Başlangıç Haber MGM Şirketini Satın Alan Amazon’a Soruşturma

MGM Şirketini Satın Alan Amazon’a Soruşturma

0

MGM şirketini satın alan Amazon’a soruşturma açıldı. James Bond gibi kalitesi yüksek ve ses getiren filmleri sinemaya kazandıran MGM, Mayıs ayında Amazon ile iş birliği yapmıştı.

MGM Şirketini Satın Alan Amazon’a Soruşturma
MGM Şirketini Satın Alan Amazon’a Soruşturma

Amazon Prime Video ise içeriklerini artırmak amaçlı MGM ile iş birliği yaparak bünyesine bu filmleri almak istemişti. Fakat Amazon Prime bu şansı düzgün kullanamadı ve bazı işler ters gitti.

ABD tüketici haklarını korumak için ve rekabet koşullarını düzenlemek için kurulan Federal Ticaret Komisyonu, MGM ile Amazon arasındaki iş birliği hakkında soruşturma başlattı. Yabancı bir haber sayfasına göre ise Federal Ticaret Komisyonu bu iş birliğini ve ortaklığı derinlemesine inceleyerek araştırma yapacak. Böylece haksız rekabetin de önüne geçilmesi planlanıyor.

Amazon geçen aylarda çıkan haberlere göre MGM şirketini satın almıştı. Bunun sebebini ise video içeriklerinin fazlalaşması ve farklı içerikleri de bünyesine almak olduğunu belirtmişti.

ABD kanunlarında ise bu satın alma işlemlerinde hükümetin onay vermesi gerekiyor. Bu nedenle MGM de hükümet onayından sonra şirketini tamamen satabilir. Eğer onay verilmezse MGM Amazon ile iş birliğini bozmak durumunda kalacak. Amazon ise bu içerikleri sitesinde bulundurma hakkını kaybedecek gibi görünüyor.

amazon
amazon

Son duyumlara göre FTC 6 aylık bir soruşturmadan sonra kararı açıklayacak. Farklı araştırmalar sonucunda kararın sonuçlanacağı söylentiler arasında bulunuyor. Özellikle Amazon’un piyasadaki pazarda bu anlaşmanın etkisinin ne olacağının da inceleneceğini söyleyebiliriz.

Federal Ticaret Komisyonu Amazon’u incelerken mal ve hizmetlerini kötüye kullanmadan yasa dışı işler ile uğraşmayacağından da emin olmak istiyor. Bu konu hakkında da tedirgin olduklarından son derece detaylı ve temkinli bir araştırma olacağının bilgisini de sizlere verebiliriz.

Soruşturma bittikten sonra sonuç olarak Amazon için antitröst ihlaline yol açmaz kararı verilirse MGM ile iş birliğine hükümet onay vermiş olacak. Fakat olumsuz bir karar verilir ise anlaşmanın yasal olarak onaylanmadığından iptali söz konusu olacak gibi görünüyor.

MGM 4 bini aşkın içerikleriyle dikkat çeken bir platformdur. Amazon’un da bu yüzden dikkatini çeken bir şirket olmuştu. Bakalım soruşturmanın sonucunda MGM ve Amazon ortaklığı nasıl sonuçlanacak, herkes merakla bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!