Ana sayfa Haber Netflix’ten RTÜK hakkında ilk açıklama!

Netflix’ten RTÜK hakkında ilk açıklama!

0

Dün Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile ilgili Netflix’ten açıklama geldi. Bildiğimiz üzere RTÜK, Netflix, PhuTV ve BluTV gibi interaktif yayın kuruluşlarına da denetlemeler düzenlemek için çalışmalar yürütüyordu. Dün itibarı ile bu uygulamaya resmen başlandı.

Bu yasa kapsamında internetten yayın yapan kuruluşların RTÜK tarafından bir lisans satın alması gerekiyor. 100.000 TL bedeli olan bu lisans ücreti ile beraber bir de yıllık gelirlerinin binde beşi kadarını RTÜK ile paylaşmaları gereken interaktif yayın kuruluşlarından biri olan Netflix ise bu konuda en çok söz sahibi firma olarak görülüyor.

netflix rtük
netflix rtük

Netflix’ten RTÜK hakkında ilk açıklama!

Türkiye’de oldukça popüler olan Netflix içerikleri bu sansürden ne kadar etkilenecek bilinmez ama bazı iddialar Netflix’in RTÜK müdahalelerinden sonra Türkiye’den çekilebileceği yönündeydi. Bu iddialara cevap niteliğinde açıklamalarda bulunan Netflix Sözcüsü, RTÜK ve BTK denetimlerine karşın şunları söyledi;

İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.

netflix rtük
netflix rtük

Bu açıklamaya göre ise RTÜK kararından sonra ülkeden çekilip çekilmeyeceği en azından şimdilik belli olan Netflix ilerleyen günlerde yayınlarında ne gibi değişiklik olacağını bildirecektir. Yerli oyuncular ve yapımcılar ile görüşmelerini artırıp ülkemizdeki yayın kurallarını tecrübe etmiş kişiler yardımıyla bu denetimlere uygun yayın yapmaları mümkün. Fakat aynı konuları aynı şekilde kullanıcılara sunabileceklerinden pek emin değiliz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!