ile tarih alanından özellikler de görülür. Tarihsel bir bilgi kaynağı özelliğindedir. Otobiyografi yazılırken bunu düşüncede planlamak gerekir. Bu plan doğrultusunda, olaylar sıralaması, anlatılacak önemli olayların  belirlenmesi ile yaşam öyküsü başka soruya gerek kalmadan özetlenebilecektir.

Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Otobiyografi kişinin doğum anından, içinde bulunduğu zamana kadar kaleme aldığı öz yaşam öyküsüdür. Kişi kimsenin bilmediği özelliklerini, şu anki konumuna, başarısına nasıl ulaştığına dair, yaşananları göz ardı etmeden yazar. Otobiyografi objektif yazılmalıdır. Otobiyografide bilgiler bir araya getirilir, kesinleşmiş bilgiler anlatılır.

Otobiyografi
Otobiyografi

Otobiyografi yazarken aile hakkında biraz da olsa bilgi vermek gerekir. Yaşantınızda etkisi olan insanları anlatabilirsiniz. Akademik yaşantınızdan detayları ile bahsebilir, yaşantınızda belirlediğiniz hedefleri anlatabilirsiniz. Önemli sağlık sorunlarınızı oldu ise bahsedebilirsiniz. Çocukluk döneminizde sevdiğiniz filmleri, kitapları, oyunları anlatabilirsiniz.

Önemli bir anınız var ise anlatabilirsiniz. Çok severek uğraştığınız hobilerden bahsedebilirsiniz. Karakteristik ve kişilik özelliklerinizden mutlaka bahsetmelisiniz. Sizi rahatsız eden bir olay ya da durumu anlatabilirsiniz. Otobiyografi hazırlar iken tüm bu kurallara uymak gerekecektir. Aksi halde gerçek bir otobiyografi özelliği taşımayacaktır.

Otobiyografi yazarken, doğumdan itibaren kronolojik sıra atlanmadan yazılmalıdır. İnandırıcılığı anlamında bazı resim ve belgeler ile desteklenmelidir. Dünyaya geldikten sonra bulunduğumuz ana kadar yaşananlar kişinin hayat hikayesidir.

Otobiyografi nesnel olmalıdır ancak kişi kendi yaşantısını anlattığından dolayı kimi zaman öznelliğe dönebilir. Tamamen gerçek olay ve olgular anlatılır. Kurgusal hiçbir şey olmamalıdır. Otobiyografiler ile kişilere örnek olaylar ile bilgi ve tavsiyeler verilir. Otobiyografi anı türüne benzerlik gösterir fakat otobiyografide tüm yaşam öyküsü içerisinde yer alan anılar vardır. Biyografide belli bir zamana ait hatıralar değil geniş bir zamana yayılan hatıralar yer alır. Eserleri, araştırmaları ile tanınan insanların otobiyografiler ile kendi yaşantılarını gelecek kuşaklara aktarması kaynak teşkil edecektir.

Detaylı yazmaya özen gösterin
Detaylı yazmaya özen gösterin

Otobiyografi Şiir Türü

İnsanlar yaşamlarında baş oyuncudur diye düşünürsek mutlu ya da dramatik tüm olaylar hafızamızda yer ederek bizim hikâyemizi anlatır. Mektup, hatıra, biyografi edebi türler ile otobiyografi benzeşirler. Otobiyografik şiirde, şair belirli tarihlerde kendi yaşantınızdan kesitler verir. Örnek olarak Nazım Hikmet’in “Otobiyografi” adlı şiiri verilebilir. Otobiyografi şiir ya da yazı olarak en çok sevilen türlerdendir. Çünkü okuyucu ünlülerin kendi hayatlarına dair anlattıklarını, olaylara verdikleri tepkileri, neye ağlayıp, güldüklerini merak eder. Otobiyografide yoğunlaşma yazarın kendisine olmaktadır. Eserler yaratan ünlü insanların yaşantılarındaki dönüm noktaları, başarıya giden yolda karşılaştıkları zorluklar ya da aldıkları destekler okuyucuda merak uyandırmıştır.

Otobiyografi Kompozisyon Plânlaması

Otobiyografi yazarken her yazıda olduğu gibi belirli bir düzen içerisinde gidilmelidir. Öncelikle amaç tespit edilir, bilgi toplandıktan sonra gözlem, araştırma yapılır. Son aşamada da yazılır.

İlgini Çekebilir: Gezi Yazısı Örnekleri / Gezi Yazısı Nasıl Yazılır?

Her yazı türünde olduğu gibi otobiyografide de giriş, gelişme, sonuç bölümü olmalıdır. Yazının giriş kısmında doğum, eğitim, evlilik gibi ilk olan olaylardan bahsedilebilir. Gelişme bölümünde, kişinin yaşantısını etkileyen olaylara vurgu yapılır. Sonuç bölümünde de yakın zamanda yaşananlar, olaylar hakkında şahsi kanılar belirtilir.

Otobiyografi Kompozisyon Plânlaması
Otobiyografi Kompozisyon Plânlaması

Otobiyografi ve Biyografi Arasındaki Farklar

  • Biyografide bir kişinin hayatı başka birisi tarafından kaleme alınır. Otobiyografi ise kişinin kendi yaşantısını anlatmasıdır.
  • Biyografi kişiden izin alınarak ya da izinsiz yazılabilir.
  • Biyografide bilgiler değişik kaynaklardan toplanır, otobiyografide yazar düşüncelerini kendisi ifade eder.
  • Biyografi kişilerin yaşamı ve fikirleri ile ilgili bilgi verir. Otobiyografi ise yaşam tecrübelerini başarılarını okuyucuya aktarır.

Ünlü Otobiyografi Örnekleri

Otobiyografiler ünlü kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için, güvenilir bir kaynak niteliğindedir. Abartılı anlatımlardan kaçınılmalı, sade bir dil kullanılmalıdır. Yazılarda olduğu gibi otobiyografide de görsel desteği, anlatımı zenginleştirecektir. Otobiyografiler tek paragraf olabileceği gibi, bir hikâye ya da roman uzunluğunda da olabilir.

İlk otobiyografi örneği Aziz Augustinius’un “İtiraflar” eseridir. Psikopos olmasından yaklaşık 1 yıl sonra bu eseri yazar. Bir tür Tanrı’ya sesleniştir. Ömer Seyfettin “Ant”, Sevgi Soysal “Barış Adlı Çocuk”, Sait Faik Abasıyanık “Haritada Bir Nokta” isimli eserler de örnek verilebilir.

Yabancı otobiyografilere örnek verecek olursak,  Christy Brown “Sol Ayağım”, Mina Urgan “Bir Dinazorun Anıları”, Frank Maccourt “Angela’nın Külleri”.

Biyografi yazarken amaçlar arasında, karşı taraflarca anlaşılabilme isteği, deneyimlerden hareketle insanlara yön verme isteği, kendi anılarını kendi dilinden anlatma isteği gibi nedenler sayılabilir. Otobiyografide yaşantı içerisinde anlatılmak istenmeyen, dile getirilemeyen konular olabilir. Bu noktada kişi kendi anlatımlarına otosansür uygulayabilir. Otobiyografide anlatılamayan konuların da olabileceği unutulmamalıdır.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!