Instagram’da Müzik Paylaşma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram sosyal medya platformu, Facebook şirketine satıldıktan sonra kullanıcılarını kaybetmemek adına sürekli yenilikler yapmaya devam ediyor. 2021 yılının en çok konuşulan yeniliklerinin başında ise, Instagram hikayelerinde şarkı ekleme özelliği gelmektedir. Instagram platformu bu hizmeti dünyaca ünlü Spotify platformuyla anlaşarak kullanıcılarına sunmuştur. Bu içeriğimizde ise Spotify aracılığıyla Instagram’da Müzik Paylaşma işleminin nasıl gerçekleştiğini detaylıca açıklayacağız. Bu yönteme ek olarak bu uygulama olmadan da Müzik Paylaşma işleminin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.

Instagram'da Müzik Paylaşma
Instagram’da Müzik Paylaşma

Bu özellik devreye girmeden önce hikayelerde paylaşılmak istenen şarkının ekran görüntüsünü almak gerekiyordu. Yapılan yenilikle birlikte artık ekran görüntüsü almaya gerek kalmıyor. Spotify programı cep telefonunuzda yüklü ise Instagram’da Müzik Paylaşma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Instagram’da Müzik Paylaşma İşlemi Nasıl Yapılır?

Müzik paylaşmak için öncelikle Spotify uygulamasında oturum açmalısınız. Oturum açtıktan sonra paylaşmak istediğiniz şarkıya ve albümüne gidiniz. Parçanın yanında yer alan üst üste üç noktaya tıklayın ve paylaş seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan pencereden Instagram Hikayeler kısmına tıklayın.

Bu işlemlerden sonra seçtiğiniz şarkının albüm kapağı, Instagram hikayenize eklenecektir. Hikayede gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra paylaşabilirsiniz. Hikayenizi gören tüm takipçileriniz sol üst kısımda yer alan “Spotify’da çal” menüsüne tıkladıktan sonra paylaştığınız şarkıya gidebilmektedir.

Spotify Uygulaması
Spotify Uygulaması

Spotify Uygulaması Olmadan Müzik Paylaşma İşlemi Nasıl Yapılır?

Popüler müzik uygulamasını kullanmıyorsanız, Instagram hikayelerinizde müzik paylaşmanın başka bir yöntemi de bulunmaktadır. Bunun için ise yapmanız gerekenler sırasıyla, Instagram hikaye menüsüne girmektir. Hikayelerde paylaşacağınız görsel-video seçimini seçin ve ardından ekranı yukarıya kaydırın. Ekranı yukarıya kaydırdıktan sonra “müzik” sekmesine tıklayın ve hikayenizde görünmesini istediğiniz müziği seçin. İlgili müziğin yazı stilini ayarlayabilir ardından da “bitti” butonuna basarak hikayeyi yayımlayabilirsiniz. Bu işlemi Spotify uygulamasını kullanmayan herkes gerçekleştirebilir.

Bu işlemde Spotify uygulaması olmadan müzik paylaşabilirsiniz fakat sadece Spotify platformunda yer alan müzikleri seçebilirsiniz. Bu yöntemin ilk yöntemden tek farkı, ilk yöntemde Spotify hesabına ihtiyaç duyulurken, bu yöntemde Spotify hesabına ihtiyaç duyulmamasıdır.

Instagram hikayesinde müzik paylaşma işleminin nasıl yapıldığını bilmeyen kullanıcıların birçoğu Spotify uygulamasını kullanmamaktadır. Bu yüzden de bu kullanıcılar için Spotify uygulamasını kısaca açıklamak istiyoruz.

Spotify Nedir?

Spotify, dinlenmek istenen müziğin internet üzerinden dinlenebildiği online ve offline olarak hizmet veren popüler bir müzik platformudur. Uygulama sadece müzik paylaşmak için değil, popüler müzikleri dinlemek için de kullanılmaktadır. Bazı sanatçılar Youtube platformundan önce müziklerini Spotify uygulaması üzerinde paylaşmaktadır. Bu yüzden de sevdiğiniz sanatçıların müziklerini dinlemek için Spotify uygulamasını indirmelisiniz.

Uygulama ücretlidir ve kullanıcılar uygulamayı kullanmak istiyorsa ödeme yapmak zorundadır. Aylık ödeme yapılan uygulama için genellikle aile paketi kullanılmaktadır. Aile paketi 4 kişinin ortak olarak kullanabildiği bir paket olduğu için birçok kullanıcı Spotify uygulamasının aile paketini tercih etmektedir. Spotify, ülkemizde yasal olarak faaliyet göstermektedir ve uygulamayı kullanmak için +13 yaş zorunluluğu bulunmaktadır.

Instagram Hesap Kurtarma işleminin detaylarını öğrenmek içinde ilgili bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Yorum yapın