Klavyede Metrekare İşareti Nasıl Yapılır? Excel ve Diğerleri ✔️ 2023

Klavyede metrekare işareti nasıl yapılır sorusu son dönemlerin en çok merak edilen sorularından biri. Klavyede bulunan bazı kısayollar ile m² şeklinde yazmanız mümkündür. Klavyede harf ve rakamların yanı sıra pek çok fonksiyonel tuş vardır. Bu tuşları kullanarak metin içinde simgelere de yer verebilirsiniz. Klavyede yer verilmeyen tuşlar için de kombinasyonları kullanarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Hem matematik simgesi olarak hem de temel sayılarla işlem yapmak için kullanılmaktadır.

metrekare işareti nasıl yapılır
metrekare işareti nasıl yapılır

m² işareti inşaat, mimarlık, mühendislik, matematik gibi sayısal alanlarda çalışan kişiler tarafından bu sektörlerde sıklıkla kullanılır. Projelerde, ilanlarda ya da diğer çalışmalarda metrekare işaretini kullanmak isteyebilirsiniz.

Microsoft Office, word, Excel gibi kelime işlemci programlarında metrekare yazmanız gerekebilir. Ders notları, haritalar, tapu kadastro gibi alanlarda bu işarete gerek duyulur. Sadece metrekare değil, kilometrekare gibi hesaplamalar için de bu simgeye gerek vardır.

Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede metrekare işareti nasıl yapılır diye merak edenler için hazırladığımız bu yazda bu sorunun cevabı bulunmaktadır. Klavyede bu işareti doğrudan yapmanızı sağlayan bir tuş yoktur. Tuş kombinasyonları kullanmak mümkündür. Size birkaç yöntem aktaralım:

  1. Bunun için öncelikle klavyede m2 yazın ve sonrasında 2 rakamını seçerek üst panelde yer alan x2 simgesine dokunun. İşte bu simge sayesinde 2 rakamı m harfinin üstüne atılacak ve m² işaretine ulaşacaksınız. Şu an okuduğunuz bu metinde biz de bu şekilde yazmayı tercih ettik ve oldukça kolay oldu.
metrekare
  1. İsterseniz de bu metinde —  m² — simgesini worde kopyalayarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
  2. Bilgisayar klavyesinde metrekare nasıl yazılır diye merak edenler için de bir yolu vardır. Ancak maalesef ki akılda kalıcılığı zordur. İlk olarak Alt tuşuna basılı tutun. Tuşu bırakmasan sırayla 0178 tuşlarına basın. Yani kısaca Alt+0178 diyebiliriz. Böyle bir tuş kombinasyonunu akılda tutmak ve uygulamak maalesef ki zordur. Bu yüzden ilk yöntemi denemenizi öneririz.
  3. Web üzerinden metrekare araması yaptığınız zaman karşınıza sembol de çıkacaktır. Bu sembolü istediğiniz yere kopyalayarak kullanabilirsiniz. İsterseniz buradan kopya edebilirsiniz: m²
  4. Diğer bir yöntem ise bilgisayarın kodlarından yararlanmaktır. Bilgisayarınızdan Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlem şeklinde ilerleyin. Karşınıza çıkan karakter haritasından Unicode 33A1 kodları içinde bulabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak m2 ya da m3 gibi çeşitli işaretleri yapmanız mümkündür. Kullanmak istediğiniz kombinasyona göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Excel’de Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

m2 işaretini sadece Word’de değil Excel gibi tablolarda da kullanmak isteyebilirsiniz. Excelde metrekare işareti yapmak için farklı bir yöntem daha vardır.

  • İlk olarak Excel tablonuzda istediğiniz yere m2 yazın.
  • Sonra sadece rakam olan kısmı yani 2’yi seçin.
  • Sağ tıklayın ve seçeneklerden Hücreleri Biçimlendir seçin. Bu seçimi yapmak için rakamı seçtikten sonra Ctrl + 1 yapabilirsiniz.
  • Seçimi yaptıktan sonra üst simge ifadesini seçin ve tamam deyin. Böylece rakam olan kısım harfin üzerine atılır.

Metrekare İşareti Yapımı Son Derece Kolaydır

Excel’de metrekare yazmak için Word için verdiğimiz yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. Bunlar da işinize yarayacaktır. Sürekli olarak kullanmadığınız için bu kısayolları kullanmak sizin açınızdan kolay ve hatırlanabilir olmayabilir. Fakat sık sık kullanmaya başladığınızda metrekare işaretini yapmak son derece kolay olacaktır.

Yorum yapın